Yükleniyor...

Toplam Stablecoin Arzı 100 Milyar Doları Aştı

Dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı.

toplam stablecoin arzi 100 milyar dolari asti

Dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı. Bu büyümenin büyük çoğunluğu ise en büyük iki istikrarlı stablecoin olan USDT ve USDC tarafından gerçekleştirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

The Block verilerine göre, dolara sabitlenmiş stablecoin’lerin toplam arzı 100 milyar doları aştı. Yayın saati itibariyle toplam stabilcoin arzı 100.33 milyar doları buldu. 

toplam stablecoin arzi 100 milyar dolari asti
Kaynak: The Block

USDC’nin pazar payı son haftalarda hızla artmasına rağmen, Tether %62 USDC ise, %21’lik bir pazar payına sahip bulunuyor. Geçen yılın sonlarında USDC’nin pazar payı %10’un altındaydı.

Stablecoin büyümesinin çoğu, yukarıdaki grafiklerden de görülebileceği gibi son aylarda gerçekleşti. Örneğin, bu yılın başında, toplam stablecoin arzı sadece 30 milyar dolar civarındaydı.

Stablecoin’lerdeki sert büyüme, kripto para piyasası katılımcılarının türevler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) gibi alanlar da dahil olmak üzere giderek daha fazla fon kullandığını gösteriyor. Türev trader’ları genellikle teminat olarak stablecoin kullanırken, DeFi kullanıcıları getiri elde etmek için para ticareti yapmak ve borç vermek için stablecoin kullanır.

Stablecoin’ler, kripto para piyasası katılımcılarının fiat para transferlerine kıyasla günlerce beklemek zorunda kalmadan daha hızlı işlem yapmalarını sağlar. Ayrıca, tüm kripto para borsaları fiat paraları desteklemez, bu da stablecoin ve diğer kripto para birimlerini kripto para alım satımı için tek çözüm olarak bırakır.

Stablecoin’lerin artan kullanımı, ABD de dahil olmak üzere küresel düzenleyicilerin dikkatini çekti. Örneğin ABD Kongresi üyeleri, Stablecoin Tethering ve Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasası’nı önerdi. Yasa teklifi mevcut haliyle yasallaşacak olsaydı, tüm stablecoin ihraççılarının banka lisanslarına sahip olmasını gerektirecekti. Teklif, stabilcoin’lerin federal yasalara göre bir tür teminat olduğunu ilan ediyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x