Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım: NFT'ler • Coinkolik
Yükleniyor...

Sanat ve Teknolojiyi Birleştiren Akım: NFT’ler

Sanatçılara büyük özgürlük alanı sağlayan dijital ortamda üretme durumu, yine dijital ortamlarda ciddi fiyatlara alıcı buluyor.

nft art

Sanatçılara büyük özgürlük alanı sağlayan dijital ortamda üretme durumu, yine dijital ortamlarda ciddi fiyatlara alıcı buluyor. NFT, tam adıyla non-fongible token denilen bu eserlere dijital sertifika vererek sanatsal eseri benzersiz kılıyor.

Türkiye’de de bu konuda üretim yapan sanatçılar her geçen gün artıyor. Onlardan biri de Kadir Ölmezkaya. 3.5 yıl önce dijital içerik üretimine başladığını söyleyen Ölmezkaya, sanatın dijital mecrada kendine yer bulduğunu, gerçek sanat eserlerinin gerçek değerlerinin dijital dünyada anlaşıldığı, bu alanın gelişmeye devam edeceğini aktardı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sanatsal tasarım işine, tesadüf eseri başladığından ve bu işi keyifle yaptığından bahseden Ölmezkaya şunları söyledi;

“Ben okuldayken, defterinin arkasını hayalindeki şekillerle karalayan biriydim. Kendi sosyal medya hesabım için görsel içerik üretirken bundan ne kadar keyif aldığımı fark ettim. Böyle bir yeteneğim olduğunu bilmiyordum. Bundan 3,5 yıl önce başladığım digital sanatlarda şu anda kendi öğrencileri olan, eserleri dijital ortamlarda satılan bir sanatçıya dönüştüm.”

Geçmişte resim yapan sanatçıların ancak öldükten sonra kıymetinin anlaşıldığını, çoğu zaman hak ettiği değeri göremediğini belirten Kadir Ölmezkaya, NFT sektörünün son yıllarda sanatçılar için güvenli bir liman haline dönüştüğünü, burada sanatçıların haklarının garantiye alındığını anlattı.

Gerçeküstü çalışmalarında mesaj veren estetik üretimler yaptığını söyleyen Ölmezkaya bu konudaki görüşlerini şöyle aktardı;

“Yapabileceklerinin tek sınırı, hayal edebileceğiniz şeyler. Ben de bu sınırları zorlamak istiyorum. Kendi hayal dünyamı ürettiğim eserlerle insanların dikkatine açmak istiyorum. Buna manipülasyon sanatı da denebilir. Verdiğim çevirimiçi kurslarda öğrencilerime bunu anlatmaya çalışıyorum. Bunun tekniklerini herkes öğrenebilir, ancak gerçek sanatçılar ürettikleri eserlerle kendilerini ortaya koyarlar.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x