Yükleniyor...

Rio de Janeiro’da 2023’ten İtibaren Kripto Paralarla Vergi Ödenebilecek

Rio de Janeiro, sakinlerinin kripto ile vergi ödemesine izin veren ilk Brezilya şehri olacak.

rio kripto

Rio de Janeiro, sakinlerinin kripto ile vergi ödemesine izin veren ilk Brezilya şehri olacak.

Bloomberg Línea tarafından yayınlanan bir habere göre Brezilya’nın en büyük ikinci şehri olan Rio de Janeiro, 2023’ten itibaren kripto para birimleri ile emlak vergisi ödemeyi mümkün kılacak. Rio de Janeiro Belediye Binasından gelen açıklamaya göre, şehir kripto para birimlerini Brezilya realine dönüştürmekten sorumlu olacak birkaç şirket kiralayacak.

Şehir ayrıca Rio de Janeiro’nun en ünlü turistik yerlerinin resimlerini içerecek olan kendi NFT koleksiyonunu geliştirmeyi planlıyor. Şehrin finans ve planlama sekreteri Pedro Paulo’ya göre amaç, turizmi canlandırmak ve yerel sanatçıları NFT’lerin yardımıyla teşvik etmek.

Rio de Janeiro’nun kripto para hakkındaki bu adımları bir ilk değil. Daha önce de bildirdiğimiz üzere, Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez ile yaptığı görüşme sırasında şehrin hazinesinin %1’ini kriptoya koyma planını açıklamıştı. Paulo ayrıca Rio de Janeiro’nun vergilerini kripto para birimleriyle ödeyen sakinlere ek bir indirim sunmayı planladığını iddia etti.

Geçen ay, Brezilya Senatosu’nun ekonomik işler komitesi oybirliğiyle yerel kripto para piyasasını düzenleyen bir yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Bu arada, Brezilya merkez bankası aktif olarak kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için çalışıyor. Bu ayın başlarında merkez bankası, bir CBDC geliştirmenin uygulanabilirliğini değerlendirmek için Visa ve Santander gibi firmalardan projeler seçti. Brezilya realinin yılın ikinci yarısında test aşamasına girmesi bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x