Yükleniyor...

Taint (İz Analizi) Nedir?

Taint (İz Analizi), dijital ortamda güvenlik problemlerinin çözülmesinde kullanılan bir yöntem olarak ifade edilmektedir.

taintizanalizi

Taint (İz Analizi), dijital ortamda güvenlik problemlerinin çözülmesinde kullanılan bir yöntem olarak ifade edilmektedir.

Taint (İz Analizi) Nedir?

Taint (İz Analizi), sanal ortamlarda eksik kalan ve kullanıcılar için risk oluşturan bütün güvenlik ve sistem açıklarını, meydana gelen sorunları çözmek için kullanılan yöntemdir. Teknolojinin gelişmesi ile artık birçok ihtiyaç, sanal ortamlar aracılığı ile giderilmektedir. Hemen hemen her pazar ve piyasa dijital ortama taşınmıştır. Teknolojinin gelişmesi, kolaylık ve imkanların iyileşmesi aynı zamanda kullanıcılar için birçok riski de beraberinde getirmektedir.

Taint (İz Analizi) de tam olarak burada devreye girer. Birçok kullanıcı, işlem yapmış oldukları platformlar üzerinde herhangi bir siber saldırı sonrası yaşanılan kimlik avı ya da dahası gibi problemlerin çözülmesinde sorunun kaynağını ve sistem açığını bulmak için istekte bulunmaktadır. Bu istek sonrası ilk yardım alınan yöntem de Taint (İz Analizi) olmaktadır. Bu analizle birlikte sorunun kaynağı tespit edilir ve saldırıyı gerçekleştiren kişilerin adresleri vs. birçok bilgi ortaya çıkarılır.

Taint (İz Analizi) Nasıl Çalışır?

Taint (İz Analizi) doğrudan dijital ortamda çalışmakta olan platformlarda yaşanan sıkıntıların kaynağına yönelik olarak çalışmaktadır. Özellikle bir siber saldırı söz konusu ise Taint (İz Analizi) doğrudan bu saldırıyı gerçekleştiren kişilerin adreslerine ve kimliklerine yönelik iz sürmeye devam etmektedir.

Genel olarak bütün sistem gözlem altına alınır ve tüm kod kaynakları dahil her bir bölüm ve dosyası detaylı şekilde incelenir. Kod geçmişinde görülen olağan dışı hareketler yakalanıp, karşılaştırılır ve bunun sonucunda suç tespiti yapılır. Aykırı bir girişim ya da hareket tespitinde doğrudan tüm bilgiler analiz edilir ve elde edilen bilgiler ışığında her şey bir sonuca bağlanarak rapor edilir.

taintnedir

Blockchain’de Taint (İz Analizi)

Taint (İz Analizi) blockchain teknolojisinde de kullanılan yöntemlerden biridir. Teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaçların giderildiği hemen hemen her pazar dijital ortama taşınmıştır. Son dönemin popüler sanal ortam teknolojisi de blockchain olmuştur. Blockchain tabanlı birçok kripto para birimi ve yatırım olanakları oluşturulmuştur. Yatırımcılar da sermayelerini bu sistemler üzerine yatırmayı tercih etmektedir.

Yoğun şekilde para girdisinin olduğu bir sistem olmasından dolayı blockchain, en sık siber saldırıya maruz kalan yerlerden biridir. Blockchain teknolojisi de dijital ortam aracılığı ile işlediği sebebiyle herhangi bir saldırı durumunda ilk başvurulan yol Taint (İz Analizi) olmaktadır.

Blokzincirde “hırsızlık” yaşanması durumunda da Taint (İz Analizi) yöntemi uygulanır. İki adreste de bulunan belirli sayıda Bitcoin olduğunda, adreslerin arasındaki bağlantı analiz edilir ve çalıntı Bitcoin olan adres tespit edilir. Bir adres ile önceki işlem adresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için ‘kirlilik oranı’ incelenir. Kirlilik oranı seviyesi arttıkça adresler arasında var olan ilişki de o kadar yoğun anlamına gelmektedir.

Buna rağmen yalnızca kirlilik oranı baz alınarak adresler değerlendirilmemektedir. Çünkü, kirlilik oranı bazen az miktarlarda var olan kayıpları dahi aynı yoğunlukta hırsızlık olarak tanımlayabilmektedir. Bu nedenle kirlilik oranı ile birlikte analiz sırasında birçok faktörde hesaba katılmaktadır.

Kısacası Taint (İz Analizi), dijital ortamdaki bir suçlunun yakalanması için yapılan araştırma sürecinin ilk adımıdır. Bu şekilde başlayan çalışmalar, olaya özgü yöntemler geliştirilerek çözüme kavuşturulur ve genellikle suçlunun açığa çıkarılmasıyla sonuçlanır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner