Yükleniyor...

SCRT Coin Nedir? SCRT Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda SCRT coin nedir, kripto para birimi Secret Network (SCRT) nedir, Secret Network (SCRT) nasıl satın alınır, SCRT coin yorum ve geleceği 2022 hakkında detaylar SEC uygulamasından sonra Enigma'dan ayrılan Secret Network, merkezi olmayan uygulamaların hassas verileri işlemek için gizlilik odaklı akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlar.

Secret Network SCRT

Bu yazımızda SCRT coin nedir, kripto para birimi Secret Network (SCRT) nedir, Secret Network (SCRT) nasıl satın alınır, SCRT coin yorum ve geleceği 2022 hakkında detaylar

SEC uygulamasından sonra Enigma’dan ayrılan Secret Network, merkezi olmayan uygulamaların hassas verileri işlemek için gizlilik odaklı akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlar. Peki, SCRT coin nedir? SCRT coin yorum ve geleceği 2022 hakkında detaylar

SCRT Coin Nedir?

SCRT coin, gizlilik merkezli akıllı sözleşmeler sağlayan bir blok zinciridir. “Secret” sözleşmeler, güvenilir bir yürütme ortamı içindeki node’ler tarafından hesaplanır. Bu tür sözleşmeler, şeffaf blok zincirlerinin hassas verileri güvenli bir şekilde işlemesine izin verir. 

Secret Network, özellikle veri gizliliği için oluşturulmuş bir blok zinciridir. Secret Network, şifreli girişleri, çıkışları ve akıllı sözleşme durumlarını destekleyerek, kullanıcı verilerini güvende tutan programlanabilir akıllı sözleşmelere olanak tanır. Monero ve Zcash gibi kripto paralar Bitcoin’in gizlilik merkezli evrimiyse, Secret Network’ün akıllı sözleşmeleri, Ethereum’un kendi akıllı sözleşmelerinin bir evrimi gibidir ve bu öncül üzerine inşa edilirken özel verilerin güvenli aktarımını sağlar.

Secret Network, gizli akıllı sözleşmeler için merkezi olmayan bir protokol konsepti geliştiren bir girişim olan Enigma’dan doğdu. Enigma, 2017’deki ICO’sunda 45 milyon dolar topladı, ancak 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun SEC ile anlaşmaya zorlayan yaptırımıyla karşı karşıya kaldı .

Sonunda, Enigma çevresindeki topluluk, bu vizyonu bağımsız, merkezi olmayan bir proje olarak sürdürmeye karar verdi ve Secret Network’ün şu anki versiyonu böyle doğdu. Bir takas, Enigma’nın Ethereum tabanlı ENG tokeninin sahiplerinin, yönetim ve ödeme ücretleri için kullanılan Secret Network’ün yerel parası olan SCRT için 1:1 ticaret yapmalarına izin verdi. Enigma, Secret Network’ün gelişimini destekleyen topluluktaki kilit oyunculardan biri olarak yer almaya devam ediyor.

Secret Network Nasıl Çalışır?

Secret Network, Cosmos /Tendermint çerçevesinin üzerine inşa edilmiş, kendi fikir birliği ve zincir üzerinde yönetimi olan bir katman-1 blok zinciridir. Secret Network, üzerine kurulmuş akıllı sözleşmelerin hesaplanmasını gerçekleştiren dağıtılmış nodeler ağına dayanır, ancak nodeler bunu meraklı gözlerden uzakta yapmak için kara kutu gibi güvenilir bir yürütme ortamı (TEE) kullanır.

Bir akıllı telefon işlemcisinin parmak izleri gibi hassas verileri işlemek için bir TEE kullanmasına benzer, ancak bunun yerine bir blok zinciri nodedir. Ağ, içinde tutulan verilerin gizliliğini korumak için tasarlandıkları için akıllı sözleşmelerini “gizli sözleşmeler” olarak faturalandırır. SCRT (“Secret”) token, ağa katılmak için nodeler tarafından stake edilmelidir, ayrıca ücret ödemek ve değer aktarmak için kullanılır.

Secret Network SCRT1

Secret Network’ü Değerli Yapan Nedir?

Değişmez ve şeffaf olduğu sürece blok zincirleri hakkında sevilecek çok şey var, ancak bu tür bir açıklık, birçok blok zinciri tarafından güvenli bir şekilde işlenebilecek veri türünü sınırlar – özellikle de insanların veya şirketlerin sadece görmek istemeyeceği çok gizli veriler.  

Secret Network, teoride her iki dünyanın en iyisi olan blockchain teknolojisi hakkında insanların neyi sevdiğini korurken, gizlilik ve güvenlik katmanı sağlayarak bu deliği kapatmayı hedefliyor. 

Secret Network İle Neler Yapabilirsiniz?

Secret Network, diğer birçok blok zinciri ağında bulunmayan bir gizlilik düzeyi talep eden merkezi olmayan uygulamaları güçlendirmek için tasarlanmıştır. Güvenilir bir yürütme ortamı kullanarak ve özel verileri hem genel hem de düğüm operatörlerinden uzak tutarak, kullanıcıların ve kuruluşların başka türlü paylaşmak istemeyebilecekleri hassas bilgileri işleyebilir.

Ağın operatörleri, gizliliği sağlayan kredi puanlama ve kredi verme uygulamaları, süreçte gizliliği koruyan makine öğrenimi yetenekleri ve verileri güvenli bir şekilde paylaşma ve bunlardan para kazanma becerisini geliştirme dahil olmak üzere çok sayıda potansiyel kullanım örneği önerdi. Daha yaygın olarak, Secret Network, hassas verileri işleyen herhangi bir dApp için potansiyel olarak yararlı olabilir.

SCRT Coin Yorum ve Geleceği 2022

Ocak 2021’de sona eren ENG-SCRT token takasıyla, eski Enigma projesinin kitabını etkin bir şekilde kapatan Secret Network, diğer blok zincirlerle birlikte çalışabilirliği kucaklayan bir geleceğe doğru inşa etmeye çalışıyor. Zincirler arası uyumluluğun olmaması, Secret Network’ün çekiciliğini sınırlayabilir ve nihayetinde topluluk geliştiricilerinin amaçladığı kadar yaygın veya kullanışlı olmasını engelleyebilir.

Secret Network ayrıca Secret DeFi girişimi ile büyük bir merkezi olmayan finans baskısı yapıyor ve Şubat 2021’de SecretSwap merkezi olmayan bir borsa başlattı. Cosmos, blok zincirler arası iletişim ve birlikte çalışabilirliği yol haritasındaki bir başka potansiyel girişim olarak görüyor.

Bunun ötesinde, Secret Network, daha fazla geliştiriciyi blok zinciri üzerinde oluşturmaları için daha fazla geliştiriciyi çekmeye odaklanmış görünüyor ve böylece süreçte daha fazla kullanım durumu gösteriyor. Gizlilik odaklı akıllı sözleşmelere sahip tek blok zinciri değil (Oasis Network başka bir örnektir) ve blok zincirindeki hassas verileri işleme ikilemine, güvenli çok taraflı hesaplama gibi başka potansiyel çözümler de vardır. Secret Network’ün çözümünün nihayetinde şu anda piyasada veya hatta ufukta diğerlerinin üzerinde olup olmadığı görülecektir.

Secret Network (SCRT)
Secret Network (SCRT) Grafiği

SCRT Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 SCRT Coin 13.41 TL TL’den işlem görüyor. SCRT Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 2.12% değişim gösterdi. SCRT Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 2,733,810 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 112,842,050 $ dolar seviyesinde.

SCRT Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 SCRT Coin 0.416602 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle SCRT Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 10.64 dolarla kaydetti. Bununla birlikte SCRT yılın en düşük seviyesini ise 0,7674 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner