Yükleniyor...

ParaSwap Crypto (PSP) Nedir? PSP Coin Yorum ve Geleceği 2022

ParaSwap, Ethereum blok zincirinde çok zincirli bir merkezsiz bir borsa (DEX) toplayıcıdır.

psp

ParaSwap, Ethereum blok zincirinde çok zincirli bir merkezsiz bir borsa (DEX) toplayıcıdır. Bu yazıda ParaSwap Crypto (PSP) nedir ve PSP coinin geleceği hakkında yorumlarda bulunacağız.

Değiştirin, takas edin, takas edin veya dönüştürün – bu terimler, şu anda elinizde bulunan bir kripto varlığından farklı bir varlık lehine vazgeçilmesi anlamına gelir. Bugün, kullanıcıların kripto varlıklarını rahatça takas etmeleri için merkezi olmayan değişim seçeneklerin (DEX’ler) eksikliği yoktur. DEX ticareti, Kasım 2021 itibariyle toplam kripto ticaret hacminin %22’sini oluşturan DEX toplayıcıları ile her hafta milyarlarca dolarlık takasa tanık oluyor.

Son zamanlarda ParaSwap, DEX’ler dünyasında iyi bilinen bir isim haline geldi. 18-19 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında ParaSwap’ın yerel token PSP’sinin fiyatı %26 artarak 0,77 dolardan 1,03 dolara yükseldi. Bazı traderlar kripto paralarını değiştirmek için ParaSwap’ı kullanmaya başlarken, diğerleri henüz faydalarını keşfetmedi. 

ParaSwap Crypto (PSP) Nedir?

ParaSwap, çeşitli DEX’lerde en iyi fiyatları sunan Ethereum blok zincirinde merkezi olmayan bir ara katman toplayıcıdır.

ParaSwap’ta kullanıcılar, yaklaşık maliyet, fiyat etkisi ve alınan minimum tokenler dahil olmak üzere yaptıkları işlemlerin faydalı bir özetini görebilirler. Kullanıcıların tokenlerinin yolunu anlamalarına yardımcı olmak ve karışıklığı önlemek için yönlendirme ayrıntıları da görüntülenir.

Prensipte ParaSwap, DeFi kullanıcıları ve DeFi hizmetleri arasında bir aracı görevi görür. 20’den fazla merkezi olmayan borsadaki likiditeyi karşılaştırır ve maksimum kullanıcı rahatlığı için tüm işlevleri tek bir portala getirir.

Çeşitli büyük isim yatırımcıları ParaSwap protokolünü destekler. Son tohum finansmanı turu sırasında ParaSwap, CoinFund, Blockchain Capital ve Arrington XRP Capital gibi yerleşik firmaların desteğini aldı. ParaSwap’ın amacı, Ethereum’da tercih edilen DEX toplayıcısı olmak ve en iyi oranlarda en hızlı işlemleri mümkün kılmaktır.

ParaSwap, Ethereum dışında, Polygon, Avalanche ve Binance Smart Chain’i de destekler.

PSP Coin Nedir?

ParaSwap’ın yerel/yönetim tokeni olan PSP, protokolün merkezsizleştirilmesini ve etkinliğini artırmak için kullanılır. Yaklaşık 20.000 kullanıcı, şu anda 240 milyon doları aşan ParaSwap tokenlerinin airdrop’unu aldı.

Geriye dönük bir airdropta ParaSwap, protokolün aktif kullanıcılarına 150 milyon PSP tokeni veya toplam arzın %7,5’ini tahsis etti.

Şu anda, PSP tokenini iki kullanım durumu vardır:

  • Yönetişim: PSP sahipleri, ParaSwap DAO aracılığıyla ParaSwap protokolü üzerinde yönetişim haklarına sahiptir.
  • Stake: Kullanıcılar, PSP tokenlerini stake edebilir ve otomatik olarak bileşik bir yıllık yüzde verim (APY) alabilirler.
spsp
ParaSwap Crypto (PSP)

ParaSwap Nasıl Çalışır?

ParaSwap, bir dizi dahili yönlendirme mekanizması aracılığıyla son kullanıcılarına ideal bir rota ve etkin fiyat sunar. Fiyat karşılaştırmasını kolaylaştırarak ve ticaret stratejilerini optimize ederek kullanıcıların zamandan ve emekten tasarruf etmesine yardımcı olur.

Bir kullanıcı borsaya girdiğinde ParaSwap, zincir dışı fiyatlandırmayı alan bir fiyatlandırma toplayıcının yardımıyla en iyi oranı belirler. Ardından, ücreti bir cüzdana yatırmak için akıllı bir sözleşme kullanarak takası gerçekleştirir. Bu süreç, en uygun maliyetli yöntemse, tek bir siparişi çeşitli borsalara bölmeyi içerebilir.

ParaSwap’ta alım satım şu şekilde gerçekleşir:

Adım 1 : Kullanıcı takas etmek istediği token sayısını seçer.

Adım 2 : ParaSwap, desteklenen tüm DEX’ler arasında en iyi işlem oranını belirler.

Adım 3 : ParaSwap, kullanıcıya tüm ticaret yolları hakkında ayrıntılı bilgi verir.

Adım 4 : Kullanıcı en uygun rotayı seçebilir ve bir işlem başlatabilir.

Adım 5 : Takas daha sonra gerçekleştirilir ve kullanıcı ilgili coinleri alır.

ParaSwap’ın Temel Özellikleri

Aşağıdaki özellikler ParaSwap’ı benzersiz kılmaktadır.

ParaSwapPool

DEX toplayıcıları tipik olarak kendilerine ait herhangi bir likidite tutmazlar veya saklamazlar. Buna karşılık, ParaSwapPool, kullanıcıların merkezi olmayan finans (DeFi) likidite kaynağı olarak ParaSwap’ın özel Piyasa Yapıcıları havuzuna erişmesine izin vererek, işlemlerin verimli şekilde yönlendirilmesi ve optimizasyonu için fırsatlar yaratır. 

ParaSwap, en iyi oranları elde etmek için ilgili tüm işlemlerin ParaSwapPool üzerinden yönlendirilmesini sağlar. ParaSwapPool, profesyonel likidite yatırımcılarının RFQ (teklif talebi) sistemi kullanılarak erişilebilen bir toplamıdır. Ancak ParaSwap gelecekte daha merkezi olmayan, erişilebilir bir alternatif yaratmayı hedefliyor.

MultiPath 

MultiPath, ParaSwap tarafından tasarlanan yol protokolüdür. İşlevleri, bir ticaret sırasında birden fazla “yol” veya token değişim rotası keşfetmeyi içerir. MultiPath ayrıca otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar (AMM’ler) ve DeFi kredi platformları ile etkileşime girebilir. MultiPath ile ParaSwap kullanıcılarının işlemleri, Compound ve Aave gibi büyük DeFi protokolleri aracılığıyla sorunsuz bir şekilde yönlendirilebilir . 

MultiPath protokolü, işlemleri çeşitli borsalar arasında bölebilir ve aracı coinlerin gerektiğinde daha iyi oranlar üzerinde pazarlık yapmasını kolaylaştırabilir. Token alım satımı ve takası sırasında doğrudan bir alım satım çifti yoksa, MultiPath işlemi birden fazla otomatik piyasa yapıcı (AMM), DEX ve DeFi likidite protokolleri arasında işleyebilir. Ayrıca, işlem sırasında Ethereum gas ücretleri ve dalgalı fiyat değişkenleri de dikkate alınır. MultiPath, daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için protokoller arasında iki veya daha fazla atlama ile dolaylı ticaret yollarını da kolaylaştırabilir.

ParaSwap Ücretleri

Ethereum blok zincirindeki işlem taleplerini işlemek için belirli bir miktarda hesaplama gücü gereklidir. Bu güce “gas” denir. Gaz ücretleri, işlem boyutuna (değere değil) ve ağda gerçekleşen faaliyet miktarına bağlı olarak önemli ölçüde dalgalanabilir. ParaSwap, hizmetleri için herhangi bir ücret talep etmez. Bunun yerine, ParaSwap ile entegre hizmetler, kolaylaştırılan tüm takaslar için bir komisyon alır ve ParaSwap bu komisyonun %15’ini alır. Ayrıca ParaSwap, ParaSwap API’sini kullanan merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) için bir Gelir Paylaşımı Sözleşmesi aracılığıyla küçük bir komisyon alır. 

ParaSwap, kullanıcılar ticaret yaptığında gaz ücretlerini optimize eder. ParaSwap’ı kullanmak ücretsiz olsa da, her ParaSwap.io ticareti Ethereum’a göre yapıldığından, kullanıcılar yine de Ethereum ağ ücretini ödemek zorundadır. Gaz maliyetleri düşük olduğunda, ParaSwap ayrıca GST2 GasTokens biçiminde tokenleştirmeyi de sağlar. Bu tokenler daha sonra, yüksek ağ etkinliği dönemlerinde Ethereum’daki gaz ücretlerini azaltmak ve optimize etmek için ParaSwap işlemleriyle birlikte kullanılır.

Pozitif Kaymaya Karşı Riskten Korunma

Kripto para birimleri, varlık fiyatlarının değişken olabileceği serbest bir piyasada faaliyet gösterir. Biri işlemlerinin onaylanmasını beklerken, ağdaki diğer işlemler bir tokenin fiyatını yukarı veya aşağı itebilir. Bu fenomen “kayma” olarak bilinir. ParaSwap, kaymaya karşı korunmak için çeşitli özellikler uygulamıştır. Bu özellikler arasında “alınan minimum” tutarın yanı sıra ParaSwapPool’u kullanarak belirli bir süre için coin fiyatlarının güvence altına alınması yer alır.

ParaSwap v3 akıllı sözleşmeleri için, kayma etrafındaki ücret modeli biraz ayarlandı. Olumlu kayma durumlarında, kullanıcılar ödenen fiyat için normalden daha fazla jeton alabilir. Bununla birlikte, uygulamalar, kazanılan tüm karı koruyan bazı hizmetler ile kullanıcılara pozitif bir kayma miktarı vermek zorunda değildir.

Topluluk odaklı bir proje olarak ParaSwap’ın sözleşmeleri, olumlu kaymanın %50’sini platformun büyümesine, diğer yarısı ise kullanıcılarına geri dönecek şekilde ayarlanmıştır. Örnek olarak, DAI ile ETH ticareti yaparken bu düzenleme, kullanıcının başlangıçta beyan edilenden birkaç DAI jetonu alabileceği anlamına gelir.

PSP Tokenomik

Toplam 2 milyar PSP token arzının %7,5’i havadan düşürüldü , bu da 150 milyon PSP’nin ilk kullanıcılara dağıtılan ilk dolaşım arzında olduğu anlamına geliyor.

Kalan tokenler, ParaSwap’ın çekirdek ekibi (%17,6), ön tohum yatırımcıları ve danışmanları (%2,4), tohum yatırımcıları (%14), gelecekteki ekip üyeleri (%5), rezervler (%10) ve ekosistem arasında bölünür ( %51).

ParaSwap’ın Artıları ve Eksileri

ParaSwap, takas emirlerini farklı DEX’ler arasında bölerek, herhangi bir takas için rekabetçi oranlar sağlayabilir. Ticarete dahil olan iki kripto para birimini seçmeniz yeterlidir, ParaSwap gerisini çözecektir. Kısacası ParaSwap, en iyi yönlendirme sırasını sunarak takası sizin için optimize eder. Ayrıca istediğiniz işlemin fiyat kayması veya başarısız olma riski varsa uyarı verir.

ParaSwap tarafından önerilen gaz fiyatı, işlem sırasında optimal olacak şekilde hesaplanır. Bununla birlikte, kullanıcı ticaret yaparken nihai olarak gaz ücreti üzerinde tam kontrole ve takdir yetkisine sahiptir. Bu kullanıcı takdiri, kullanıcı için uygun görünebilir, ancak düşük bir gaz ücretinin çok gerçek sonuçları vardır. Kullanıcı tarafından seçilen gaz ücreti çok düşükse, madenciler asla doğrulama ve onay için işlemi seçmeyecektir.

ParaSwap merkezi olmayan bir borsa/hizmet olduğundan, ParaSwap’ın kendisinde bir hesap oluşturmanız gerekmez. Bir Ethereum cüzdanınız olduğu sürece, dünyanın herhangi bir yerinde eşler arası takaslar yapmak için ParaSwap’ı kullanabilirsiniz. DEX platformları, sizin için ticareti yürütmek için kimseye ihtiyaç duymamanızı sağlar. Her kişi kendi kriptosunu özel bir anahtarla güvende tutar ve varlıkları üzerinde tam kontrole sahiptir.

Güvenlik anahtarının sahipliğine sahip olmak güçlendirici olabilir. Ancak bu aynı zamanda tüm sorumluluğun kullanıcıya ait olduğu anlamına gelir. Kullanıcılar özel anahtarlarını bir akıllı telefona veya bilgisayara girdiklerinde, özellikle uygun güvenlik sağlanmadığında hesaplarının saldırıya uğrama riski vardır.

ParaSwap gibi bir borsa kullanmanın bir başka dezavantajı, doğrudan kripto para birimleri satın almanıza izin vermemesidir. Ayrıca, ParaSwap yalnızca kripto varlıklarının ticaretini yapma seçeneği sunar; euro veya ABD doları gibi fiat para birimi ile kripto satın alamazsınız.

PSP Coin Yorum ve Geleceği 2022

ParaSwap’ın fiyatının 2021’in sonunda 0,95 ABD dolarına ve önümüzdeki beş yıl içinde muhtemelen 4,00 ABD dolarının üzerine çıkması bekleniyor. Uzmanlara ve iş analistlerine göre, ParaSwap 2030 yılına kadar 28,33 doları bulabilir.

Madeni para kıtlığı daha yüksek fiyatlara yol açma eğiliminde olduğundan, ParaSwap değerinin artmaya devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, kullanıcılara yatırım yapmadan önce kişisel yatırım hedeflerini incelemeleri ve PSP tokeninin performansını yakından izlemeleri önerilir.

DeFi kullanıcıları ParaSwap’ın sunduğu şeyleri takdir edeceklerdir. ParaSwap ile kullanıcılar, borsalarını tek bir işlemde toplayarak gaz ücretlerinden tasarruf edebilirler. ParaSwap, 15 veya daha fazla ETH içeren en verimli takaslarla büyük Ethereum transferlerinin gerçekleşmesine izin verir. Ethereum, ParaSwap’ta değiş tokuş edilen ana token olsa da, borsa diğer kripto varlıklarını da destekler ve birkaç DeFi protokolü ile transferleri mümkün kılar.

ParaSwap platformu, geliştiricilerin DApp’lerine sorunsuz entegrasyon için tasarlanmıştır. Hem geliştiriciler hem de tüccarlar için verimli protokoller uygulayarak ParaSwap, DeFi pazarında birinci sınıf bir konum elde etti. Genel olarak, gelecekte PSP’yi nelerin beklediğini görmekten heyecan duyuyoruz.

PSP 1Y graph coinmarketcap 1
PSP Coin Grafiği

PSP Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PSP Coin 0.681825 TL TL’den işlem görüyor. PSP Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -2.98% değişim gösterdi. PSP Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 139,243 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 25,941,400 $ dolar seviyesinde.

PSP Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 PSP Coin 0.020638 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle PSP Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 7,60 dolarla kaydetti. Bununla birlikte PSP yılın en düşük seviyesini ise 0.1003 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner