Yükleniyor...

TrueUSD (TUSD) Nedir?

TrueUSD, ABD doları cinsinden 1'e 1 paraya çevrilebilen ilk bağımsız olarak doğrulanmış kripto para birimidir.

TrueUSD 1

TrueUSD, ABD doları cinsinden 1’e 1 paraya çevrilebilen ilk bağımsız olarak doğrulanmış kripto para birimidir. Çok zincirli bir stablecoin olan TUSD, şeffaflık, riskleri azaltma ve dolandırıcılığı önleme gibi önlemleri odağına alarak geleneksel bankaları, emanet hesaplarını ve üçüncü taraf tasdiklerini kullanır.

TrueUSD Nedir?

TrueUSD, ABD dolarından 1:1 paraya çevrilebilen, çok zincirli bir stablecoin’dir. Ocak 2018’de TrustToken tarafındna tanıtılan TUSD token’ın her biri bir dolar tarafından desteklenir ve platformun akıllı sözleşmesi kullanılarak dağıtılır. TUSD, TUSD’nin temelini oluşturan varlıkları elinde tutan onaylı bankalarla çalışır.

Mart 2019’da TrustToken, TUSD’yi destekleyen ABD dolarının gerçek zamanlı bir görünümünü sağlamak için muhasebe firması Armanino ile bir ortaklığa girdi. Aralık 2019’da TrustToken ve Armanino, birden çok dijital varlık ekosistemine önemli bir güven ve şeffaflık katmanı sağlamak için blokzinciri etkin güvence teknolojisini kullanan bir stablecoin güvence platformu olan TrustExplorer’ı piyasaya sürdü.

TUSD’nin likiditesi, çeşitli üst düzey borsalarda ve DeFi protokollerinde sağlanır ve dünya çapında 120’den fazla ülkedeki uluslararası tüketicilere ulaşan büyük tezgah üstü (OTC) masaları tarafından desteklenir. Mayıs 2022 itibarıyla TrustToken, TUSD’nin dolaşımdaki 1,215 milyar ABD doları ile yakından eşleşen 1,217 milyar ABD doları tutarında rezerv bildirdi.

TrueUSD

TrueUSD Nasıl Çalışır?

TrueUSD, Ethereum blokzinciri üzerinde, ağın akıllı sözleşmelerini kullanarak çalışır. Söz konusu sözleşmeleri kullanarak ABD dolarının tokenize edilmiş bir versiyonunu çıkarmak ve kullanmak mümkündür.

Bir yatırımcı, TrustToken platformunda TUSD satın almak için ABD doları kullandığında, platformun altında yatan akıllı sözleşme, tokenin dolaşımdaki arzının bir parçasını oluşturan eşleşen eşdeğer miktarda TUSD’yi otomatik olarak oluşturur ve yayınlar. Buna karşılık, bir kullanıcı TrustToken platformu aracılığıyla TUSD’yi her kullandığında, bir akıllı sözleşme, kullanılan tokenları dolaşımdaki TUSD arzından otomatik olarak yakar veya kaldırır. Eşzamanlı olarak platform, kullanıcı tarafından satın alınmış TUSD miktarına eşit ABD doları verir.

TrustToken, TUSD kullanmanın faydalarından biri olan işlemler için satın alma ücreti uygulamaz. Firma, şirket hesaplarında tutulan ABD doları üzerinden faiz tahsil ederek gelir elde etmektedir. Yatırımcılar, TrustToken kullanarak 1:1 oranında TUSD alıp satma kapasitelerinin tamamen farkında olduklarından, piyasa, tokeni dolara sabitleyerek doğal bir arbitraj fırsatı yaratır.

TUSD Ne İşe Yarar?

Hem kullanıcılar hem de kurumlar çeşitli nedenlerle TUSD token kullanmaktadırlar. TUSD’nin, yatırımcıların oynaklığa maruz kalmadan kripto para piyasalarına erişmelerine izin vermesi dolayısıyla avantajlı sayılır. Bunun yanı sıra yatırımcıların piyasayı terk etmelerini ve TUSD’nin istikrarına odaklanarak artan volatiliteden kaçmalarını sağlar.

Öte yandan aylık denetimler, FDIC sigortalı ABD banka hesaplarında emanet olarak tutulan ABD doları miktarının dolaşımdaki TUSD miktarına eşit olduğunu göstermektedir. Alım satım çiftlerinin sayısı ve likidite arttıkça TUSD token da daha kullanışlı hale gelmektedir. Ayrıca, TUSD paraya çevrilebileceği veya herhangi bir ERC-20 uyumlu kişisel cüzdanda tutulabileceği için üçüncü taraf riskini en aza indirmeyi vadeder.

TrueUSD Arzı Ne Kadar?

TrueUSD arzı 2 milyar adettir, piyasa değeri ise 2 milyar dolardır. Kripto para arzı, bir kripto para biriminin değerini etkileyebilir. Kripto para arzının artması, talep sabit kalırsa, fiyatların düşmesine neden olabilir. Benzer şekilde, arzın azalması, talep sabit kalırsa, fiyatların yükselmesine neden olabilir.

TUSD ATH’si Kaç?

ATH, kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek fiyatı (All-Time High) anlamına gelir. Bu, kripto para biriminin tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığı zamanı ifade eder. Örneğin, Bitcoin ATH’si Aralık 2017’de 20.000 dolardı. Ethereum’un ATH’si ise Mayıs 2021’de 4.300 dolara ulaştı. Diğer kripto para birimleri de kendi ATH’larına sahiptir ve genellikle yatırımcılar, bir kripto para biriminin ATH’sini aşmasını ve yeni bir ATH seviyesine ulaşmasını beklerler. Ancak, kripto para birimleri volatil olduğu için, fiyatları hızla değişebilir ve ATH seviyelerine ulaşmak, orada kalmak ve hatta aşmak zor olabilir.

TUSD en yüksek ATH fiyatı 26 Ağustos 2018’de 1,62 dolar olarak görülmüştür.

TUSD ATL’si Kaç?

ATL, kripto para biriminin tüm zamanların en düşük fiyatı (All-Time Low) anlamına gelir. Bu, kripto para biriminin tarihinin en düşük seviyesine ulaştığı zamanı ifade eder. Kripto para birimlerinin ATL’leri genellikle, piyasa koşullarının kötüleşmesi, yatırımcıların satış baskısı uygulaması veya piyasa manipülasyonu gibi faktörler nedeniyle oluşur.

TUSD en düşük ATL fiyatı 12 Mart 2020 tarihinde 0,88 dolar olarak kaydedilmiştir.

TrueUSD güncel fiyatı şu şekildedir:

true-usd

TrueUSD (TUSD)

0.997167 $

TUSD Token Hangi Borsalarda?

Kripto para borsaları, dijital veya sanal para birimlerinin alım satımının yapıldığı online platformlardır. Bu borsalar, kullanıcıların kripto para birimlerini diğer kullanıcılara satması veya diğer kullanıcılardan kripto para birimleri satın alması için bir aracıdır. TUSD token alınabilecek kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

 • Binance
 • KuCoin
 • Bitfinex
 • SushiSwap
 • Bittrex
 • Huobi
 • Poloniex
 • ProBit Global
 • Gate.io
 • Binance TR
 • BitMart

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner