Yükleniyor...

Uniswap, 253 Kripto Adresini Kara Listeye Aldı

Merkeziyetsiz borsa UniSwap, blockchain analitik firması TRM Labs ile yürüttüğü 4 aylık çalışma sonucunda 253 kripto para adresini kara listeye aldı.

UniSwap 253 Kripto Adresini Kara Listeye Aldi

Merkeziyetsiz borsa UniSwap, blockchain analitik firması TRM Labs ile yürüttüğü 4 aylık çalışma sonucunda 253 kripto para adresini kara listeye aldı.

Uniswap, cüzdanın kara listeye alınmasıyla ilgili verileri ilk kez açıkladı. Kara listeye alınan adreslerin çoğunlukla çalınan fonlarla bağlantılı veya yakın zamanda ABD Hazinesi tarafından yaptırım uygulanan Tornado Cash gibi işlem karıştırma hizmetlerini kullanması nedeniyle yapıldığını açıkladı. 

Banteg GitHub Üzerinden Uniswap’in Kara Liste Verilerine Ulaştı

Verileri bir tweet dizisine ve GitHub’a kaydeden Yearn Finance çekirdek geliştiricisi Banteg‘e göre, veriler Uniswap yazılım mühendisi Jordan Frankfurt tarafından GitHub’da yayınlandı.

Uniswap , Nisan ayında TRM Labs ile ortaklık kurmuştu. Bir kullanıcı Uniswap web sitesinde işlem yapmaya başladığı an, cüzdan adresi TRM Labs’e gönderiliyordu. TRM Labs de kullanıcının hareketlerine göre bir risk seviyesi atıyordu. Hangi risk seviyelerininin işlem yapmaya devam etmesinin uygun olduğuna karar vermek ise Uniswap’a kalan bir karardır. 

Frankfurt’un GitHub hakkındaki yorumlarına göre, Uniswap başlangıçta dolaylı olarak şüpheli gördüğü adresleri engellemişti. Şimdiyse yalnızca şüpheli işlem yaptığı onaylanmış, doğrudan saldırıya uğramış veya çalınmış fon alan adresleri engelliyor.

TRM Labs, GitHub’da paylaşılan bir çizelgeye göre yedi yasa dışı etkinlik kategorisi için adresleri kontrol ediyor. Yaygın olarak başlıca dört kategorideki hesapları işaretliyor. Bu kategoriler ise çalıntı fonlar, bir işlem karıştırıcısından gelen fonlar, onaylanmış adresler ve bilinen bir dolandırıcılıktan gelen fonlar şeklinde ayrılıyor. Kalan kategoriler, çocukların cinsel istismarı materyalleri, bilinen hacker gruplarından alınan fonlar ve terörün finansmanı için kullanılan fonlardır.   

Banteg, adreslerin 30’unun, bu cüzdanlara kripto ödemeleri göndermeyi kolaylaştırmak için kullanılan insan tarafından okunabilir isimler olan ENS (Ethereum Name Servicce) isimleriyle ilişkili olduğuna da yazısında yer verdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner