Yükleniyor...
Sponsored

Şahinler ve Güvercinler? Ayı? Boğa? Bufalo?

Avrupa bölgesi enflasyonu Ocak ayında %5,1'lik rekor seviyeye ulaşarak, son yirmi yılın en yüksek beklentilerini aştı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerindeki faiz oranlarını artırma baskısı arttı.

yazi

Avrupa bölgesi enflasyonu Ocak ayında %5,1’lik rekor seviyeye ulaşarak, son yirmi yılın en yüksek beklentilerini aştı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerindeki faiz oranlarını artırma baskısı arttı. Yine de ECB, FED’e göre daha yavaş kalıyor ve FED kadar hızlı gitmeye de niyeti yok. ECB bu toplantıda beklendiği gibi gösterge faiz oranını değiştirmeyerek %0,25’te tuttu ancak Lagarde’nin konuşmasından  2022’de Haziran ayında %10 sene sonuna kadar da toplam %40 baz puan fazi artışı mesajı aldığımızı söyleyebiliriz. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kıtanın diğer tarafında ise İngiltere Merkez Bankası’nın 2004’ten bu yana ilk kez arka arkaya faiz artırımını gerçekleştirerek ve gösterge borç verme oranını 25 baz puan artırarak %0,5’e yükselttiğini gördük. 

Fed ve ECB arasındaki artan para politikası farklılığının daha güçlü bir dolara ve daha zayıf Bitcoin’e yok açma ihtimali an itibariyle masada ve fiyatlanıyor. Tüm makro kararlar önemli olsa da, küresel politikayı yönlendirdiği için FED bunların arasında bizim için en önemlisidir. FED, FOMC toplantılarında enflasyon tartışmalarından “geçici” kelimesini kaldırarak bu yıl en az 4 faiz artırımına zemin hazırladı. Kasım ayından itibaren keskin bir dönüş ile Mart ayında likiditeyi arttıran tahvil alım programına son vereceğini açıkladı. 

Kripto para piyasası da likidite musluklarının kısılması ile Kasım ayındaki Bitcoin önderliğinde neredeyse %45-50 oranında geri çekilmiş durumda.

Bitcoin ve Ethereum ile S&P ve Nasdaq arasındaki korelasyon 2 yıl önce %0 iken bugün %60’a yükseldi. Bu belirsizlik devam ederken unutulmaması gereken şeyler var.

Geçmiş dönemde S&P 500 endeksinin parasal sıkılaştırma dönemlerinde verdiği piyasa tepkisine baktığımızda bu sene içinde pek çok kere düzeltme göreceğimiz aşikar.

image1

Evet, Bitcoin 2008 yılında merkez bankası kontrolüne bir alternatif olarak sahneye çıktı. Şimdi, piyasaların giderek ucuz ve bol merkez bankası parasına bağımlı hale gelmesi ve kriptonun sermaye piyasalarında daha belirgin bir özellik haline gelmesiyle birlikte BTC, ETH ve diğer altcoinler merkez bankası büyüsü altına girmiş durumda.

Önümüzdeki döneme bakacak olursak kripto paralar ile geleneksel endeksler arasındaki bu yüksek korelasyonun devam edip etmeyeceği ise kesin değil. Çünkü 30 günlük BTC/S&P500 korelasyonu şimdiye kadarki en yüksek seviyesinde değil!  En yüksek korelasyon Temmuz 2020’deydi. Şu anda ise 0,5’in biraz üzerinde seyrediyor. Ayrıca Ağustos 2016, Kasım 2018 ve Mart 2020’deki zirvelerin her birinin ardından, bu pozitif korelasyonun negatif bölgeye düştüğünü görüyoruz.

image2

Kısa vadede, makro duyarlılık kripto fiyatlarını hareket ettirmeye devam edecek.  Ancak pandemi sonrası yeni ekonomik rejim ortaya çıktıkça, dünya çapındaki ekonomiler güçlü emek piyasalarını koruyup yükselen fiyatlar kontrol altına almaya çalıştıkça, merkez bankalarının rolü sorgulanmaya devam edecek ve ulus devletler doların neden olduğu kırılganlıklara karşı savunmacı bir tavır takınmaya devam edecek.

Bitcoin ve diğer kripto varlıklar daha fazla “alternatif” bir statü üstlendikçe korelasyonlar bir kez daha düşecek. 

Peki ayı piyasasında mıyız ?

Strategas Securities’in araştırmasına göre , FED’in son 30 yılda faizi arttırdığı 4 dönem arasında teknoloji sektörü en iyi performans gösteren sektör olarak karşımıza çıkıyor.

image3

The Edelman’ın 2022 yılı için yaptığı piyasaya güven barometresinde ise en çok güven duyulan sektör yine teknoloji!

image4

Hatta öyle ki geçtiğimiz hafta yankı bulan Rusya MB’nın kriptopara yasaklama planlarına karşı Fitch Ratings, kripto yasağının, Rusya’daki üretkenliği arttıracak teknolojileri engellemesi nedeniyle Rusya’yı uyardı!

Kripto piyasasının bir bütün olarak zaman içinde tüm piyasaların yaptığı gibi yükseliş ve düşüş döngülerini yaşamaya devam etmesi muhtemel ancak, kriptopara yatırımcıları blokzinciri teknolojisinin yaygın olarak benimsenme ve entegrasyonunu hatırlayarak rahat bir nefes alabilir.

Kriptopara piyasasında kısa dönemde belirsizlik devam ederken unutulmaması gereken şeyler de var.

– Tüm kripto piyasası tek bütün olarak hareket etmiyor. Bu piyasada sürekli bir yerlerde parti var. Müziğin sesine iyi kulak kabartmak ve partiyi yakalamak önemli!

– Piyasa, 2018 kripto kışına göre artık oldukça çeşitli. (DeFiNFTMetaverseStablecoin Layer1 Layer2)
2018’de piyasa diye tabir edilen şeyin sadece Bitcoin ve Ethereum olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kısa vadede piyasadaki likitidenin çekilmesiyle piyasanın kendi ayakları üzerinde kalıp kendi likitidesine göre hareket etme kabiliyetine ve bunu başarabilen coinlerine/token-larına bakmak önemli olacak.

Bugün olduğu gibi 2022’nin geri kalanında da bazı altcoinler iyi performans gösterirken bazıları kötü performans gösterecek.

Bu da 2018 tarzı bir “ayı” dönemi geçirmemizin artık imkansız olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle 2022 için beklentim ne ayı, ne boğa piyasası.
Benim tabirimle; Bufalo piyasası

Not: Bufalo, yorgun, ağır ve boğaya göre daha yavaş kalan, daha az çekici bir boğadır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x