Yükleniyor...

Uzun Vade: Yıl Başından Bugüne Kripto Yatırımındaki Değişim

2022 yılının başlarında kripto para birimlerine yatırım yapanlar, yıl sonuna doğru bakiyesi erimiş cüzdanlarıyla karşı karşıya kaldılar.

Uzun Vade Yil Basindan Bugune Kripto Yatirimindaki Degisim

2022 yılının başlarında kripto para birimlerine yatırım yapanlar, yıl sonuna doğru bakiyesi erimiş cüzdanlarıyla karşı karşıya kaldılar.

Kripto endüstrisi, farklı yatırım mecraları ve yatırım methodları ile ön plana çıkıyor. Başlangıçta, Bitcoin ve birkaç kripto para birimiyle başlayan serüven, binlerce kripto para birimine kadar çıktı. Ayrıca diğer taraftan, metaverse ve NFT gibi farklı mecralar da hayatımıza dahil oldu. Gelişen ve benimsenen kripto sektöründe, uzun vade veya kısa vade yatırımlar ön planda tutuluyor. Peki uzun vade yatırımlar, her zaman beklenildiği sonuçları verebiliyor mu? 2022 yılının başlarında kripto para birimlerine yatırım yapanlar, yıl sonuna geldiğimiz bugünlerde ne durumdalar? Bu içeriğimizde, seçtiğimiz birkaç majör kripto para biriminin uzun vade performansını derledik.

2022 Yılının Başında Yapılan Kripto Yatırımları, Şimdi Ne Durumda?

2022 yılı, küresel ekonomideki enflasyon karşıtı hamleler ile ve kripto endüstrisindeki kötü senaryolar ile geçti. FTX, Terra ve Celsius gibi birçok proje sektörü dip bölgelere çekti. Diğer taraftan ABD, enflasyona karşı faiz artışına giderek resesyon sinyallerini verdi. Peki, 2022 yılının başlarında yapılan kripto para yatırımları şimdi ne durumda?

Bitcoin (BTC) Yatırımı

BTC 1

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kripto endüstrisine yön vermeye devam ediyor. Satış baskısı ve çeşitli etmenler nedeniyle düşüş yaşayan BTC, genel kripto piyasasını da düşüşe itti.

01.01.2022 tarihinde bir adet BTC fiyatı, 46.252 dolar seviyesine tekabül ediyordu. 10.000 TL‘si olan bir yatırımcı, bu tarihte 0.016 adet BTC alabiliyordu. Yatırımcının 0.016 adetlik BTC‘sinin değeri, o tarihte 740 dolara tekabül ediyor.

Yılın sonlarına doğru geldiğimizde, dolar fiyatında yaşanan artış ve BTC tarafında yaşanan düşüş önemli etmenler oldu. Bugüne kadar bekleyen yatırımcı, 0.016 adet BTC için 269 dolarlık bir ücret alabilecekti. 269 doların güncel kur oranı, 5025 TL‘ye tekabül ediyor. Yıl başında BTC alan yatırımcı, yılın sonunda 4975 TL’lik bir zarar etmiş oluyor.

Ethereum (ETH) Yatırımı

ETH

Kripto endüstrisinin en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), yılı önemli güncellemeler ile tamamladı. Her ne kadar satış baskısına maruz kalsa da PoS geçişi yoğun ilgi gördü. ETH, BTC ile paralel olarak düşüş yaşadı.

01.01.2022 tarihinde bir adet ETH fiyatı, 3.638 dolar civarına denk geliyordu. 10.000 TL‘si olan yatırımcı, bu tarihte 0.20 adet ETH satın alabiliyor. Yatırımcının satın aldığı 0.20 ETH, o tarihteki kur oranı ile 740 dolara denk düşüyor.

Yılın sonlarına geldiğimizde, Ethereum tarafında yaşanan güçlü düşüşler ve dolar baskısı öne çıktı. Uzun vadeli Ethereum yatırımı yapanlar, mevcut piyasa koşullarına boyun eğmek zorunda kaldı. Bugüne kadar bekleyen yatırımcı, 0.20 adet ETH için 243 dolarlık bir ücret alacaktı. Bu miktar, güncel kur oranına bakıldığında 4540 TL‘ye tekabül ediyor. Yıl başında ETH alan yatırımcı, yılın sonunda 5460 TL‘lik bir zararla karşı karşıya kalıyor.

Binance Coin (BNB) Yatırımı

BNB 1

Kripto para borsalarının da kendi ekosistemlerine ait kripto para birimleri bulunuyor. En çok bilinen ve en aktif kullanılan borsa coin’i, Binance‘ye ait. BNB olarak piyasada hareketliliğini sürdüren popüler kripto para birimi, kendine ait BNB Chain ağı ile öne çıkıyor. Ancak BNB, BTC ve ETH gibi ayı düşüşünden etkilenenler arasında yer alıyor.

01.01.2022 tarihinde bir adet BNB fiyatı, 511 dolar seviyesine tekabül ediyor. 10.000 TL‘si olan bir yatırımcı, bu tarihte 1,448 adet BNB satın alabiliyor. Yatırımcının alabildiği bu 1,448 BNB, o tarihteki kur oranına göre 740 dolara denk geliyor.

Yılın sonlarına yaklaşılan bu günlerde, BNB tarafında yaşanan spekülasyon ve düşüş yönlü hareketler dikkat çekti. FTX’in çökmesi, BNB tarafını da volatil bir piyasa koşuluna itti. Bugüne kadar bekleyen yatırımcı, 1,448 adet BNB için 351 dolar ücret alacaktı. 351 dolar, güncel kur oranından hesaplandığında 6562 TL‘ye tekabül ediyor. Yıl başında BNB alan yatırımcı, yılın sonunda 3438 TL’lik bir zarar ile karşılaşıyor.

Ripple (XRP) Yatırımı

Ripple 1

Yılın en sansasyonel kripto para birimlerinden birisi de Ripple (XRP) oldu. ABD düzenleyicisi SEC ile yoğun geçen dava süreci, Ripple tarafını sosyal medyanın en popüler kripto para birimlerinden birisi haline getirdi. Özellikle davayı kazanma ihtimali, XRP için bir boğa koşusunun başlayabileceğini ileri sürdü.

01.01.2022 tarihinde bir adet XRP fiyatı, 0.829 dolar seviyesine denk geliyor. 10.000 TL‘lik bir yatırım yapmak isteyen yatırımcı, bu tarihte 892 adet XRP satın alabiliyor. Yatırımcının alabildiği XRP‘ler, o tarihteki kur oranına göre 740 dolara denk düşüyor.

Yılın sonlarına yaklaşılan bu günlerde, Ripple ve SEC arasındaki davanın ilerleyişi ön plana çıktı. Ripple, menkul kıymet davasında zafere çok yaklaşmış durumda. Diğer taraftan, küresel ekonomi ve BTC düşüşü de XRP için ayı trendini beraberinde getirdi. Bugüne kadar yatırımını bekleten yatırımcı, 892 adet XRP için 317 dolarlık bir ücret alabiliyor. Güncel kur oranına göre hesaplandığında, 317 doların karşılığı 5922 TL seviyesine yaklaşıyor. Yıl başında XRP satın alan yatırımcı, yılın sonunda 4078 TL’lik bir zarar ediyor.

Dogecoin (DOGE) Yatırımı

dogecoin 1

Kripto endüstrisinin en aykırı kripto para birimlerinden birisi Dogecoin (DOGE) oldu. Popüler meme token, Elon Musk‘ın Bitcoin’in şaka hali olarak tabir ettiği bir kripto para birimiydi. Hatta Musk, kendi şirketlerinde DOGE‘yi daha ön plana çıkarmaya başladı. Büyüyen yatırımcı kitlesi, DOGE‘yi ilk 10 kripto para birimi arasına sokmayı başardı.

01.01.2022 tarihinde bir adet DOGE fiyatı, 0.169 dolar seviyesine yakın hareket ediyordu. 10.000 TL ile yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, bu tarihte 4.378 adet DOGE satın alabiliyordu. Yatırımcının aldığı bu meme token’lar, o tarihte 740 dolarlık bir kur oranına denk geliyor.

Yılın sonlarına yaklaşılan bu günlerde, DOGE için hareketli bir dönem oldu. Elon Musk‘ın Twitter‘ı satın alması en önemli itici güç haline geldi. DOGE, haberlerin etkisiyle sürekli olarak pump yaşamaya başladı. Ancak, küresel piyasanın etkileri ve kripto para piyasasında yaşanan çöküşler DOGE‘yi de etkilemeyi başardı. Bugüne kadar DOGE yatırımlarını koruyan yatırımcı, 4.378 adet DOGE için 331 dolarlık bir ücret alacaktı. Güncel kur hesaplaması yapıldığında, 331 doların karşılığı 6.184 TL’ye tekabül ediyor. Yıl başında DOGE alan yatırımcı, yılın sonunda 3.816 TL’lik bir zarar ediyor.

Kripto yil basi yil sonu

Uzun Vade Yatırım Mantıklı mı?

Majör kripto para birimleri üzerinden bakıldığında, uzun vade yapılan yatırımlar genellikle zarar ile sonuçlandı. Ancak bu durum, uzun vadeli yatırımların kötü bir şey olduğu anlamına gelmiyor.

Bu noktada, yatırımcıların daha dikkatli ve daha araştırmacı bir tavır sergilemeleri gerekiyor. Küresel ekonomide, dijital varlıklar riskli yatırım araçları olarak tabir edilmekte. Bu durum, volatilitesi yüksek ve grafik hareketleri keskin bir piyasa koşulunu beraberinde getiriyor.

Kripto para piyasasına bakıldığında, doğru bir ürünün tercih edilmesi ve o ürünün uygun zamanda yatırım olarak görülmesi öne çıkıyor. Çünkü kripto, döngüler halinde hareket eden bir mecra haline geldi. 2023 yılında, daha sakin ve daha toparlayıcı bir piyasa koşulları ön görülüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x