Yükleniyor...

PoolTogether Nedir? Ethereum’da Kayıpsız Ödül Oyunları

PoolTogether, kullanıcıları ödül kazanma fırsatı ile para yatırmaya teşvik eden, aldatıcı derecede basit bir DeFi uygulamasıdır.

PoolTogether 1

PoolTogether, kullanıcıları ödül kazanma fırsatı ile para yatırmaya teşvik eden, aldatıcı derecede basit bir DeFi uygulamasıdır. Peki, tam olarak PoolTogether nedir, nasıl çalışır?

PoolTogether’da iki tür ödül havuzu vardır: PoolTogether projesi tarafından oluşturulanlar ve herkesin oluşturabileceği topluluk ödül havuzları.

PoolTogether Nedir?

PoolTogether, kullanıcıların bilet satın almak için havuzlara kripto para yatırmalarını sağlayan Ethereum tabanlı bir piyango platformudur. Her havuzda, en fazla beş kazanana bir ödül havuzu kazandıran haftalık bir çekiliş vardır, ancak çekilişin ardından biletlerinizin süresi dolmaz. Bunun yerine, biletler bir sonraki çekilişe, ondan sonraki çekilişe geçer ve siz kazanana veya havuzdan para çekene kadar bu böyle devam eder.

Bu anlamda, kayıpsız bir piyango: Kazanamayabilirsiniz ama kaybedemezsiniz. PoolTogether ayrıca, kripto paralarınızı başka bir yerde harcamak yerine elinizde tuttuğunuz için ödüllendirilebileceğiniz için bunu bir “ödül tasarrufu” yaklaşımı olarak tanımlıyor.

PoolTogether Nasıl Çalışır?

Birçok kripto para birimi, kullanıcıların likidite sağlamak için ağdaki fonlarını kilitlemelerine olanak tanıyan bir staking özelliği sunar ve bunu yaptıkları için faiz benzeri bir stake ödülü ile ödüllendirilirler. PoolTogether bu öncülü alır ve büyük ölçekte bir piyango olarak uygular. Kullanıcılar havuzlara para yatırdıklarında, DeFi platformu Bileşik üzerinden stake edilirler ve oluşan faiz piyango ödülleri için kullanılır.

Stake ödülleri tokene göre değişir, ancak bu kadar çok kullanıcının oynaması ve fonlarını uzun vadeli bir havuzda tutması nedeniyle, büyük ikramiye tutarlarına eklenir. Otomatik akıllı sözleşmeler kazananları seçer ve herhangi bir manuel işlem gerekmeden diğer herkesin en son haftalık çizimlere kaydolmasını sağlar.

PoolTogether’ı Özel Kılan Nedir?

DeFi’nin diğer geleneksel finansal hizmetlerde devrim yaratması gibi PoolTogether da geleneksel piyangoya yeni bir soluk getiriyor. Ancak piyango oynamanın en kötü yanı tek kullanımlık biletlere harcanan paranın giderek artan toplamı, denklemden çıkarılır.

Havuzlara girmek ve çıkmak için işlem ücreti ödersiniz, ancak paranız size kalır ve paranız havuzda kaldığı sürece sürekli olarak haftalık çekilişlere girersiniz.

PoolTogether Nasıl Kullanılır?

Oynamak için bir hesaba ihtiyacınız yok: sadece PoolTogether web sitesine gidin ve bir kripto para cüzdanı bağlayın. PoolTogether, MetaMask, Coinbase Wallet, Trezor, Ledger ve Trust Wallet dahil olmak üzere bir dizi popüler seçeneği destekler.

Havuzlar listesine gidin ve belirtilen paraları eklemek için Para Yatır düğmesine tıklayın. Bu yazı itibariyle PoolTogether, USD Coin (USDC), DAI, SushiSwap (SUSHI), Compound (COMP) ve Uniswap (UNI) dahil olmak üzere her biri kendi haftalık ödülü kazananlara verilen çeşitli havuzlar sunmaktadır.

Seçilen kripto para biriminin ne kadarını yatırmak istediğinizi girdikten sonra, işlemi cüzdanınızla onaylamanız ve işlem ücretini ETH olarak ödemeniz gerekecektir. PoolTogether, kullanıcıların fonlarını en az 10 gün boyunca bir havuzda kilitli tutmalarını gerektirir, aksi takdirde erken geri çekmenin bir ücreti vardır.

Dezavantajları Nelerdir?

Bu yazı itibariyle, görünürde bir risk yok: paranız güvende, PoolTogether uzun süredir başarılı bir şekilde çalışıyor ve bu bir dolandırıcılık değil. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken birkaç dezavantaj var. Ethereum ağındaki talep nedeniyle işlem ücretleri maliyetli olabilir ve bir havuza yalnızca birkaç dolar değerinde kripto koyuyorsanız, işlem ücretini ödemek size daha pahalıya mal olabilir.

Ayrıca, kripto para biriminizi bir havuza kilitleyip orada bırakmanın da bir fırsat maliyeti vardır. Bu fonları riske atabilir veya merkezi olmayan bir borsa aracılığıyla likidite sağlayabilir ve az miktarda getiri elde edebilirsiniz, ancak bunun yerine büyük bir ikramiye kazanma umuduyla onları bir araya getiriyorsunuz. Son olarak, ne kadar çok bilet alırsanız kazanma şansınız önemli ölçüde artar, bu nedenle potansiyel olarak zenginlerin daha da zenginleşmesine yardımcı olur. Yine de, oynayan herkes potansiyel olarak kazanabilir.

POOL Token Nedir?

Şubat 2021’de piyasaya sürülen POOL, sahiplerinin PoolTogether’ın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak tekliflere oy vermelerine olanak tanıyan bir yönetim tokenidir. Kullanıcılar, ödüllerin nasıl verildiğine, sitenin hangi havuzları çalıştırdığına ve POOL’un kullanıcılara gelecekteki dağıtımını değiştirmeye oy verebilir. Site, lansman sırasında ilk kullanıcılara POOL tokenlerini airdropla gönderdi ve ayrıca POOL, PoolTogether kullanıcılarına sürekli olarak dağıtıldı.

PoolTogether

POOL Token Nereden Satın Alınabilir?

PoolTogether’ı kullanarak POOL kazanmanın yanı sıra, birkaç borsadan da POOL satın alabilirsiniz. Yaygın olarak mevcut değil, ancak popüler merkezsiz borsa Uniswap’ta Ethereum tabanlı tokenleri takas edebilir ve Gate.io ve 1inch gibi borsalarda satın alabilirsiniz.

POOL’un Geleceği

POOL’un piyasaya sürülmesiyle PoolTogether, sitenin gelecekteki yönetimini topluluğa açarak, token sahiplerinin sitenin gelişimi ve evrimi hakkında oy kullanmasını sağladı. PoolTogether, yeni entegrasyonlar ve havuzlar oluşturmak için popüler DEX SushiSwap ve blockchain platformu The Graph gibi ortakları görevlendirdi ve kodunun güvenli olduğunu doğrulamaya yardımcı olmak için bir denetleme içeriği düzenledi.

Artan Ethereum işlem ücretleri, çılgınca değişebilecekleri ve çok önemli olabilecekleri için şu anda potansiyel bir endişe kaynağıdır . Bu makaleyi yazarken birkaç saatlik bir süre boyunca, işlem başına 5 ila 35 ABD Doları arasında değişen ücretler gözlemledik ve bu, bir havuza yalnızca 5 ABD Doları değerinde DAI ekleyen amaçlanan bir işlem içindi.

Ethereum için yaklaşmakta olan Londra ağ yükseltmesi, ücretlerin dengelenmesine yardımcı olmalı ve nihai Ethereum 2.0 yükseltmesi, ağ daha fazla etkinliği desteklemek için ölçeklendikçe ücretleri önemli ölçüde düşürebilir.

PoolTogether ayrıca Nisan 2021’de Ethereum ana ağ havuzlarından çok daha ucuz ücretlere sahip Ethereum yan zincir Polygonu (MATIC) için bir havuz başlattı ve bu, platform için yapılacak daha fazla değişikliğin bir işareti olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner