Yükleniyor...

Platformların Güvenlik, Destek, Hız ve Şeffaflık Karnesi: Platformlar Hangi Konularda Eksik Kalıyor?

Kripto para piyasası çok hareketli günler geçirirken Türkiye’de hizmet veren bazı yabancı ve yerli platformlar da güvenlik, destek, hız, şeffaflık gibi konularda sorunlar yaşıyor.

platform karnesi

Kripto para piyasası çok hareketli günler geçirirken Türkiye’de hizmet veren bazı yabancı ve yerli platformlar da güvenlik, destek, hız, şeffaflık gibi konularda sorunlar yaşıyor. 

Veri ve varlıkların nerede saklandığı gibi temel sorulara yanıt veremeyen yabancı platformlar güvensizlik yaratırken bir başka sorunun da Türkçe destek konusunda sınıfta kalmaları olduğu görülüyor. Kullanıcılar herhangi bir aksaklık olduğunda muhatap bulamayabiliyor. Veri ve varlık güvenliği konusundaki muğlaklığın yanı sıra yabancı platformlar da donma ve erişim sorunu yaşayabiliyor. 

Öte yandan kullanıcılar yerli platformlarda da bazı sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Kullanıcıların temel sorunları arasında veri güvenliği, market sığlığı ya da yoğunluk anlarına erişim yavaşlığı gibi konu başlıkları yer alıyor.

Bu yazıda yerli platformlar olan Bitçi, Bitexen, Bitlo, BtcTurk, Icrypex ve Paribu kullanıcılarının site içerisinde yaşadıkları sorunları derledik. 

Bitci

Bitci’de 23 kripto para birimi işlem görmesine rağmen bunlardan sadece 9 tanesi çekime açık. Kalan 14 kripto para biriminin cüzdanlarının ise 7 Nisan’dan bu yana bakım-onarım aşamasında olduğu belirtiliyor. Bitci kullanıcılarına destek sistemi olarak Telegram kanalını sunuyor. Ayrıca kullanıcılar yeni listeleme çalışmalarında sorun yaşandığı ve bazı durumlarda bakiyelerle birlikte geri çekildiğini belirtiyor.

Bitexen

Platformların güvenilirliğini ölçerken kendi altyapısına sahip olup olmadığı ve bu altyapının gereklilikleri karşılayıp karşılamadığı büyük önem taşıyor. Bu aynı zamanda veri ve varlıkların nasıl saklandığının yanıtını veriyor. Yerli platform Bitexen ise Binance altyapısını kullanıyor. Bitexen’in bir diğer sorunu 144 kripto para birimi alım satım işlemi gerçekleştirilmesine rağmen yalnızca 17 kripto paraya ait markete sahip. 

Bitlo

Bitlo’da 29 kripto para birimi işlem görüyor. Ancak bunların 25’i ERC-20 tabanlı. Bir ETH node’u kurup neredeyse tamamı ETH tabanlı bir piyasa sunduğu için kullanıcılar sığ bir yelpazeyle karşılaşıyor. Bununla birlikte kullanıcılar Bitlo’nun sık sık çökme yaşamasından şikâyetçi. Bitlo’da yoğunluğun arttığı bazı dönemlerde çeşitli teknik aksaklıklar ile hizmet problemleri oluşabiliyor.

BtcTurk

BtcTurk son günlerde çok önemli bir olayla gündeme geldi. Platformu kullanan 516 bin 954 kullanıcının verilerinin sızdırıldığı ortaya çıktı. Veri sızıntısı önce sosyal medyada ve farklı haber sitelerinde dile getirildi. BtcTurk daha sonra yaptığı resmi açıklamada veri sızıntısı yaşandığını kabul etti. 

BtcTurk’ün açıklamasına göre Temmuz 2018’de gerçekleşen veri sızıntısında şu bilgiler yer aldı:

  • BtcTurk’te kayıtlı ad soyad, TC Kimlik Numarası ve kullanıcı numarası/User ID bilgisi
  • BtcTurk’te kayıtlı e-posta bilgisi
  • BtcTurk’te kayıtlı adres bilgisi
  • BtcTurk’te kayıtlı doğum tarihi
  • BtcTurk’te kayıtlı cep telefonu numarası
  • Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş tarihi
  • Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş yapılan IP adresi
  • Geri döndürülemez şekilde PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri 

BtcTurk’te yaşanan veri sızıntısı platformun güvenlik altyapısıyla ilgili ciddi endişe yarattı.  

BtcTurk’te birçok kullanıcının şikâyet ettiği bir başka konu ise sitenin yoğun trafik aldığı durumlarda donması ve bundan kaynaklı olarak işlemlerin sıklıkla aksaması. 

Icrypex

Icrypex’in kullanıcılarına 11 kripto para birimi, 22 para çifti sunuyor. İddia ettikleri hacim verileri işlem sayısı göz önüne alındığında soru işareti yaratıyor. Örneğin Bitcoin için bildirdikleri 24 saatlik hacim 763309.16 BTC. Bu miktar dünyanın en büyük platformlarının Bitcoin hacminden bile yüksek ve gerçek dışı görünüyor. 

Paribu

Kullanıcılar Paribu’da piyasa hareketliliğinin çok yüksek olduğu anlarında erişim sorunu yaşandığını ve bu sırada işlemlerini geç yapabildiklerini vurguluyor. Paribu bu konuda resmi bir açıklama yaparak sorunun emir ve işlem yoğunluğundan kaynaklandığını belirtti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner