Yükleniyor...

Türkiye Kripto Para Kullanımında Dünya Lideri!

Kripto para kullanımı konusunda önde olan ülkeler düşünüldüğünde muhtemelen Türkiye'nin ilk akla gelen ülkeler arasından yer almadığını düşünebilirsiniz.

Kripto Para Kullanımında Dünya Lideri Artık Türkiye

Kripto para kullanımı konusunda önde olan ülkeler düşünüldüğünde muhtemelen Türkiye’nin ilk akla gelen ülkeler arasından yer almadığını düşünebilirsiniz. Ancak Statistica’nın 2019 Küresel Tüketici Anketi Türkiye’nin kripto para kullanımı konusunda ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

Türkiye Kripto Para Kullanımı

Statistica’nın verileri doğru ise kripto paraların yaygın kullanımı ile Türkiye yüzde 20’lik oranla ilk sırada yer alıyor. Anket, Türk halkının yüksek oranda kripto paralar hakkında bilgi sahibi olduğunu ve bir şekilde kripto para deneyimini yaşadıklarını ortaya koyuyor.

Türk Halkı Her Zaman Kripto Para Yanlısıydı

Türkiye özellikle son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk dijital lira testinin 2020’de yapılacağını duyurması ile kripto sektörüne dönük büyük bir hamle yapmış oldu.

Ak Parti hükümeti başlangıçta kripto para birimlerini benimseme konusunda isteksiz olsa da, ülke sakinleri her zaman kripto para yanlısı oldu. 2015’in Nisan ayında yapılan ING araştırması Türk halkının yüzde 45’inin online harcamanın geleceğini Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin oluşturduğuna inandığını göstermişti. Aynı ankette Avrupalılar’ın yalnızca yüzde 28’i bu yönde görüş bildirmişti.

Yüksek kripto para kullanımı Türk halkının finansal faaliyetler için mobil cihazları daha kolay kullandığını işaret ediyor. Aynı anket Türk tüketicilerin yüzde 56’sının, Avrupalı tüketicilerin ise ortalama yüzde 33’ünün mobil ödeme uygulamalarını kullandığını gösteriyor.

Türkiye’deki online ödeme sektörü kripto paraları benimsemeye hazır ve kripto paraların online ödeme sektörüde yer bulması için benzeri görülmemiş atılımların atılmasının altında PayPal yer alıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun PayPal’ın lisans başvurusunu reddetmesinin ardından ülkede kripto para kullanımı bir hayli yükseldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner