Yükleniyor...

Thodex Olayında Detaylar Ortaya Çıkıyor

Thodex olayında yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

thodex 2

Thodex olayında yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. İddialara göre Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in borsaya ait olduğu düşünülen bir cüzdanı boşalttı. Bahsi geçen transfer ise dünyanın en önemli kripto para borsalarından Binance’e yapıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer, iddialar hakkında açıklama yaptığı 22 Nisan’da, bir cüzdanı boşalttı. Bunu yaparken de Binance’i kullandı. Türk kripto para borsalarının transfer işlemlerinin paylaşıldığı Muhabbet Alert’te yer alan verilere göre Thodex’in borsada kullandığı cüzdanlarından birinden transfer gerçekleştirildi. Etherscan.io üzerinden takip yapıldığı zaman Thodex’e ait olan bu cüzdandan çeşitli işlemler ve transferler yapıldığı görülebiliyor. Verilere göre borsanın cüzdanından 20 Nisan’dan itibaren yapılan işlemlerin dışarıya aktarıldığı görülüyor.

Thodex tarafından 22 Nisan’da 25 milyon 708 bin 232 adet Holo’nun transfer edildiği zaten biliniyordu. Bu transferin ise Binance’e yapıldığı ifade ediliyor. Borsaya kripto paraların yollanmasından sonra aynı miktarda çıkış olmaması da dikkat çekiyor. Bu transferlerden hemen sonra ise CEO Özer’in Thodex sosyal medya hesabından açıklama yapmış olması da önemki bir detay.

İzi Kaybedilebilir mi?

Konuyla alakalı olarak Cumhuriyet’e konuşan kripto para alım-satım platformlarından birinde Araştırma Müdürü olan görev yapan Helin Çelik, şunları söyledi:

Blokzincir teknolojisinin şeffaf olması sayesinde cüzdanlar arası yapılan transferler tespit edilebilir. Bunun için aktarım yapmak adına kullanılan cüzdanların bulunması yeterli olur. Ancak, sonraki süreçte transferi yapılan coinlerin çeşitli yollarla farklı cüzdanlara aktarılması söz konusu olabilir. Bu noktada, çok küçük parçalar halinde yapılan transferler ya da farklı yöntemlerle coinlerin izinin kaybedilmesine sebebiyet verebilir.”

Çelik, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Kripto para alım satım platformlarının risk dengelerini iyi bir şekilde ayarlamaları gerekir. Kripto paraların yüksek oynaklığa sahip olması nedeniyle hem kullanıcılar hem de platformlar yüksek oranda kar/zarar yazabilir. Eğer platform riskini iyi ayarlayamazsa ya da doğru tercihler yapamazsa kullanıcıya mağduriyet yaşatabilir. Başka bir açıdan, yeni bir alan olduğu için bazı düzenleme eksikliklerinden kaynaklı boşluklar doğmaktadır. Bu boşluklar, ne yazık ki son dönemde yaşadığımız olaylara neden oldu.”

Ne Yapılmalı?

Çelik, son olarak kullanıcıların ne gibi önlemler alması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Özellikle, işlem yapılacak olan kurumun finansal geçmişi, vergi levhası, ödenmiş sermayesi, platformun güvenliği ve soğuk cüzdan kullanımı sorgulanmalıdır. Bunların yanı sıra, para giriş çıkışını sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirebildiği ve gereken durumlarda profesyonel cevaplar alabildiği kurumlar arasından tercih yapabilir. Düzenleme geldikten sonra da hizmet verebilecek ve şartları sağlayabilecek platformlar tercih edilmelidir. Ek olarak, kişisel soğuk cüzdan kullanımı da düşünülebilir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x