Terra'nın (LUNA) Beklenen Güncellemesi Gerçekleşti • Coinkolik
Yükleniyor...

Terra’nın (LUNA) Beklenen Güncellemesi Gerçekleşti

Terra (LUNA) ağının merakla beklenen Columbus-5 güncellemesi gerçekleşti.

terranin luna beklenen guncellemesi gerceklesti

Terra (LUNA) ağının merakla beklenen Columbus-5 güncellemesi gerçekleşti. Güncelleme ile ağın diğer zincirlerle daha sorunsuz çalışması bekleniyor. Artık kullanıcılar varlıklarını Terra’dan diğer blokzincirlerine kolayca transfer edebilecek.

Bu yeni özelliği ise, ağın onu benimseyen tüm ağlar arasında veri alışverişini kolaylaştıran Blokzincirler Arası İletişim (IBC) standardını kullanmasından kaynaklanıyor. Diğer taraftan bu, topluluk oylamasına tabidir ve topluluk oylamasıyla etkinleştirilene kadar işlevsel olmayacak. Terra ekibinden Brian Curran CoinDesk’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Terra’daki yönetim oylarının 14 günlük bir oylama süresi var, bu nedenle IBC, geçtiği varsayılarak oylama döneminden kısa bir süre sonra Terra’da yayınlanacak.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimdiye kadar 10 blokzinciri, IBC standardını entegre etti. Bu zincirler içinde en popüler olanı ise Cosmos (ATOM). Zincirlerdeki güncellemeleri takip eden Wen Mainnet, Sir? sitesine göre IBC’yi entegre etmeye çalışan 13 ağ bulunuyor. 

Messari analisti Ryan Watkins güncellemeyi yorumladı ve Columbus-5 “düzinelerce uygulamanın başlatılmasını sağlayacak” dedi.

Terra ayrıca önümüzdeki haftalarda bir başka köprü protokolü olan Wormhole V2’yi de entegre edecek. Böylece ağın diğer sistemlerle uyumluluğu daha da iyileşecek. Bu ise Terra token’larının önde gelen blokzincirleri Ethereum ve Solana’ya transfer edilebilmesine olanak tanıyacak. Curran, UST ve diğer Terra varlıklarının halihazırda ETH’ye Shuttle köprüsü aracılığıyla transfer edilebildiğini ancak Wormhole ile birlikteShuttle’ın kullanımdan kaldırılacağını söylüyor.

Bu gelişmelerin ise Terra’daki stablecoin UST için büyük etkileri olabilir. Dijital varlık hedge fonu BKCoin Capital’ın başkanı Kevin Kang, CoinDesk’e yaptığı açıklamada güncellemenin zincirler arası hareket avantajıyla UST’nin merkeziyetsiz stablecoin pazarındaki payını artırabileceğini söyledi. Messari’den Watkins ise en büyük 5. stablecoin olan UST’nin 4. Sıradaki DAI’yi geride bırakabileceğini düşündüğünü söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x