Yükleniyor...

Tesla Neden Bitcoin Sattı? Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

Piyasalara baktığımızda dün 24 bin dolar seviyelerini gören Bitcoin’in 22 bin dolar seviyesine kadar gerilediğini görüyoruz.

Piyasalara baktığımızda dün 24 bin dolar seviyelerini gören Bitcoin’in 22 bin dolar seviyesine kadar gerilediğini görüyoruz. Bu gerilemenin arkasında Tesla’nın elinde tuttuğu Bitcoin miktarının %75’ini satması mı var yoksa farklı nedenler mi var?

Satış BTC Fiyatını Etkiledi Mi?

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dün yapılan açıklamaya göre, ikinci çeyrekte elindeki Bitcoin miktarının %75’ini sattığını belirtti. Tesla’nın elinde tuttuğu miktarın %75’inin 936 milyon dolar değerine tekabül ettiği biliniyor ki bu piyasalarda panik yaşanması için geçerli bir sebepti ve öyle de oldu. Tesla’nın satış açıklamasının ardından Bitcoin fiyatında olumsuz hareketler yaşanmaya başladı ve tahmin edildiği gibi yapılan bu satış piyasada ufak çaplı bir paniğe neden oldu. Dün 24 bin dolar seviyesinde bulunan lider kripto para birimi açıklamanın ardından 22 bin dolar seviyesine kadar düştü ve şu sıralarda 22 bin 962 dolar seviyesinde fiyat hareketliliğine devam ediyor. Açıklamadan önce 24 bin dolar gibi önemli bir direnç seviyesinin üstüne çıkan lider kripto para birimi açıklamadan sonra geri çekilme yaşasa da fiyat üzerinde çok büyük bir etki yaratmadığını söyleyebiliriz. Peki Tesla neden elindeki Bitcoin miktarının büyük bir bölümünü sattı diye soracak olursanız Tesla CEO’su Elon Musk konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulunarak satışın sebeplerine değindi. 

Tesla Neden BTC Sattı?

Tesla CEO’su Elon Musk satış ile ilgili yaptığı açıklamada, Çin’de yaşanan Covid-19 karantilarına vurgu yaparak, belirsizliğin ortasında nakit pozisyonlarını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi ve gelecekte Bitcoin varlıklarını artırmaya açık olduklarını belirtti. Musk aynı zamanda ellerindeki hiçbir Dogecoin’i ise satmadıklarını açıkladı ve bu açıklamanın ardından Dogecoin değerinde %6’lık bir yükseliş yaşandı. 

Uzmanlar BTC Satışını Değerlendirdi

Tesla’nın elindeki Bitcoinleri satmasının ardından kripto para sektöründe birçok uzman Tesla’nın bu satış kararına şaşırmadıklarını dile getirdi. Ekonomistler, Tesla’nın kararının şirketler için ekonomik krizler sırasında nakit akışını iyileştirmenin tipik bir strateji olduğunu belirtiyor. Konu ile ilgili değerlendirme yapan Swyftx’in Stratejik Ortaklıklar Başkanı Tommy Honan, Tesla’nın geçen yıl Bitcoin alma kararının birçok kurumsal yatırımcıyı cesaretlendirdiğini ve bu satış kararının da domino etkisi yaratabileceğini belirtti. 

Justin Sun Durumu Değerlendirdi

Tabi herkes Honan gibi olumsuz düşünmüyor bu satış ile ilgili olumlu düşünen bir kesim de var ve bunların içerisinde TRON Kurucusu Justin Sun’da yer alıyor. Justin Sun, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Tesla’nın Bitcoin satmasının iyi bir haber olduğunu söyledi. Justin Sun yaptığı paylaşımda: “Artık piyasanın bizi uzun süredir rahatsız eden Tesla satışı için endişelenmesine gerek yok. Tesla’nın yaklaşık 1 milyar dolar değerinde BTC satması tüm büyük şirketlere Bitcoin’in likiditasyonunu gösteriyor ve Tesla’nın Bitcoinlerini satması elinde Bitcoin olan şirketler için iyi bir örnek teşkil ediyor, tebrikler Elon Musk.” İfadelerini kullandı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner