Yükleniyor...

Venezuela Merkez Bankası, Dijital Parasını Dolaşıma Sokuyor

Bloomberg'in haberine göre Venezuela Merkez Bankası, kontrolden çıkan enflasyonu frenlemek amacıyla para biriminden altı sıfırı kaldırıyor ve 1 Ekim'de dijital bolivar'ı dolaşıma sokuyor.

venezuela

Bloomberg’in haberine göre Venezuela Merkez Bankası, kontrolden çıkan enflasyonu frenlemek amacıyla para biriminden altı sıfırı kaldırıyor ve 1 Ekim’de dijital bolivar’ı dolaşıma sokuyor.

Merkez bankası dijital para birimine bir örnek olan dijital bolivar, bu yıl Şubat ayında ilk kez açıklandıktan sonra dün Venezuela merkez bankasının Twitter hesabı tarafından duyuruldu. Bolivar’ın piyasaya sürülmesi ve yeniden adlandırılması, Venezuela hükümetinin, hükümet tarafından enflasyonu bastırmak için 2017’de tanıtılan ülkede ABD dolarının yaygın kullanımı karşısında para biriminin kullanımını koruma çabasI.

Bloomberg’in “cafe con Leche enflasyon endeksi” yalnızca geçen yıl %2,575’lik bir artış kaydettiği için kaçak enflasyon Güney Amerika ülkesi için büyük bir sorun oldu. Bu, Venezuela’nın para biriminin 15 yıl içinde üçüncü yeniden adlandırılması. Merkez Bankası, hiçbir Venezuelalıyı dışlamamak adına fiziksel ve dijital Bolivar’ın bir arada var olacağını belirtti. Bilindiği üzere ülke Şubat 2018’de devlet destekli kripto para Petro’nun satışını başlamıştı.

Latin Amerika, şu anda bir kripto para birimi düzenleme hareketinin merkezinde yer alıyor, çünkü Salı günü Uruguaylı bir Senatör, kriptonun ülkedeki sözleşmeler için yasal bir ödeme aracı olarak kullanılmasına izin veren bir yasa tasarısı sundu. Bazı ilk raporlar, tasarının ülkede kripto para birimini yasal haline getireceğini belirtirken, daha sonra tasarının kapsamının daha sınırlı olduğu ortaya çıktı.

Bu arada El Salvador, Bitcoin’in ülkede yasal hale geleceği resmi tarih olan 1 Eylül’e kadar gün sayıyor. Orta Amerika ülkesi, Cumhurbaşkanı Nayib Bukele’nin yasayı Haziran ayında ülkenin kongresinden geçirme konusundaki tartışmalı kararının ardından harekete geçen ilk ülke oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner