Yükleniyor...
Sponsored

Türkiye Kendi Metaverse’ünü Kurar mı?

Geçtiğimiz haftalarda AK Parti AK MYK toplantısında "metaverse" konusu gündeme gelmişti.

akparti milli metaverse

Geçtiğimiz haftalarda AK Parti AK MYK toplantısında “metaverse” konusu gündeme gelmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Uzun bir süredir hem dünyada hem de ülkemizde sıklıkla konuşulan ve araştırılan konulardan birisi olan metaverse, siyasi partilerin de ilgisini çekmeye başladı. Birçok parti metaverse’e adım atarken, aynı zamanda vatandaşı uyaran nitelikte açıklamalar da yapılıyor. Bununla beraber AK Parti de metaverse konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

Hürriyet’te yazan Hande Fırat, dünkü köşe yazısında AK Parti’nin MYK toplantısında konuşulanları ve bu konuda bildiklerini aktardı. “Siyaset Metaverse’te” başlıklı yazısında Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konuya yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Fırat, yazıda şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti şimdilik sanal evrenlerde arazi alımı yapmasa da, toplantı düzenlemeye başladı. Tabii olası güvenlik sorunları nedeniyle kritik başlıklar ele alınmıyor. Ancak Türkiye kendi sanal evrenini kurar ve güvenlik altyapısını oluşturursa belli ki sanal gözlüklü siyasiler o evrende de toplantı yapacaklar, belki de mitingler düzenleyecekler.”

Fırat, AK Parti’nin 24 Ocak MYK toplantısında metaverse sunumunu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri’nin yaptığını hatırlatarak yazısında İleri’nin şu ifadelerine yer verdi:

“Cumhurbaşkanımız yoğun ilgi gösterdi. Metaverse forumu bahar aylarında yapılacak ve bir başlangıç olacak. Sonra daha derinlemesine inceleyerek, akademik yönü daha ağır basan etkinlikler düzenleyeceğiz. Hayatımıza katacağı yenilikleri ekonomik, hukuki, teknolojik boyutlarıyla ele alacağız. Türkiye’nin bu yeni gelişmekte olan alanda söz sahibi olmasını sağlayacak, ancak vatandaşlarımızı da koruyacak politikaları geliştiriyor olacağız. Önümüzdeki süreçte yeni iş modelleri, yeni yazılımlar, yeni donanımlar geliştiriliyor olacak.”

Yerli ve Milli

Hande Fırat’ın yazısına göre Ömer İleri, üstü kapalı bir biçimde yerli ve milli bir metaverse ürününden bahsetti. Yazıda şunlar yer aldı:

“Ömer İleri, Türkiye’de bu alanda etkin birçok isim olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’nin kendi sanal evrenini oluşturup oluşturmayacağı konusunda ‘Milli ve yerli birçok ürün hayata geçecektir düşüncesindeyim’ dedi.”

Ömer İleri ayrıca uyarılarda da bulundu:

“Ardından da sanal evrenlerde alım ve satımlarda ciddi paraların dönmesine ilişkin uyarılarda da bulundu: Her yeni platform fırsatların yanında riskler de barındırıyor. Kripto varlıklar yasa tasarısı hazırlıkları sürüyor. Bizim bu konudaki çalışmalarımız teknolojik ve hukuki altyapısını hazırlayarak, güvenilir platformlar oluşturmak ve vatandaşlarımızı art niyetli kişiler tarafından oluşturulan ‘dolandırılma’ yapılarından uzak tutmak.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x