Slovenya, Kripto Varlıklara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Slovenya, Kripto Varlıklara Vergi Getirmeye Hazırlanıyor

Slovenya yerel basınında çıkan haberlere göre, ülkenin vergi dairesi kripto vergilendirme kurallarını değiştirmek için yeni bir teklif ortaya koydu.

slovenia

Slovenya yerel basınında çıkan haberlere göre, ülkenin vergi dairesi kripto vergilendirme kurallarını değiştirmek için yeni bir teklif ortaya koydu. Değişiklikler, kripto varlıkların harcamasını veya fiat paraların dönüştürülmesini içeren işlemler için %10’luk bir vergi oranı getirmeyi amaçlıyor.

Vergi Dairesi, Kripto Vergilendirmesini Basitleştirmek İstiyor

Slovenya Cumhuriyeti Mali İdaresi (FURS), kripto varlıklar için geçerli olan vergilendirme rejiminde değişiklikler önerdi. FURS, mal ve hizmetlere harcanan ya da nakit paraya çevrilen kripto varlıklar için %10 oranında vergi uygulamak istiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Sloven vergi dairesi, mevzuat değişikliklerinin kabul edilmesi yoluyla, yeni vergilendirme planını uygulamak istiyor. FURS, kripto varlıklarla ilgili olan gelirin, ülkedeki vergilendirme şeklini önemli ölçüde basitleştireceğini iddia ediyor.

Mali yönetim, değişikliklerin yapılması halinde, kriptolarla yapılan çok sayıda işlemi incelemek zorunda kalmayacağını açıkladı.

Şu an daha farklı bir sistem konusu. Örneğin bireyler, bir ticari faaliyetin parçası olarak kripto trade’i yapmışlarsa, kripto satışından elde edilen kazançlar üzerinden sermaye kazancı vergisi ödemekle yükümlüdürler.

FURS şu anda bazı durumlarda binlerce işlemi kontrol etmek zorundadır. Yetkili, giderek dijitalleşen dünyanın daha basit vergilendirme çözümlerine ihtiyaç duyduğunda ısrar ediyor.

Slovenya, Avrupa’da kripto benimseme konusunda lider pozisyonda yer alıyor. Geçen yılki bir rapora göre, ülkede kafeler, restoranlar, oteller, kuaför salonları ve spor tesisleri gibi 1000’den fazla yer, ödeme için çeşitli kripto varlıkları kabul ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x