Yükleniyor...

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i Oluştururken Hangi İşletim Sistemini Kullandı?

Bitcoin'in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto hakkında bilinmeyen birçok karanlık nokta var.

satoshi nakamoto bitcoini olusturuken hangi isletim sistemini kullandi

Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto hakkında bilinmeyen birçok karanlık nokta var. Bu noktalardan birisi de Satoshi’nin Bitcoin’i oluştururken hangi işletim sistemini kullandığıydı. İlk Bitcoin geliştiricisi Laszlo Hanyecz bu soruya ışık tutuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto piyasasında yer alan çoğu kişi Laszlo Hanyecz’i “Bitcoin Pizza Adamı” olarak biliyor ancak bu lakabın arkasında yer alan Bitcoin geliştiricisi rolü görmezden geliniyor. Hanyecz, Bitcoin’in ilk zamanlarında Bitcoin (BTC) istemcisi için MacOS desteğeni ekleyen ve hatta GPU madenciliğini icat eden kişi.

Hanyecz, 2010 yılının başlarında Bitcoin’e girdi ve yaklaşık bir yıl boyunca Satoshi Nakamoto ile birlikte çalıştı. Çalışmalarının çoğu hataları düzeltmekle ilgili olan geliştiricinin, belki de Bitcoin’e kattığı en önemli şey, Apple ve Bitcoin arasındaki uyumluluk denilebilir. Satoshi Nakamoto bir Mac’e sahip değildi ve Apple işletim sistemi için Bitcoin’i nasıl geliştirebileceğini bilmiyordu.

Bitcoin aslında Mac’te çalışmadı. Satoshi benden MacOS sürümlerini yapmamı istedi. Çünkü Satoshi bir Mac’e sahip değildi ve Mac için nasıl yapılacağını bilmiyordu. Satoshi “Windows” kullandı.

Satoshi, Windows işletim sistemli bir PC kullanarak Bitcoin’i geliştirdi. Infosec (Bilgi Güvenliği) ve Gizlilik ile bu kadar ilgilinen birisi için aslında alışılmadık bir seçim denilebilir. Hatta Linux bile bu iş için daha doğru bir tercih olabilirdi ancak Satoshi, Windows kullanmayı tercih etti. Bu durum Satoshi’nin aslında profesyonel bir kodlayıcı olmadığı fikrini destekliyor.

İşletim sistemi seçim detayı, Satoshi’nin genel profiline bir parça daha ekliyor. Belki de ilerleyen zamanlarda kripto topluluğun bu uğraşları bir neticeye varacak ve resim tam anlamı ile oluşabilecek.