Ünlü Ekonomist, CBDC'lerin İnsan Özgürlüğüne Karşı Bir Tehdit Olduğunu Söylüyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Ünlü Ekonomist, CBDC’lerin İnsan Özgürlüğüne Karşı Bir Tehdit Olduğunu Söylüyor

Ekonomist Vijay Boyapati'ye göre merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) insan özgürlüğüne karşı savaşılması gereken bir tehdit.

cndc

Ekonomist Vijay Boyapati’ye göre merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) insan özgürlüğüne karşı savaşılması gereken bir tehdit.

Eski bir Google yazılım mühendisi olan Boyapati, mevcut itibari para sisteminin harika olmasa da, nakit para harcayabilme sebebiyle bir özgürlük sunduğunu söyledi. Fiat sisteminde nakit kullanımı, insanlara bir düzeyde anonimlik ve finansal mahremiyet sağlar. Nakit paralar ile insanlar tamamen ulus-devletlerin gözetimi altında değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Boyapati’ye göre ise CBDC’ler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu yalnızca baskıcı politikaların daha da artmasına neden olacak.

“Nakit olmayan ve sadece dijital paraya sahip, her bir finansal işlemin merkezi bir hükümet tarafından izlenebildiği bir toplum hayal edin. Çin’in amacı ve bu onların Tibetliler ve Uygurlar gibi azınlıkları daha fazla ezmesine izin verecek”

Ekonomist, CBDC’leri kullanan Merkez Bankalarının faiz oranlarını kontrol etmek için benzeri görülmemiş yetkilere sahip olacağı ve aşırı derecede negatif faiz oranları belirlemelerinin sadece bir zaman meselesi olacağını da söylüyor. Nakit kullanımı şimdiye kadar bunu sınırlamış olsa da, CBDC’ler hükümetlerin vatandaşları tasarruf etmek yerine harcamaya zorlayacağını düşünüyor.

Boyapati ayrıca, CBDC’lerin Bitcoin’in iki temel unsurundan yoksun olduğunu iddia ediyor. Ekonomist CBDC’lerin aksine Bitcoin’in merkezi bir otorite tarafından değerinin düşürülemeyeceğin ve bununla birlikte haczedilemeyeceğini vurguluyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x