Yükleniyor...

TBMM’nin Kripto Para Raporunda Diğer Ülkelerin Aldığı Vergiler de Konu Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” raporunda diğer ülkelerin kripto paradan aldıkları vergilerin de konu edildiği açıklandı.

turkiye kripto para

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” raporunda diğer ülkelerin kripto paradan aldıkları vergilerin de konu edildiği açıklandı. Milliyet’in haberine göre bu raporda, kripto paraların vergiye sistemine dahil olmasıyla birlikte hükümetlerin yaklaşımlarının olumlu olabileceği ifade edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz gün haberini verdiğimiz “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” raporunda Türkiye ve dünyada kripto paraların yasal statüsü ve düzenlemeler konusu da ele alındı. Raporda, “Bitcoin’in vergiye tabi olabilme ihtimali, hükümetlerin Bitcoin’e olan yaklaşımlarını pozitif şekilde etkilemektedir” ifadeleri kullanıldı. Bununla beraber Milliyet’in edindiği bilgilere göre raporda Danimarka, Brezilya, Kanada,, Bulgaristan ve Finlandiya’nın kripto paralarla alakalı olarak vergi düzenlemesini hayata geçirdiği belirtilirken, Singapur’un kripto para alışverişlerinden katma değer vergisi aldığı ifade edildi.

Raporda, Türkiye’nin 30 Nisan 2021’de yürürlüğe girecek olan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmeliği”nden bahsedildi. TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından gündeme getirilen raporda, Türkiye’de Bitcoin’le ilgili ilk açıklamanın BDDK tarafından 25 Kasım 2013’te yapıldığ ve gözetim ve denetiminin mümkün olmadığı tespitinden bahsedildi. Raporda ayrıca 16 Nisan 2021 tarihli Merkez Bankası duyurusuna da yer verildi, devletin tavrının şu şekilde olduğu aktarıldı:

“Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabının bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”

Raporda son olarak kripto para birimlerinin avantajları, dezavantajları ve riskleri değerlendirildi.

Avantajlar

  • 7/24 işlem yapabilme imkanı
  • Anonim kalma şansı
  • Düşük maliyet

Dezavantajlar

  • Kamu otoritelerinin kısıtlı müdahalesi
  • Şeffaflık problemi
  • Yasal riskler
  • Sürdürülebilirlik
  • Oynaklık

Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x