Yükleniyor...

Seattle NFT Müzesi, Farklı Bir Müze Deneyimi Sunuyor

Teknoloji yöneticileri Jennifer Wong ve Peter Hamilton, ziyaretçilerin fiziksel bir alanda dijital sanat yapmalarına olanak tanıyan bir yer yaratmak için ilham aldı.

90

Teknoloji yöneticileri Jennifer Wong ve Peter Hamilton, ziyaretçilerin fiziksel bir alanda dijital sanat yapmalarına olanak tanıyan bir yer yaratmak için ilham aldı. İkili bu müze ile dijital eserlerin arkasında yer alan sanatçıları tanıtırken aynı zamanda insanları NFT’ler hakkında eğitebileceklerini umuyorlar.

Seattle’ın Belltown mahallesine türünün ilk örneği bir müze geliyor. Seattle NFT Müzesi’nin ziyaretçileri, dijital sanatı büyük ekranlarda fiziksel olarak görüntüleyebilecekler. Jennifer Wong ve Peter Hamilton birlikte Seattle NFT Müzesi’ni kurdular. Konuyla alakalı konuşan Wong, şunları söyledi:

“Rahatsızlık yaratan konular da dahil birçok konuya eğilmek istiyoruz. NFT sanatının çevresel etkisi hakkında konuşabiliriz ve bu sayıların bazılarını gerçekten inceleyebilir ve NFT’lerin oluşturulma ve barındırılma şeklini zaten değiştiren yeni teknolojileri anlayabiliriz. Müze, bu konularda sohbet edebilmek için uygun bir yer.”

Ekran Resmi 2022 01 19 17.11.02

NFT’ler, sanatçıların para kazanmaları için yeni bir yol haline geldi. Müzenin ilk sergisinde eserleri sergilenen sanatçılardan biri de Charles Peterson. Fotoğrafçı, başlangıçta NFT’lere girmek konusunda isteksizdi:

“Her şey aslında esneklikle ilgil biliyor musunuz? Gerçekten sanatla ilgili değil. Sonra gerçekten de, bunu yapabilirim gibi düşündüm.”

Çalışmalarını NFT olarak satmanın onu erişilebilir kılacak olması Peterson’ı bu konsepte getiren şey oldu:

“Elbette, NFT yapmak da belirli bir paraya mal oluyor. Ancak 20 ila 50 fiziksel baskıyı çerçevelemek zorunda kalmaktan çok daha az maliyeti var.”

Wong ve Hamilton, müzeye sadece bir galeri olmaktan çok farklı bakıyorlar. Topluluk inşa etmek ve insanları eğitmek için bir yer olmasını istiyorlar. Dijital sanatı bir telefon veya tablet aracılığıyla almak yerine fiziksel alanlarda kendi deneyimlerini yaşamalarının güzel olacağını düşünüyorlar. Hamilton şunları söyledi:

“Fiziksel alanlar, sanat ve kültürü deneyimleme ve başkalarıyla bağlantı kurma anlamında önemli olmaya devam edecek. Fiziksel ve dijital arasındaki çizginin gelecekte gerçekten nereye taşacağını veya neye benzeyeceğini bilmiyoruz. Ancak bir topluluk olarak bir araya gelmenin değeri ve avantajı olacak.”

Seattle NFT Müzesi, 27 Ocak’ta Seattle’daki 2125 First Ave.’de halka açılıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x