Yükleniyor...

Tüm zamanların en iyi 11 yatırımcısı!

Finans piyasalarında gerçekleştirdikleri hamleler ile pek çok yatırımcı ün yaptı.

yatırımcılar

Finans piyasalarında gerçekleştirdikleri hamleler ile pek çok yatırımcı ün yaptı. Farklı yatırım stratejileri ile ön plana çıkan bu kişiler, gerek onlarca yıllardır gerek ise daha yakın bir tarihte dünyaya damga vurdu. İşte tüm zamanların en iyi 11 yatırımcısı. Bu bireyleri tarihteki en başarılı yatırımcılardan biri haline getiren yatırım stratejileri ve felsefeleri hakkında bilgi edinin.

Warren Buffet

Berkshire Hathaway‘in başkanı ve CEO’su Warren Buffett, “Omaha’nın Kahini” olarak biliniyor ve 108 milyar doların üzerinde net değere sahip ve uzun vadeli değer yatırımlarıyla 20. yüzyılın en başarılı yatırımcısı olarak kabul ediliyor. Buffett, uzun vadeli bir yatırımcı olduğundan yatırımlarını geniş zaman dilimlerinde değerlendirmenin önemine inanıyor. Ünlü yatırımcı, uzun vadeli yatırımın önemine yönelik şunları söylemişti: “En sevdiğimiz elde tutma dönemi sonsuza kadardır.”

warren buffet

George Soros

Agresif döviz spekülasyonları ve 1992 yılında “İngiltere Merkez Bankası‘nı çökerten” ticaretiyle tanınan Soros Fon Yönetimi‘nin kurucusu olan Soros’un net değeri 8,6 milyar dolar olup, hayırsever çalışmaları ve siyasi aktivizmiyle tanınmaktadır.

Piyasa koşullarının hem subjektif algılardan hem de bu gerçekliğin yorumlanmasından ve gerçek olgulardan etkilendiği fikri olan refleksivite, Soros’un temel yatırım ilkelerinden biridir. Bu, piyasa oyuncuları arasındaki önyargıların ve bilişsel sınırlamaların piyasayı nasıl algıladıklarını çarpıtabileceği ve mevcut piyasa eğilimlerini yoğunlaştırabilecek geri bildirim döngüleri yaratabileceği anlamına gelir. Soros’a göre yatırımcılar, piyasaların yansımalı doğasını anlayarak piyasadaki dalgalanmaları daha iyi tahmin edebilir ve bundan kâr elde edebilirler.

george

Peter Lynch

Fidelity Magellan Fonu’nun eski yöneticisi Lynch, 1977’den 1990’a kadar yıllık yüzde 29,2’lik getirisiyle tüm zamanların en başarılı yatırım fonu yöneticilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Peter Lynch’in temel yatırım ilkelerinden biri “bildiğiniz şeye yatırım yapmaktır.” Lynch, bireylerin günlük yaşamlarındaki yatırım olanaklarını fark edebildikleri için bireysel yatırımcıların kurumsal yatırımcılara göre avantajlı olduğuna inanıyor.

peter

Benjamin Graham

“Değer yatırımının babası” olarak bilinen Graham, ufuk açıcı yatırım kitabı The Intelligent Investor’un yazarıydı ve Warren Buffett’a akıl hocalığı yaptı.

Şu anda gerçek değerlerine göre indirimli olarak işlem gören hisse senetlerinin satın alınmasını gerektiren değer yatırımı, Graham’ın yatırım felsefesinin temel taşıdır. Graham, yatırımcıların kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına dikkat etmek yerine şirketin yönetimi, mali durumu ve rekabetçi konumu gibi temel unsurlarına odaklanması gerektiğini düşünüyordu.

benjamin

John Paulson

Paulson & Co.‘nun kurucusu John Paulson, 2007 yılında ABD konut piyasasına karşı gerçekleştirdiği 15 milyar dolarlık işlemler ile tanınıyor; bu işlemler ona 4 milyar dolar kazandırdı ve finans tarihindeki en büyük işlemlerden biri olarak tarihe geçti.

Paulson, makroekonomik eğilimlere odaklanan yatırım felsefesiyle tanınan bir hedge fon yöneticisidir. Piyasadaki yanlış fiyatlandırmaları belirlemek için derinlemesine araştırma yapılmasına ve getirileri artırmak için türevlerin kullanılması gerektiğine inanıyor. Aynı zamanda güçlü temellere sahip, değeri düşük şirketlere yatırım yapmaya da odaklanıyor.

john paulson

Ray Dalio

Bridgewater Associates‘in kurucusu Ray Dalio, dünyanın en büyük hedge fonlarından birinin başkanıdır ve birçok başarılı yatırımcı ve işletme tarafından benimsenen “İlkeler” yönetim yaklaşımıyla tanınmaktadır.

Dalio, “radikal şeffaflık” ve “ilkelere dayalı” karar alma konusundaki yatırım felsefesiyle tanınan bir hedge fon yöneticisidir. Herkesin fikir ve görüşlerini açık ve dürüst bir şekilde ifade etmesinin teşvik edildiği bir ortamın geliştirilmesini destekler. Gelecekte daha iyi kararlar verebilmek için Dalio ayrıca bir dizi yol gösterici ilkenin oluşturulması gerektiğini düşünüyor. Yatırım stratejisi makroekonomik trend belirleme, risk yönetimi ve çeşitlendirme üzerine odaklanmıştır.

ray dalio

Carl Ichan

Icahn Enterprises‘ın kurucusu ve aktivist yatırım yaklaşımıyla tanınan Carl Icahn, TWA, Texaco ve Blockbuster gibi şirketlere önemli yatırımlar yapmış olup net değeri 16 milyar doların üzerindedir.

Icahn’ın yatırım felsefesi, değeri düşük şirketlerden büyük hisseler almayı ve hissedar olarak nüfuzunu yatırımcılar için değer yaratacak değişiklikler için kullanmayı içeriyor. Agresif tarzı ve şirket yönetimi ve stratejisinde değişiklik yapmak için vekalet savaşlarına girme isteğiyle tanınıyor.

carl ichan

Jesse Livermore

Teknik analizde öncü olarak kabul edilen Jesse Livermore, 1929 borsa çöküşü ve 1907 Paniği üzerine yaptığı başarılı finansal işlemleriyle tanınır.

Livermore’un yatırım yaklaşımı, piyasa hareketlerine göre risk lmayı, piyasa trendlerini tespit etmek için teknik analizden yararlanmayı ve sıkı risk yönetimi kurallarına bağlı kalmayı içeriyordu. Piyasa değişikliklerini tahmin edebilme ve analizlerine dayanarak başarılı işlemler gerçekleştirebilme konusunda bir üne sahipti.

yatırım

David Einhorn

Greenlight Capital‘in kurucusu ve açığa satış yaklaşımı ve Lehman Brothers ve Allied Capital’e karşı başarılı bahisleriyle tanınan David Einhorn’un net değeri 1 milyar doların üzerindedir.

Einhorn’un yatırım tarzı, derinlemesine araştırma yoluyla piyasadaki yanlış fiyatlandırmaları bulmayı ve yatırımda değer odaklı bir yaklaşım kullanmayı içerir. Varlıkları veya büyüme potansiyeli düşük olan şirketleri tespit etme ve yatırımlarına uzun vadeli bir bakış açısı getirme becerisiyle tanınıyor.

yatırım

Jim Simons

Renaissance Technologies‘in kurucusu ve niceliksel ticaret stratejileri kullanmasıyla tanınan Jim Simons’un net değeri 25 milyar doların üzerindedir ve önde gelen bir hayırseverdir. Simons’un yatırım stratejisi, kalıpları belirlemek ve ticaret sinyalleri oluşturmak için matematiksel modeller ve niceliksel analizlerin kullanılmasını içerir.

yatırımcı

Philip Fisher

Yatırım konusundaki “karmakarışık” yaklaşımıyla tanınan Fisher, etkili bir yatırım kitabı olan Common Stocks and Uncommon Profits’in yazarıdır ve aralarında Warren Buffett’ın da bulunduğu birçok başarılı yatırımcıya danışmanlık yapmıştır.

Uzun vadeli büyüme olanaklarına sahip işletmeleri bulmanın ideal yolunun, onların yönetimi, sektördeki konumu ve rekabet avantajları hakkında derinlemesine bir çalışma yapmak olduğuna inanıyordu. Fisher ayrıca inovasyona, araştırma ve geliştirmeye güçlü bir şekilde odaklanan işletmelere yatırım yapmanın değerinin altını çizdi.

yatırım

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner