Yükleniyor...

Tornado Cash Yaptırımının Ardından Kripto Sektörünü Neler Bekliyor?

ABD Hazine Bakanlığı'nın Tornado Cash yaptırımının ardından gözler potansiyel yaptırımlara çevrildi.

tornado

ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash yaptırımının ardından gözler potansiyel yaptırımlara çevrildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash yaptırımı, kripto sektörünün önde gelen isimlerinin endişelenmesine neden oldu.

Tornado Cash Yaptırımının Ardından Sırada Ne Var?

Tornado Cash’in 2019’da kurulmasından bu yana, 7 milyar dolardan fazla paranın protokol yardımıyla aklandığı iddia edildi. Buna Kuzey Kore hükümeti tarafından desteklenen hack grubu Lazarus Group’un 455 milyon dolarlık fonu da dahil.

Kripto varlık uyumluluk firması Elliptic’in yetkililerinden David Carlise, konuyla ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“ABD, kripto mikserlerinin tamamen tarafsız hizmetler olduğu bahanesine kesinlikle tolerans göstermeyecek.

Eğer mikserler kötü niyetli kişiler için faaliyetleri kolaylaştırıyorsa, OFAC’ın görüşüne göre yaptırımlar son derece adil. Bu kadar basit”

Carlisle, birçok kripto para borsasının Tornado Cash faaliyetlerine maruz kalacağını ve bu sebeple yasaklanan bu tip işlemleri işlemekten kaçınmak için tetikte olması gerektiğini vurguladı.

abd 1

Anayasal Kaygılar Artıyor

Blokzinciri teknolojisinin politik savunuculuğunu üstlenen Coin Center, Tornado Cash yaptırımı ile ilgili anayasal endişelerini dile getirdi.

“OFAC’ın hamlesi anayasal kaygıları artırıyor. Çünkü bu, ABD vatandaşı olmayan bir kişinin bu sistemi kullanma becerisine yönelik bir yasak değil. Tüm ABD’lilerin belirli bir açık kaynaklı yazılım aracını kullanma yetkisine gelen bir yasak”

Şirket, ABD düzenleyicilerinin bu yaptırımları nasıl uygulayacağına dair endişeleri olduğunu vurguladı. Blokzincirinin doğası gereği, herhangi bir kişi Tornado Cash kullanarak bir ABD vatandaşına para gönderebilir ve bu gönderinin iptal edilme şansı bulunmuyor.

Yaptırım haberlerinin ardından arka arkaya birçok eleştiri geldi. Nansen’den Andrew Thurman “Bir kod parçasını onaylayabileceğini bilmiyorum, bu sebeple herkes gibi ben de arayı kapatmaya başlıyorum” ifadelerini kullandı.

Tornado Cash Yaptırımının Ardından Sert Eleştiriler de Geldi

Yaptırımların ardından daha sert eleştiriler de görüldü. Zcash’ten Hudson Jameson şunları söyledi:

“Ethereum’da gizlilik çözümleri oluşturanların etkileri büyük olabilir. Çünkü hükümet ve düzenleyiciler, teknolojik yeniliklerin gerisinde kalmakla ve bunları kavrayamamakla ünlüdür. Gizlilik son derece önemlidir ve bu nedenle bir hükümet Tornado Cash’in kodunu belirleyemediği için meta verileri izleyemez e Kuzey Kore ile ilgili faaliyetler ile ilgili haksız bir biçimde suçlayamaz”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner