Yükleniyor...

USDD Nedir?

USDD, kripto girişimcisi Justin Sun tarafından kurulan TRON tabanlı bir DAO aracılığıyla yönetilen ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin'dir.

USDD

USDD, kripto girişimcisi Justin Sun tarafından kurulan TRON tabanlı bir DAO aracılığıyla yönetilen ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir stablecoin’dir.

‘Merkeziyetsiz USD’ anlamına gelen USDD, TRON blok zinciriyle ilişkili olan TRON DAO Rezervi tarafından yönetilir. 725 milyon dolarlık piyasa değeri ile ilk 10 stablecoin arasında yer alır.

Nisan 2022’de piyasaya sürülen USDD, Terra’nın UST’sinin (görünen) başarısını kopyalamayı amaçlayan oldukça yeni bir algoritmik sabit paradır. Ancak UST’nin çöküşünden bu yana, başarısız olan stablecoin’den ne kadar farklı olduğunu kanıtlama sorumluluğu USDD’nin elindedir denebilir.

Algoritmik tabanlı stablecoin’ler teoride herhangi bir gerçek dünya varlığı tarafından desteklenmez, bunun yerine istikrarlarını korumak için matematiksel algoritmalara dayanır. Bu tür algoritmaların arkasında senyoraj payları adı verilen bir mekanizma vardır. Senyoraj payları, yeni madeni paralar basıldığında oluşur ve madeni paralar yakıldığında imha edilir.

USDD

Senyoraj hisselerinin arzı, sabit kripto paranın fiyatı düştüğünde artacak ve sabit paranın fiyatı yükseldiğinde azalacak şekilde algoritmik olarak yönetilir.

Senyoraj hisselerinin arkasındaki fikir, arz-talep oranını düzenleyerek, stablecoin fiyatının herhangi bir teminatla desteklenmeden tek bir “sabit” değere sabitlenebilmesidir.

USDD’nin değer önerisi, USDD’nin istikrarını korumak için kullanılan diğer mekanizmalar arasında yalnızca teminatlandırılmış değil, aynı zamanda aşırı teminatlandırılmış olmasıdır.

Aslında, 7 Ekim 2022’de USDD’nin, nüfusu 70.000’in biraz üzerinde olan bir Karayip ada ülkesi olan Dominika Topluluğu’nda yasal ödeme aracı haline geldiği açıklandı.

USDD Nasıl Çalışır? Diğer Stablecoinlerden Farkı Nedir?

UST’nin çoğunlukla LUNA tarafından teminatlandırıldığı yerde, USDD, 580 milyon dolar değerinde TRX, 235 milyon dolar BTC ve 442 milyon dolar USDC gibi görünen bir şeyle teminatlandırılmıştır.

Bu varlık sepeti, dolaşımdaki USDD değerinin yüzde 200’ünden fazlasını oluşturuyor. Başka bir deyişle, piyasadaki her bir USDD, değerinin iki katından daha fazlasıyla desteklenmektedir. Bu aşırı teminatlandırma, USDD’nin USD’ye sabitlenmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

USDD’nin fiyatı 1 USD’nin altına düştüğünde, kullanıcılar 1 USD değerinde TRX karşılığında 1 USDD yakabilirler. USDD’nin fiyatı 1 USD’den yüksek olduğunda, kullanıcılar 1 USDD karşılığında 1 USD TRX yakabilir. Bu, USDD’yi USD’ye 1:1 oranında sabitlemek içindir.

Buna ek olarak USDD, USDD kullanıcılarının token’larını USDT veya USDC gibi diğer stablecoin’lerle 1:1 oranında, sıfır kayma ile takas etmelerine izin veren açık kaynaklı bir yazılım olan “Peg Stabilite Modülü” sunar. Bu PSM, USDD’nin istikrarını artırmayı amaçlayan başka bir mekanizmadır.

Süper Temsilciler, USDD’nin fiyat istikrarını korumada rol oynayan TRX coin’lerinin, TRON ağının token’ının 27 bireysel sahibidir. Belirli bir mekanizma aracılığıyla, Süper Temsilciler, stablecoin’in yüksek değişkenlik gösterdiği durumlarda “darbeyi üstlenir”. Bu süreç, pozisyona başvurabilen ve TRX sahipleri tarafından oylanan Süper Temsilciler için tersine çevrilebilir.

USDD Nasıl Satın Alınır?

USDD satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Hesaba giriş yaptıktan sonra satın alım işlemleri için hesap cüzdanına para yüklemeniz gerekir. Bunun için kredi veya banka kartı kullanabilirsiniz. Ayrıca banka havalesi ile de işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda USDD’yi satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz. USDD satın alınabilecek kripto para borsaları şunlardır:

  • KuCoin
  • Uniswap v3 (Ethereum)
  • PancakeSwap v2 (BSC)
  • Huobi
  • Poloniex

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner