Sovyet Rusya'da Doğan CEO, Metaverse'ün Komünist Propaganda Gibi Olduğunu Söyledi • Coinkolik
Yükleniyor...

Sovyet Rusya’da Doğan CEO, Metaverse’ün Komünist Propaganda Gibi Olduğunu Söyledi

"Biliyor musun, tam olarak inşa edilmeden önce kötü bir fikrin kokusunu alabilirsin.

sscb metaverse

“Biliyor musun, tam olarak inşa edilmeden önce kötü bir fikrin kokusunu alabilirsin.”

Şu anda dağılmış durumdaki Sovyetler Birliği’nde büyüyen girişimci Phil Libin, şu anda Meta olarak bilinen Facebook’un metaverse vizyonunun kendisine komünist propagandayı hatırlattığını söyledi.

Not alma uygulaması Evernote’u kuran ve şu anda video konferans şirketi Mmhmm’nin CEO’su olan Libin, teknoloji gazetecisi Eric Newcomer tarafından sunulan bir podcast’te Meta’nın VR dünyasını “yaratıcı olmayan insanların ve şirketlerin bir temel üzerine koyduğu parlaklık” olarak nitelendirdi. Ayrıca bunu iyi fikirlerin eksikliği olarak da tanımladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Libin, sert sözlerine rağmen birçok kişi tarafından paylaşılan bir görüşü dile getiriyor. İnsanlar Meta’nın sanal dünyasında tam olarak heyecanlanmıyor. Libin, aşırı abartılı fikri SSCB’deki hükümet tarafından verilen vaatlere benzetti.

“Sovyetler Birliği’ndeyken birinci sınıfa gittim. Birçok Sovyet propagandasına maruz kaldım ve küçük bir çocukken bana defalarca ‘Komünizm henüz yok’ denildi. Henüz komünizmi inşa etmedik. ‘Komünizmi inşa etmeye çalışıyoruz.’ Birçok vaade rağmen, bu ütopik vizyon hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilmedi.”

Libin için aynı şey Meta’nın bir gün gerçekliğe rakip olabilecek tam teşekküllü bir sanal dünya vaatleri için de geçerli. Libin podcast’te Newcomer’a şunları söyledi:

“Biliyor musun, tamamen inşa edilmeden önce kötü bir fikrin kokusunu alabilirsin. Yani, ‘metaverse henüz mevcut değil’ sözlerini duymak istemiyorum. Hayır, hayır, hayır, tüm bu şeyler, şu anda var olan tüm bu aptal, işe yaramaz şeyler, bunlar metaverse değil.”


Bir yaşından küçük olmasına rağmen, Meta’nın vizyonu şimdiden çok sayıda eleştiri aldı. Bloomberg köşe yazarı Parmy Olson’ın yakın tarihli bir yazısında belirttiği gibi, teknik olarak 13 yaşın üzerindeki kullanıcılarla sınırlı olmasına rağmen şirketin sanal dünyaları çığlık atan çocuklarla dolup taşıyor.

VR teknolojileri son yıllarda önemli adımlar attı ve Meta, VR destekli bu dünyada önemli çalışmalar yürütüyor. Ancak şimdilik, insanları zaman geçirmek için gerçekten değerli bir yer olduğuna ikna edemedi. Libin ve hatta Tesla CEO’su Elon Musk gibi eleştirmenler Metaverse’in asla gerçekleşmeyeceğini savunuyorlar. Ancak diğerleri, yakında tüm hayatımızı sanal dünyalarda geçireceğimizi iddia ediyor.

Ama Meta bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için yarının araçlarını inşa edecek mi? İnsanları gerçek yeni fikirlere ikna etme ve çevrimiçi alanların kötüye kullanımla dolu bir çöplük olmamasını sağlama konusunda Facebook’un berbat sicili göz önüne alındığında, bu muhtemelen pek olası değil.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x