Yükleniyor...

TCMB’nin Dijital Para Altyapı Çalışmaları İçin Tarih Verildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dijital para birimi altyapısı için tarih verdi.

tcmbnin dijital para altyapi calismalari icin tarih verildi 1

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dijital para birimi altyapısı için tarih verdi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekonomi Reform Takvimi’ni yayımladı. Takvimde, piyasaya sürülmesi planlanan dijital para birimi de yer aldı. Plana göre, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında sözünü ettiği teknolojik ve hukuki altyapı için 31 Aralık 2021 tarihi işaret edildi ve “Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacaktır” ifadesi kullanıldı. 

tcmbnin dijital para altyapi calismalari icin tarih verildi 1
Kaynak: Ekonomi Reform Takvimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda ekonomi reform paketini açıklamış ve söz konusu konuşmasında dijital para birimlerine de yer vermişti. Erdoğan konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz.”

“Dijital Para ile Kriptoyu Karıştırmamak Lazım”

Benzer şekilde, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da geçtiğimiz haftalarda bu konuda çalışmalar yürütüldüğünü söylemişti. Dijital para ile kripto paraların karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Elvan, kripto paralarla ilgili ciddi kaygıların olduğundan bahsetmişti:

“Dijital para ile kriptoyu karıştırmamak lazım. TL karşılığı dijital paradan bahsediyoruz. Kripto paralarla ilgili ciddi kaygılarımız var. Sadece bizim değil tüm dünyada kaygı söz konusu. Türkiye’de Bitcoin işlemleriyle ilgili bir bakan yardımcımızı görevlendirdik.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x