Yükleniyor...

Rus Milletvekilleri, Kripto Para Ödemelerine İzin Vermek İçin Harekete Geçti

Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri kripto para biriminin "sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı" olarak kullanılmasına izin verecek değişiklikler üzerinde çalışıyor.

rus milletvekilleri kripto para

Rusya Federasyonu Devlet Duması üyeleri kripto para biriminin “sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı” olarak kullanılmasına izin verecek değişiklikler üzerinde çalışıyor. Dijital finansal varlıklar, Rus yasalarına göre mülk olarak kabul ediliyor. Fakat yapılması planlanan değişikliklerle, bir sözleşmeye taraf olanlar arasındaki kripto para ödemeleri yasallaşabilir.

Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, sözleşme ödemelerinde kripto para birimlerinin kullanılmasının önündeki engelleri kaldırmak için hazırlanıyor. Öneriler devam eden bir incelemeye tabi ancak Yasama Komitesi Başkanı Pavel Krasheninnikov’a göre bu konuda fikir birliği var. St.Petersburg Hukuk Forumu’nda konuşan milletvekili şunları söyledi:

“Medeni Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Şimdi uygun onay prosedüründeyiz, ancak dijital para birimlerinin, adlarına göre sözleşmeye dayalı bir ödeme aracı olabileceği konusunda bir anlayış var.”

Krasheninnikov, kripto para biriminin Rusya’da yasal bir ihale olmasa da, değişiklikle beraber sözleşmeye dayalı hukuk çerçevesinde ödemeler için kullanılabileceğine inandıklarını kaydetti.

Rusya, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar ve Dijital Para Birimleri Hakkında Kanun” ile kripto para birimlerini düzenledi. Mevzuat, Bitcoin gibi kripto para birimlerini mülk kalemleri olarak sınıflandırmakta ve mal ve hizmet ödemelerinde kullanılmalarını yasaklamaktadır. Ruble, Rusya Federasyonu’ndaki tek yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor. Şubat ayında Devlet Duması, mülk durumlarını teyit eden başka bir yasa tasarısı daha sunmuştu.

Ruble, ülkedeki tüm kuruluşların kullanmak zorunda olduğu tek yasal ödeme aracı olmaya devam ediyor ancak diğer ödeme şekilleri, bir sözleşmenin tarafları arasındaki anlaşmayla kabul edilebilir. Rusya Merkez Bankası (CBR), ödemelerde kripto para birimlerinin herhangi bir şekilde kullanılmasına karşı çıkıyor. Rusya Merkez Bankası’nın kendi dijital rublesi üzerinde çalışıyor olması, merkezi olmayan para konusundaki duruşunu da etkilemiş olabilir.

Rus şirketleri ve sakinlerinin kripto para birimini kabul etmelerine izin verilmemekle birlikte, İdari Suçlar Kanunu’nda bu tür ihlallere karşı yasal sorumluluk getirecek değişiklikler henüz yapılmadı. Maliye Bakanlığı, 20 – 200.000 ruble (2.700 dolar) aralığında bir idari para cezası önerdi. Bununla birlikte, Finansal Piyasalar Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, dijital para biriminin yasal tanımının, kripto para birimleri, sabit paralar ve dijital ruble de dahil olmak üzere tüm para birimleri ile ilgili açıklığa kavuşturulması gerektiğine inanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x