Yükleniyor...

Utility Token Nedir?

Utility token ya da Türkçe adıyla fayda token'ı, sahiplerinin belirli bir ürüne ya da hizmete erişmesini sağlayan token'lardır.

Utility Token

Utility token ya da Türkçe adıyla fayda token’ı, sahiplerinin belirli bir ürüne ya da hizmete erişmesini sağlayan token’lardır. 

Bir utility token, belirli bir blok zincir ekosisteminde harcanmak üzere tasarlanmıştır. Yani yatırım amacıyla yaratılmamıştır. Bir projenin piyasaya utility token sürmedeki ve utility token satışı gerçekleştirmedeki amacı ise genelde projenin geliştirilmesi için sermaye toplamaktır. Yani proje geliştiricilerinin, projelerini finanse edebilmesine ve projelerini geliştirmeleri için kaynak oluşturmasına katkı sağlar.

‘Kullanıcılar fayda tokenları aracılığıyla, proje geliştiricilerinin sunduğu hizmetlere erişebilmektedir. Kullanıcıların para ile sahip olamayacağı faydalar sunmak amaçlanır. Yatırımcıların sahip oldukları token’lara karşı bağlılığını artırmak hedeflenir. Utility token sayesinde kullanıcılar sahip oldukları fayda tokenları ile projenin ilerleyen zamanlarında oluşabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatını yakalarlar. Belirli ürünlere ve hizmetlere erişme şansı elde ederler.

Untitled 1 15

Utility Token Özellikleri Nelerdir?

  • Kullanım alanları ön planda olmalı ve süreklilik içermelidir.
  • Token’ı satın alacak kullanıcının elinde tutması için güçlü sebepleri olmalıdır.
  • Kullanım imkânlarıyla desteklenen bir ekonomi oluşmalıdır.
  • Hedef, müşteri sadakati olduğu durumda loyalty özellikleri ön planda tutulmalı ve bu süreçlerde önemli bir araç hâline gelmelidir.

Utility Token Nasıl Çalışır?

Utility tokenların kendi blokzincirleri bulunmamaktadır. Var olan blokzincirleri üzerinde oluşturulurlar. Fayda token’ları, genellikle ICO ile satışa sunulurlar. Kullanıcılar ICO ile düşük fiyattan bu token’lara sahip olabilirler. Proje sahipleri, gerçekleştirilen ICO’lar ile projelerinin geleceği için kaynak oluştururlar. Utility token yatırımcıları, proje sahiplerinin özel olarak sunduğu hizmetlere erişme ayrıcalığına ulaşırlar. İyi hazırlanmış bir utility token, bulunduğu ekosistem içinde sahiplerinin benzersiz ya da avantajlı eylemler gerçekleştirmesini sağlayabilir. Bu da, utility token’ın projesini güçlendirir. 

Utility Token ve Security Token Farkı

Security token’lar ile utility token’lar farklı amaçlara ve değerlere sahiplerdir. Utility tokenlar ile bir projenin hizmetine erişim sağlanır. Fayda token’ları yatırım amacıyla üretilmemiştir. Kullanıcılar için bir sadakat programı oluşmasına yardımcı olmaktadır. Security token’lar ise bir öz sermaye, sınırlı sorumlu ortaklık şirketinin hisseleri veya mal gibi gerçek varlıklar tarafından desteklenir. Menkul kıymet yasalarına tabidir. Security tokenlarının değeri, bağlı oldukları şirketlerin değerlerine endekslidir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner