Yükleniyor...
Sponsored

SWIFT, CBDC Entegrasyonunu Test Ediyor

Küresel fon transferi sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi işlemlerdeki zorluğu hafifletmek için CBDC'leri test ediyor.

swift

Küresel fon transferi sağlayıcısı SWIFT, sınır ötesi işlemlerdeki zorluğu hafifletmek için CBDC’leri test ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SWIFT, sınır ötesi işlemler için birden fazla CBDC ağını birbirine bağlamayı test ediyor. Finansal kurumların küresel ödemeler için birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan Belçika merkezli ağ, hareket için Fransız bilgi teknolojisi hizmetleri ve danışmanlık şirketi Capgemini ile birlikte çalıştı.

Resmi açıklamaya göre SWIFT, CBDC’lerin sınır ötesi kullanımının bu tür dijital para birimi için kör nokta olabileceğini, çünkü esas olarak yerel politikaların uygulanması için geliştirildiğini belirtti. SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach, farklı CBDC sistemlerinin sorunsuz bir biçimde birlikte çalışması gerektiğine inanıyor ve SWIFT’in bunda rol oynaması gerektiğini düşünüyor.

“Dünya çapında geliştirilmekte olan farklı CBDC’ler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak ve aralarında bağlantı kurmak ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmek kritik olacak. Bugün küresel CBDC ekosistemi, farklı teknolojiler, standartlar ve protokollere dayalı olarak kendi dijital para birimlerini geliştiren çok sayıda merkez bankasıyla birlikte parçalanma riskine sahip”

SWIFT’in İnovasyon Başkanı Nick Kerigan, CBDC’lerin giderek “fiat paraların yeni bir şekli” olarak algılanacağını ve geleneksel finansal altyapıyla entegre olmak için geleneksel ödeme sitemine paralel birden fazla platformun geliştirileceğini söyledi.

Teknoloji çözümlerine 200’den fazla ülkede 11.000’den fazla finans kurumu tarafından erişilebilen SWIFT, CBDC’ler aracılığıyla uluslararası ödemeler için potansiyel olarak “yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve kolay entegre bir çözüm” sağlamayı hedefliyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x