Yükleniyor...

Uluslararası Para Fonu (IMF), Kripto Paralarla İlgili Bir Araştırma Yayımladı

Bir IMF raporu, kripto kullanımının yozlaşmış ülkelerde daha popüler olduğunu ortaya koydu.

IMF KRIPTO PARA

Bir IMF raporu, kripto kullanımının yozlaşmış ülkelerde daha popüler olduğunu ortaya koydu. Ayrıca IMF, dünya çapındaki yetkilileri kripto para endüstrisini düzenlemeye çağırdı.

Kripto Endüstrisiyle İlgili Daha Fazla Düzenleme Yapılmalı

kripto paralar

Uluslararası Para Fonu (IMF), dijital varlıkların yolsuzluk olarak kabul edilebilecek veya katı sermaye kontrollerine sahip ülkelerde yaygın olarak kullanılmasına işaret ederek kripto endüstrisi ile ilgili daha fazla düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

2 trilyon doları aşan piyasa değeri ile kripto para sektörüne, birçok ülke tarafından düzenlemeler getirilmiştir.

Tek tip düzenlemelerin olmaması, IMF de dahil olmak üzere küresel otoriteler için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. ABD gibi ülkeler kara para aklamayı, terörizmin finansmanını ve kripto paralar yoluyla dolandırıcılığı önleyen bir çerçeve geliştirmiş olsa da, bazı ülkeler böyle bir çerçeveden yoksun.

IMF Araştırmasına Göre, Kripto Varlıklar Yolsuzluk İçin de Kullanılıyor

55 ülkeyi kapsayan yakın tarihli bir IMF araştırması, kripto varlıkların yolsuzluk gelirlerini transfer etmek veya sermaye kontrollerini atlatmak için kullanılabileceğini ortaya koydu.

Her ülkeden 2.000 ila 12.000 katılımcı arasında değişen IMF çalışmasına katılanlara 2020’de dijital varlıkları kullanıp kullanmadıkları veya sahip olup olmadıkları soruldu.

Yapılan araştırmaya göre, kripto kullanımının yozlaşmış ülkelerde daha popüler olduğu ortaya çıktı.

Geçen yıl IMF, kripto paranın geleneksel finansal sistemle nasıl etkileşime girdiğine dikkat çeken bir blog yazısı yayımlayarak, politika yapıcıların düzenleme eksikliği nedeniyle bu etkileşimlerin risklerini izlemeyi zor bulduğunu belirtmişti.

IMF ayrıca kripto sektörünün küresel olarak nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda öneride bulundu, kripto hizmet sağlayıcılarına lisans verilmesini tavsiye etti ve kriptoya maruz kalan düzenlenmiş finansal kurumlar için net yönergeler ve gereksinimler belirledi.

Henüz kripto için küresel bir düzenleyici çerçeve bulunmamakla birlikte, birkaç ülke kriptoyu düzenleme çabalarını ikiye katladı. Birleşik Krallık’ta, Finansal Davranış Otoritesi (FCA), son zamanlarda ülkedeki onaylanmış kripto servis sağlayıcıları listesine beş firmanın eklendiğini açıklayarak kripto düzenlemelerinin ön saflarında yer aldı.

Bununla birlikte, Hindistan gibi kriptonun düzenlenmediği birçok ülke var. Ülke kriptoya vergi getirmiş olsa da, endüstrinin nasıl çalışması gerektiğine dair düzenleyici bir çerçeve henüz uygulamadı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x