Yükleniyor...

Peer To Peer Nedir?

Merkezi kontrole ihtiyaç duymadan, iki veya daha fazla bilgisayarın veri paylaşmak amacıyla birbirine bağlandığı ağ protokolüne Peer-to-Peer denir.

Peer to Peer

Merkezi kontrole ihtiyaç duymadan, iki veya daha fazla bilgisayarın veri paylaşmak amacıyla birbirine bağlandığı ağ protokolüne Peer-to-Peer denir. Peer-to-peer ya da P2P olarak tanımlanır. Peer; eş, denk demektir. 

Bir ağ protokolü olması yoluyla işlevsellik göstermektedir. Bu sistemin gücüyle bilgi alışverişlerinde üçüncü bir merkezin desteğine ihtiyaç olmamaktadır. Doğrudan bilgiyi gönderen ve alıcılar arasında bir etkileşim, irtibat gerçekleşmektedir. Merkeziyetsiz bir sistem gibi çalışmaktadır. 

Para birimleri bağlamında P2P, merkezi bir bankacılık otoritesi tarafından oluşturulmayan para birimlerinin değişimini ifade eder. Özellikle yaygın bir uygulaması Bitcoin gibi kripto paralar sayesinde gerçekleşmektedir. Sanal para birimleri taraflar arasında elektronik olarak aktarılır.Eşler arası alışverişler, bireylerin bir finansal kuruma gitmeye gerek kalmadan para birimlerini hesaplarından başkalarının hesabına taşımasına izin verir. P2P ağları dijital aktarımlara dayanır ve bu da internet bağlantısının kullanılabilirliğine bağlıdır.

Merkezi bir unsurun gerekliliği bir noktada güven sağlaması, denetlemesi nedeniyle de ortaya çıkmıştır. Blokzincirinde kimsenin bir başkasını tanımasına ve güvenmek zorunda kalmasına gerek kalmaz. Blokzincirine dahil olan herkes aynı işlem kaydına sahip dağıtılmış bir deftere sahip olmuş olur. Yalnızca bir kişinin defterinde, yani bilgisayarındaki blokzinciri yazılımındaki verilerde oynama yapılırsa veya siber saldırıya uğrarsa bile diğer herkeste aynı kayıtlar olduğu için ağdaki üyelerin çoğunluğu tarafından bu değişiklik reddedilebilir. Peer to peer yani eşler arası transfere olanak sağlayan blokzinciri için güvenlidir.

Peer to Peer

Peer To Peer Ağları Nasıl Çalışır?

Peer to Peer ağlarının kullanıldığı programlarda insanlar kendi paylaşmak istedikleri dosyaları sunucuya kaydederler. Bu dosyaya erişmek isteyen diğer kullanıcılar dosyayı sunucu üzerinde arar fakat dosyayı kendi bilgisayarına transfer etmek istediğinde sunucu üzerinden değil, dosyanın sahibinin bilgisayarı üzerinden transfer gerçekleştirir.

Peer to peer, bir verinin doğrudan iki kullanıcı arasında paylaşımı, transferidir. Bu nedenle kullanıcılar merkezi bir sunucuya veya yolu merkezi bir otorite ille mutlaka kesişecek şekilde bir sisteme bağlanmazlar. İlgili dağıtık sistemi çalıştıran protokoller aracılığı ile birbirleri ile direkt iletişim kurarlar. Kullanıcılar şifrelenmiş şekilde Bitcoin transferi yaparlar, tüm işlemler dağıtık defterlere kaydedilir ve Bitcoin blokzinciri ağına bağlı kullanıcılar bu defterlerdeki kayıtların doğruluğunu kontrol ederler.

Sonuç olarak sunucu sadece dosyanın eklenmesi ve bulunması aşamasında görev alır. Eğer sunucu olmazsa bilgisayarın tüm diğer bilgisayarları kontrol etmesi gerekebilirdi. Bu da sürenin rakamlarla ifade edilemeyecek kadar çok uzaması anlamına gelebilirdi. Arada adresleri bulmayı kolaylaştıran bir sunucu yer aldığında, kısa sürede hedef bilgisayar bulunabilir ve tüm transfer uçtan uca iletişim adını verdiğimiz P2P mantığıyla gerçekleştirilebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner