Yükleniyor...

Türkiye’de Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralara Vergi Gelir mi Tartışması

Hem tüm dünyada hem de Türkiye’de kripto para topluluğunun en çok merak ettiği ve tartıştığı konulardan birisi de vergilendirme ihtimalleri

turkiyede bitcoin btc ve kripto paralara vergi gelir mi tartismasi

Hem tüm dünyada hem de Türkiye’de kripto para topluluğunun en çok merak ettiği ve tartıştığı konulardan birisi de vergilendirme ihtimalleri. Peki ülkemizde böyle bir ihtimal var mı?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dün gece ekonomiyle alakalı görüşleriyle insanların dikkatini çeken Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kripto paralara vergilendirme gelebileceğini ifade etti. Yerli kripto para topluluğunun önde gelen isimlerinden Squanch (Aytunç Yıldızlı), bir Clubhouse toplantısında Prof. Dr. Demirtaş’ın “2020 yılında kripto paralardan kazanç sağladıysanız vergi ödemek için kenara para ayırın, Türkiye’de vergiler geliyor” ifadelerini kullandığını aktardı. Squanch’ın Twitter’dan aktardığı bu görüşler üzerine, konu hakkında birçok fikir ortaya atıldı.

Kripto para topluluğunun bir başka önemli ismi Celil Öztürk, konuyla alakalı olarak olası bir durumda ‘kanunların geriye yürüyemezliği’ ilkesinin devreye gireceğini belirtti.  Öztürk, şunları söyledi:

Bitcoin‘in yasal statüsüne ilişkin herhangi bir düzenleme yok. Öncelikli olarak bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Böyle bir durumda da ‘kanunların geriye yürümezliği ilkesi’ devreye giriyor gerçek kişiler için. Aksi durumda üst mahkemelerde hak aranabilir.”

Coinkolik yazarlarımızdan Avukat Oğuz Evren Kılıç ise konuyla alakalı daha önce de belirttiği görüşünü tekrar dile getirdi. Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar ile ilgili vergi salınması için yasal düzenleme lâzım ve geriye dönük yasal düzenleme yaparak vergi salınamaz. Anayasa Mahkemesi’nin emsâl kararını paylaştım.”

Kılıç bahsetmiş olduğu emsal kararı ise şöyle açıkladı: “Bu konuda bir emsâl karar olarak, Anayasa Mahkemesi’nin 26.01.2012 gün ve 2011/74 Esas, 2012/15 Karar sayılı kararını herkesin okumasını öneririm. Sanırım konu netleşmiştir.”

Demirtaş Detaylı Açıklamada Bulundu

Demirtaş, daha sonra Twitter üzerinden ekstra bilgilendirmede bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Devletler 3 şey yapabilir. 1) Kripto paraları para kabul edebilirler o zaman vergi söz konusu olmaz. 2) Security kabul ederlerse ortalama bir vergi, 3) Emtia kabul ederlerse daha yüksek capital gain vergisi alabilirler. Peki bana sorsalar ne olmasını isterim? Beni tanıyanlar bu sorunun yanıtını biliyor. Elbette kripto paralar adı üstünde paradır ve vergi olmamalıdır. Ama devletlere bu konuda güvenen kaç kişi var? Gelelim geriye dönük işleyip işlemeyeceğine. Bu hukuki bir konu, benim alanım değil. Ama verginin vergisinin vergisinin bile alındığı, geriye dönük Youtuber vergilerinin bile alındığı, babasından kalan tek eve bile falanca miktarın üzerinde değerde diye emlak vergisine ek olarak vergiler konulmaya çalışıldığı dünyada hiçbir şeye %100 olmaz denemiyor. O yüzden hukuk çok önemli, şeffaflık çok önemli. Umarım kripto paralar para kabul edilir ve vergi söz konusu olmaz ama security veya emtia kabul edilmesi durumunda ödenecek vergiye kaynak ayırmak gerekir.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x