Yükleniyor...

Takasbank Açıkladı: Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Ağı Uygulamaya Geçti

İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ (Takasbank), ilk Blockchain ağı uygulamasının hayata geçtiğini duyurdu.

Takasbank

İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ (Takasbank), ilk Blockchain ağı uygulamasının hayata geçtiğini duyurdu. Uygulama fiziksel altın olan ve dijital varlığa çevrilebilen altının Blockchain teknolojisi ile zamanlama konusunda kısıt olmaksızın kişiden kişiye transfere imkan tanıyor. Uygulamanın adı “BiGA Dijital Varlık Transfer Paltformu” olarak belirlendi.

Takasbank’tan yapılan açıklamaya göre banka, son yıllarda Blockchain teknolojisi üzerine yoğun çalışmalar yapıyor. Açıklamada, “Blockchain teknolojisi üzerine yapılan çalışmaların ilk ürünü olarak dayanağı fiziksel altın olan ve dijital bir varlığa çevrilebilen altının blockchain teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan ve marka adı ‘BiGA Dijital Altın’ olan projemizin uygulamaya geçişini duyurmanın ve Borsa İstanbul Grubunun bir üyesi olarak, ülkemiz ekonomisine yerli ve milli bir uygulamanın daha eklenmesinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Takasbank Blockchain Ağına Önemli Bankalar Katılıyor

Takasbank’ın hayata geçirdiği projeye şu an Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Albaraka Türk, Kuvet Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıfbank katılıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x