Yükleniyor...

Robert Leshner Kimdir?

Robert Leshner, merkeziyetsiz finans kredisi platformu Compound'un kurucusudur.

robert leshner

Robert Leshner, merkeziyetsiz finans kredisi platformu Compound’un kurucusudur. Leshner, 2011 yılında kişisel bilgilerin hem interneti hem de özel veri tabanlarını tarayarak satan şirketlerden, kişisel bilgilerin kaldırılmasına odaklanan bir hizmet olan Safe Shepard’ın da kurucuları arasındadır.

Robert Leshner Hayatı

Robert Leshner 2017’de merkezi olmayan finans kredisi platformu Compound’u kurmasıyla tanınır. Pennsylvania Üniversitesi’nden ekonomi mezunudur ve aynı zamanda San Francisco Gelir Bonosu Gözetim Komitesi’nin eski başkanıdır.

Leshner, kariyerinin başlarında, müşterilere kişisel verilerinin nasıl kullanıldığı ve bu konuda neler yapabilecekleri hakkında bilgi sağlayan, gizlilik odaklı bir girişim olan Safe Shepherd’ı kurdu. Compound’u kurmadan önce, yemek dağıtım uygulaması Postmates’te çalıştı ve ticaret bölümünün başına geçti.

Pipersville, Pensilvanyalı olan Leshner, Commonwealth Consulting Group’un kurucusu Ivy Silver ile Pennsylvania, Jenkintown’daki Commonwealth Investment Management Group’un sahibi ve başkanı Steven Leshner’ın oğludur.

robert leshner 1

Robert Leshner Pennsylvania Üniversitesi’ne girdi ve Ekonomi Derecesi ile mezun oldu. Aynı zamanda sertifikalı bir Chartered Financial Analyst’tir. Tubular Labs (analitik şirketi) kurucusu ve baş strateji sorumlusu Allison Stern ile evlidir.

Leshner, 1 Ekim 2011’de kişisel bilgilerin hem interneti hem de özel veri tabanlarını tarayarak satan şirketlerden kişisel bilgilerin kaldırılmasına odaklanan bir hizmet olan Safe Shepard’ı Geoff Hayes ile birlikte kurdu. Şirket, iki finansman turu boyunca 629 bin dolar topladı ve son turu 2013’te yapıldı.

Ağustos 2017’de Leshner ve Hayes, Ethereum blokzinciri üzerine kurulu açık kaynaklı bir faiz oranı protokolü olan Compound’u piyasaya sürdü. İki finansman turundan bu yana firma, başta girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz olmak üzere 33,2 milyon doların üzerinde para topladı. Şirketin resmi token’ı COMP, Haziran ayı sonlarında token başına tüm zamanların en yüksek değeri olan 231 dolarına ulaştı ve bu da onu büyüyen DeFi (Merkezi Olmayan Finans) ağının temel direklerinden biri haline getirdi.

Leshner, 2020’de kripto alanını kasıp kavuran DeFi mega trendinde önemli bir aktördü. Likidite madenciliği ödülleri kavramına Synthetix öncülük etse de Leshner, Compound’un yönetim haklarını protokolün kullanıcıları. Alan, benzeri görülmemiş bir DeFi benimseme ve popülerlik dalgasını başlatan fikri hızla benimsedi.

Leshner’ın Bileşik’i, bugün görüldüğü gibi DeFi borç verme protokolleri konseptine ilham verdi. 2020’de piyasaya sürülen Cream Finance gibi bazıları, Compound’un kod tabanının doğrudan çatallarıydı. Cream’in kurucusu Leo Cheng, ekibinin Leshner ve Compound ekibine, kullandıkları teknolojiyi geliştirdikleri için bir minnettarlık işareti olarak bazı CREAM jetonları sunmak istediğini anlattı. Leshner bunları ücretsiz olarak almayı reddetti ve bunun yerine protokolün güvenlik danışmanı olarak hareket etmeyi teklif etti.

Cheng’e göre, Leshner, alanın bir bütün olarak ilerlemesi anlamına geliyorsa, rakiplere memnuniyetle yardımcı oluyor. Ancak, aynı zamanda kapsamlı güvenlik uygulamalarının sözlü bir savunucusudur ve bazen projeleri, ne işe yaradığını anlamadan kod kopyalamakla eleştirmiştir.

robert leshner 2

Yıl sonuna doğru Leshner, zincirler arası değer aktarımı için büyük ölçüde merkezileştirilmiş bir blok zinciri olan Bileşik Zinciri duyurdu. Plan eleştirilerle karşılansa da, bunun tek bir küresel likidite ağının ortaya çıkmasına yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Leshner, DeFi yönetişim unsurlarını benimseyen geleneksel bir girişim olan Braintrust’a adını veren, yenilikçi fikirlere aktif bir yatırımcıdır.

COMP belirteç dağıtımı, Leshner’ın Compound projesine daha müdahalesiz bir yaklaşım benimsemesine izin verdi. Topluluk artık protokolün rotasını belirlemeye teşvik edildiğinden Leshner, yatırımları ve paralel projeleri aracılığıyla DeFi’ye katılımını çeşitlendirmeye başlıyor.

2021’de bu cepheden daha fazla gelişmenin gelmesiyle Bileşik Zincir girişiminin kısa vadede öncelik kazanması muhtemel. Bunun ötesinde Leshner, DeFi ve kripto alanındaki diğer projelere rehberlik ve destek sunarak yatırım portföyünü aktif olarak genişletiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner