Yükleniyor...

Pasif Yönetim (Passive Management) Nedir?

Pasif yönetim (genellikle endeksleme olarak anılır), aktif riske dayanmayan bir yatırım stratejisidir.

pasif yonetim

Pasif yönetim (genellikle endeksleme olarak anılır), aktif riske dayanmayan bir yatırım stratejisidir. Bunun yerine, S&P 500 veya Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) gibi bir piyasa endeksini kopyalamaya çalışır .

Kriptoda Pasif Yönetim Nedir?

Bir tür yatırım stratejisi olan pasif yönetimin arkasındaki fikir, insanların sürekli olarak piyasadan daha iyi performans göstermelerinin pek olası olmadığı, bu nedenle pasif olarak “onunla birlikte hareket etmeleri” gerektiğidir. Bu fikir, mevcut piyasa fiyatlarının zaten mevcut tüm bilgileri yansıttığını ve insanların uzun vadede piyasayı yenemeyeceğini ima eden etkin piyasa hipotezi (EMH) ile yankılanır.

Dolayısıyla, aktif portföy yönetiminin aksine, pasif yatırım, sübjektif insan kararlarına bağlı değildir çünkü piyasa verimsizliklerinden kar elde etme girişimleri yoktur. Bu nedenle, pasif yönetim belirli bir varlık grubuna dayanmaz. Bunun yerine, fon yöneticisi bir piyasa endeksini izlemeye çalışır.

pasif yönetim

Pasif portföy yönetiminin ana avantajları, daha düşük ücretler ve operasyonel maliyetlerin yanı sıra azaltılmış risklerle ilgilidir. Tipik olarak, pasif bir yatırım stratejisi, bir borsa endeksinin performansını izleyen uzun vadeli bir portföy oluşturacaktır. Böyle bir strateji uygulayan yatırım fonları genellikle karşılıklı ve borsa yatırım fonları (ETF) ile ilişkilendirilir.

Bu nedenle, böyle bir yaklaşımın başarı oranı, belirli bir endeksle temsil edilen çok daha geniş pazar performansına bağlıdır. Esasen bu durum, söz konusu stratejinin varlıkların seçiminde insan hatası içermediği anlamına gelir.

Tarihsel olarak, pasif portföy yönetimi stratejileri , esas olarak düşük ücretleri nedeniyle aktif yatırımdan çok daha iyi performans gösterdi. Son yıllarda, özellikle 2008 mali krizinden sonra, pasif yatırıma artan bir ilgi vardı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner