Yükleniyor...

Piyasa Düzeltmesi Nedir? Coin Düzeltmesi Nedir?

Düzeltmeler, özellikle kripto için finansal piyasalarda düzenli olarak ortaya çıkıyor.

Piyasa Duzeltmesi

Düzeltmeler, özellikle kripto için finansal piyasalarda düzenli olarak ortaya çıkıyor. Her kilitlenme bir düzeltme olarak başlar, ancak tüm düzeltmeler çökmelere yol açmaz.

Bu yazımızda, piyasa düzeltmesinin ne olduğunu, düzeltme sırasında ne olduğunu ve buna hazırlanmak için ne yapmanız gerektiğini tartışacağız.

Piyasa Döngülerini Anlamak 

Piyasa döngüleri, boğa rallilerini içerir ve tüm finansal piyasalarda düzeltmeler olur. Genel olarak, piyasalar hiçbir zaman düz bir çizgide hareket etmez, çünkü bir gel-git, daha zayıf sahiplerini sarsan bir ileri-geri fiyatlandırma vardır.

Piyasa döngüleri, ticaretin başlangıcından beri var ve bu fenomen, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile bu güne kadar devam ediyor.

Piyasa döngüsü, fiyatların yükseleceği umuduyla başlar. Çoğu zaman, buna güçlü temeller eşlik eder veya bir varlığın erken benimsenmesi yaygın olarak bilinmez.

Fiyatlar yükseldikçe, piyasayı çözmüş dahiler olduğumuza inanmaya başladığımızda, duygu coşkuya dönüşür. Bu noktada, gönül rahatlığı devreye girer ve piyasa artık değer üzerinden fiyatlandırılmaz.

Bir piyasa düzeltmesi başlar ve başlangıçta yatırımcılar bunun genel yükseliş trendinde bir düşüş olduğuna inanırlar. Ancak bu düzeltme ayı piyasasına dönüştüğünde endişe, inkar ve panik devreye girmeye başlar.

Bu duygular güçlü olabilir ve traderlar halihazırda ciddi kayıplar meydana geldiğinde pozisyonlarını kapatmalarına neden olabilir.

Bundan sonra, genellikle bir toparlanma görülür ve trader’lar, mümkün olan en kötü zamanda kapandıkları için sinirlenirler.

Bu duygular hem hisse senedi hem de kripto piyasaları için ortaktır. En büyük fark, kripto piyasasındaki oynaklığın bu duyguları güçlendirmesidir.

Piyasa Düzeltmesi Nedir?

Piyasa düzeltmesi, bir varlığın veya finansal piyasanın fiyatında ≥ %10’luk bir düşüştür. Düzeltmeler, birkaç saatten aylara, hatta yıllara kadar herhangi bir süreyi kapsayabilir.

Düşüş oldukça küçük olduğu için “düzeltme” olarak adlandırılır ve genellikle kripto para biriminin yerleşik trendinden çok uzaklaştığını gösterir. Kripto pazarında, düzeltmeler hisse senetlerinden daha sıktır ve kriptonun değişken doğası nedeniyle birkaç saat içinde gerçekleşebilir.

Düzeltmeleri genellikle toparlanmalar takip eder, ancak ayı piyasaları olarak bilinen daha belirgin düşüşlere yol açabilirler.

Piyasa Düzeltmesi ve Ayı Piyasası: Farklılıklar

Ayı piyasaları, %20 veya daha fazla düşüşle daha büyük piyasa düzeltmeleridir.

Ayı piyasasının adını, ayının pençelerini aşağı doğru kaydırarak avına saldırmasından aldığına inanılıyor. Sonuç olarak, ayı piyasaları aşağı ve düşen fiyatlar ile eş anlamlıdır.

Piyasa düzeltmesi ile ayı piyasası arasındaki en büyük fark, düşüşün derinliğidir. Oldukça sığ bir piyasa düzeltmesi %10 veya daha fazla düşüşe sahip olacaktır. Bununla birlikte, düşüş daha derine inerse, %20’nin üzerine çıkarsa, artık buna düzeltme değil ayı piyasası deniyor.

Piyasa Düzeltmesi Sırasında Ne Olur? 

Piyasa düzeltmesinin en belirgin sonucu, fiyatların daha düşük seviyelere ayarlanmasıdır. Traderlar ve yatırımcılar, çeşitli nedenlerle mevcut fiyatların çok yüksek olduğunu ve sermayelerini bağlama riskine değmediğini düşünüyorlar.

Sonuç olarak, mevcut yatırımcılar kârlarını sabitlemek için varlıklarının tamamını veya bir kısmını satmaya karar verirler. Satın almayı düşünen yeni yatırımcılar, gelecekte daha düşük fiyatlardan satın alma umuduyla yatırımlarını erteliyor.

Düşen kripto fiyatları, daha fazla alıcı çekmeye ve çekmeye başlar. Daha önce fiyatların çok yüksek olduğunu hisseden bu yatırımcılar ilgileniyor. Şimdi fiyatlar düştüğüne göre, yatırımlarını yapmak için motive oldular ve fiyat bir rallide toparlandı.

Düzeltmeyi Ne Tetikler?

Piyasa düzeltmesinin başlamasının nedenlerinin listesi potansiyel olarak oldukça uzun ve tartışmalıdır. Her analist, düzeltmenin neden ortaya çıktığı konusunda hemfikir değildir ve nedenler her zaman açık değildir.

Çoğu zaman, yeni, olumsuz katalizörlerin piyasaya sürülmesi, yatırımcıları satmaya teşvik edebilir. Örneğin, olası bir savaşın patlak vereceği veya bir pandemi ilan edileceğine dair söylentiler, yatırımcıları korkutarak satmalarına neden olabilir.

Pandemi baslangici

Katalizörün çoğu zaman nasıl bir söylenti olduğuna dikkat edin. Mart 2020’de pandemi ilan edildi ve piyasa çöktü. Gerçek ortaya çıktığında, siyasi liderler harekete geçti ve insanları mesafeli tutmak için ekonomilerini kapattı. Bu noktada, ekonomiler daha yeni kapanmaya başlamış olsa da piyasalar toparlandı. Düzeltme tipik olarak söylentide (pandemi ilan edildi, çeşitli bilinmeyenler) eylem gerçekleşmeden (ekonomiler kapatıldı) önce başlar.

Bir düzeltme için diğer katalizörler, ekonomik büyümenin yavaşlaması veya parasal teşviklerin geri çekilmesi gibi temel nitelikte olabilir. Ekstra isteğe bağlı para akışı olmadan, yatırımcıların kripto ticareti için daha az parası olacak.

Bazen piyasa teknik nedenlerle düzeltir. Örneğin, ralli uzun sürerse, yatırımcılar projeyi beğenebilir, ancak mevcut fiyatı beğenmeyebilir. Bu nedenle, yatırımlarını geri tutuyorlar ve piyasa düzeltiyor.

Son olarak, piyasanın hissiyatı bir düzeltmenin gerçekleşmek üzere olduğuna işaret edebilir. Bir süredir bir ralli devam ettiğinde ve ardından fiyatlar daha da hızlandığında, bu, balinaları ve akıllı parayı satışa başlamaları için uyaran çok fazla coşkunun bir işareti olabilir.

Bir boğa rallisi, alıcıların artmasını gerektirir. Bir düzeltmenin yalnızca satıcılara veya alıcı eksikliğine ihtiyacı vardır. Fiyatlar gerildiğinde, alıcılar çekinir ve satıcılar motive olur ve bu da bir düzeltmeye yol açar.

Düzeltme Ne Kadar Sürer?

Bir düzeltme, dakikalar ve saatlerden aylara ve yıllara kadar herhangi bir süre boyunca sürebilir. Sonuçta, düzeltmede harcanan zamandan çok düşüşün derinliği ile ilgili.

Düzeltmeler nispeten sığ olduğundan, süreleri nispeten kısa olma eğilimindedir. Kripto pazarlarının bir haftada (ve bazen bir günde bile!) %10 veya daha fazla hareket yaşaması alışılmadık bir durum değil.

Piyasa düşmeye başladıkça, en yüksek seviyesinden daha da uzaklaşacaktır. Sonunda bir dip oluşur ve piyasa yeniden yükselir. Fiyat yeni bir zirveye ulaşana kadar düzeltmenin ne zaman biteceğini kesin olarak bilemeyeceğiz.

Ancak teknik analistler, düzeltmenin bittiğine ve yeni zirvelere doğru bir rallinin devam ettiğine dair ipuçlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Analistler, yeni bir trendin potansiyel başlangıcına işaret etmek için üçgenler ve takozlar gibi Japon şamdan kalıpları ile birleştirilmiş, yutan boğa veya harami gibi grafik kalıplarını kullanırlar.

Düzeltme Döneminde Ne Yapmalısınız?

En temel düzeyde, piyasa düzeltmeleri, yatırımcılar ve traderları satın almaktan çok satmak için motive oldukları için gerçekleşir. Her düşüş bir düzeltme olarak başlar. Bununla birlikte, düzeltmenin ayı piyasası veya çöküş gibi daha derin bir şeye dönüşüp dönüşmediğini (gerçeğe kadar) bilmiyoruz.

Bu nedenle, bir düzeltme görünmeden önce ve düzeltme başladıktan sonra işlemleri yönetmek önemlidir. İşte size bir bakış açısı ve bir düzeltme yoluyla bir plan vermenize yardımcı olacak üç strateji.

Ticaret Stratejisi 1: Maruziyeti Kaldırma

Bu ilk strateji, bir düzeltmeye hazırlanmaya dayanmaktadır. Düşüş şamdan oluşumları veya osilatörlerin düşmesi gibi kripto piyasalarında gelişen bir zirve için ipuçları görürseniz, uzun pozlamanızı azaltmayı düşünün.

En hızlı ve en kolay yol, tüm pozisyonlarınızı satmaktır.

Pandemi baslangici 1

Örneğin, Bitcoin’deki bir trader, grafiklerde görünen düşüş eğilimini fark edebilir. Göreceli Güç Endeksi (RSI) osilatörü daha düşük bir zirve yaparken, Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ediyor .

Bu tür bir davranış, piyasanın daha düşük düzeltme yapabileceğini gösteriyor.

Bir tüccar bunu grafiğinde fark ederse, Bitcoin’deki uzun pozisyonunu kapatmaya karar verebilir. Diğer bir seçenek ise, fiyatın yükselmeye devam etmesi durumunda Bitcoin’e yatırım yapmaya devam etmeleri için pozisyonlarının yalnızca bir kısmını kapatmaktır.

Ticaret Stratejisi 2: Dip’i Satın Alın

İlk strateji düzeltmeye hazırlanırken, bu ikinci teknik düzeltme başladıktan sonra yapılacak eyleme yöneliktir.

Kripto piyasası düşüşleri düzeltmeye başladığında, teknik destek seviyeleri kırılmaya başlayacak. Genel olarak konuşursak, uzun vadeli destek seviyeleri, kısa vadeli seviyelere göre daha iyi dayanma eğilimindedir. Bu nedenle, piyasa düzeldiğinde, grafiğinizde bu uzun vadeli destek seviyelerini belirleyin ve bunları düzeltmeyi satın almak için fırsatlar olarak kullanın.

Bitcoin 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında toplandığından, bir düzeltmenin bu kazanımları geçici olarak konsolide edeceği zamanlar oldu. Bir trader, güçlü bir destek seviyesi belirlemek için daha uzun vadeli eğilim çizgileri veya yukarıdaki Bitcoin durumunda olduğu gibi hareketli bir ortalama kullanabilir.

Yukarıda, grafiğe 50 dönemlik üstel hareketli ortalama (EMA) uygulandı. Hareketli ortalama, son 50 günün fiyat verilerini hesaplar (bu ortalama fiyatı belirlemek için). Piyasa çizginin çok üzerinde olduğunda, EMA Bitcoin’in aşırı ısındığını ve bir düzeltme yapılması gerektiğini öne sürüyor. Bitcoin 50 dönemlik EMA’ya döndüğünde, bu daha uygun fiyatlı olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle, bir trader, bir düzeltme devam ederken, daha uzun vadeli hareketli ortalamada yeni alım pozisyonları açabilir.

Ticaret Stratejisi 3: Dolar-Maliyet Ortalaması

Üçüncü bir strateji, daha yeni grafik okuyucuları olan traderlar için tasarlanmış dolar maliyeti ortalamasıdır. Bu strateji, uzun vadede yatırım yapmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda iyi pozisyonlardan kamçılanmamalarına da yardımcı olacaktır.

Bir kripto para birimini HODLing yaparken, volatilite haber vermeden patlayabilir ve taşıdığınız değişken kazançları silebilir. Dolar-maliyet ortalaması (DCA) bu oynaklığa bir çözümdür.

DCA, düzenli sistematik girişler başlattığı için toplam yatırımınızı bölmenin bir yoludur. DCA ile fiyat oynaklığının etkisini azaltabilirsiniz, çünkü bazen daha yüksek fiyatlarla, bazen daha düşük fiyatlarla satın alırsınız.

Örneğin, bir yatırımcının Bitcoin’e koymak istediği 5.000 doları olduğunu varsayalım, çünkü BTC’nin içinde çok fazla yukarı yönlü potansiyel kaldığını düşünüyorlar.

Yatırımlarını boşa çıkarmak istiyorlar, bu yüzden art arda beş ay boyunca ayın ilk günü 1.000$ yatırım yapmaya karar veriyorlar. Bu şekilde, fiyatı ne olursa olsun, her ay 1.000 $ değerinde Bitcoin satın alacaklar. İşte satın almalarının bir özeti.

TarihYatırım TutarıBitcoin FiyatıBitcoin Satın Alındı
1 Nisan 2021$1000 dolar$58.7880.01701
1 Mayıs 2021$1000 dolar$57.8890.01727
1 Haziran 2021$1000 dolar$36,6740.02726
1 Temmuz 2021$1000 dolar33,512$0.02984
1 Ağustos 2021$1000 dolar$39.8330.02510
Toplam5.000 $42.925 dolar ortalama0.11648


Bu tüccarın beş ayın sonundaki ortalama giriş fiyatının 42.925 doları olduğuna dikkat edin. Bu rakam, 1 Ağustos 2021’deki Bitcoin fiyatının sadece biraz üzerinde.

Yukarıdaki beş aylık DCA, Bitcoin fiyatından %50 değer kaybeden ciddi bir ayı piyasası sırasındaydı. En yüksek seviyeye yakın 5.000 dolarlık toplu yatırıma sahip bir tüccar %50 oranında değer kaybedebilir. DCA tüccarı yaklaşık %10 düştü. Bu, DCA’nın her bir düzeltmenin daha az acı verici hale gelmesi için fiyattaki oynaklığı nasıl düzeltebileceğinin harika bir örneğidir. Düzeltmeler zamanla daha az acı verici hale gelir – çünkü daha ucuza daha fazla token satın alabilirsiniz.

Ya Piyasa Çökmeye Devam Ederse?

Kripto piyasasındaki çökmeler yaygın ve normaldir. Piyasa çöküyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey sakin kalmaktır. Kazadan önce bir ticaret planınız varsa, o planı uygulayın. Örneğin, plan DCA’yı gerektiriyorsa ve daha düşük bir fiyata daha fazlasını satın alıyorsa, devam edin ve plana göre ilerleyin.

Bir planınız yoksa ve fiyatlar düşerken kendinizi daha duygusal hissediyorsanız, tüm kripto para çöküşlerinin toparlandığını unutmayın. Bu, fiyatların her zaman toparlanacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, bir kazanın göze çarpan etkilerinden biri, daha zayıf elleri kripto paralarını satmak için yönlendirmektir.

Bunu yaptıktan sonra, daha fazla trader satmak istemez ve fiyat toparlanmaya başlar. Bu toparlanma gerçekleşirken, bir sonraki piyasa çöküşünde daha hazırlıklı olmak için bir plan yapmaya başlayın.

Başka bir deyişle, kaybettiğinizde dersi kaybetmeyin.

Son Sözler

Piyasa düzeltmeleri, finansal piyasa döngülerinin doğal bir parçasıdır. Bu düzeltmelere, değerlemeleri uzun vadeli ortalamalar ve trend büyümesi ile uyumlu hale getirmek için ihtiyaç duyulmaktadır.

Alım satım yaparken, portföyünüzü korumak için harekete geçebilmeniz için yaklaşan düzeltmelere ilişkin ipuçlarını tespit etmek mümkündür. Kendinizi hazırlıksız bulursanız, panik yapmayın. Çarpışma ne kadar güçlüyse, hazırlıksız tüccarlar veya kararlarını o anın duygularına dayandıranlar tarafından o kadar şiddetlenir. Bir dahaki sefere nasıl daha iyi hazırlanacağınızı düşünmek için toparlanmayı bekleyin

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner