Yükleniyor...

Vergi Cenneti Nedir? İşte Dünyanın En Büyük 15 Vergi Cenneti

Vergi cennetleri, iş adamlarının ve diğer süper zengin kişilerin, vergiden kaçınma ve diğer amaçlarla offshore hesaplarında para bulundurdukları yerlerdir.

tax haven

Vergi cennetleri, iş adamlarının ve diğer süper zengin kişilerin, vergiden kaçınma ve diğer amaçlarla offshore hesaplarında para bulundurdukları yerlerdir.

Offshore finans merkezleri (OFC’ler) olarak da bilinen bu vergi sığınakları, Karayip adaları gibi uzak yerlerde genellikle küçük, düşük vergili yargı bölgeleridir. Bu yerlerde, varlıklı kişiler genellikle paravan şirketlerde ve anonim kuruluşlarda para bulundurur.

Küresel kurumsal kontrol ağlarını araştıran Amsterdam merkezli bir araştırma grubu olan CORPNET, Scientific Reports’ta 24 offshore finans merkezini “Sink” sayılarına göre sıralayan bir 2017 raporu yayınladı; bu, ülkeye kabaca ne kadar olması gerektiğinden daha fazla para geldiğini gösterir. 

Örneğin Cayman Adaları’nda, ülkeye ekonomisinin büyüklüğüyle orantılı olandan 331 kat daha fazla değer kazandı.

Avrupa Birliği, ilk olarak 2015’te yayınlanan ve sürekli güncellenen bir vergi cenneti “kara listesi” yayınladı ve bu liste, küresel vergi yönetimini iyileştirmek ve vergi dolandırıcılığı, kaçakçılığı ve vergiden kaçınmayla mücadele etmek için belirli ülkeleri çağırıyor. OXFAM International’a göre AB kara listesi, ülkelere vergi kodlarında değişiklik ve reform yapma konusunda baskı yapıyor ve kara listeye alınan ülkeler AB’den yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

CORPNET’e göre dünyanın en iyi 15 vergi cenneti:

15. Seyşeller

Bir zamanlar Birleşik Krallık’ın bir kolonisi olan Seychelles, Hint Okyanusu’ndaki  Washington DC’nin yaklaşık 2.5 katı alana sahip bir adalar takımadasıdır.

Ada ülkesi, 2018’de Trump bağlantılı bir özel güvenlik girişimcisi, bir Rus CEO ve Birleşik Arap Emirlikleri temsilcisi arasında, Trump’ın bir  parçası olarak Robert Mueller tarafından soruşturulan gizemli bir toplantıya sahne olduğu iddiasıyla manşetlerde yer aldı. 

Seychelles, 2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye alınan 30 ülkeden biriydi, ancak daha sonra bazı vergi reformu taahhütleri yaptıktan sonra “gri listeye” taşındı.

14. Kıbrıs

Yaklaşık 1.2 milyon nüfuslu bir Akdeniz adası olan Kıbrıs, ülkede gayrimenkul veya yerel işletmeye en az 2,2 milyon dolar yatırım yapan yabancılara vatandaşlık veren “altın pasaport” programıyla ilgili yolsuzluk suçlamalarını soruşturuyor.

13. Nauru

Avustralya’nın kuzeydoğusunda bir Pasifik adası olan Nauru, yaklaşık sekiz mil karelik bir alana ve 10.000’in altında bir nüfusa sahip dünyanın en küçük bağımsız cumhuriyetidir.

Küçük ada ülkesi 2001 yılında kara para aklama merkezi haline geldiği endişesiyle uluslararası kara listeye alındı ​​ve 2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye alınan ülkeler arasında yer aldı. OECD, 2017 yılında Nauru’nun vergi şeffaflığı standartlarını yükseltti.

12. Lüksemburg

Lüksemburg, büyük ölçüde GSYİH’sının %35’inden fazlasını oluşturan finans sektörü sayesinde dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

Hükümet, doğrudan yabancı yatırımı çekmek için 2002’den beri politikalar uyguluyor, ancak CIA World Factbook’a göre Lüksemburg, AB ve OECD’nin baskısından sonra son yıllarda avantajlı vergi avantajlarından bazılarını kaybetti. 

11. Mauritius

Afrika’nın güneydoğu kıyılarında yaklaşık 1.4 milyon nüfusa sahip bir ada ülkesi olan Mauritius, 32.000’den fazla açık deniz kuruluşuna ev sahipliği yapıyor.

Quartz’a göre, yabancı kuruluşların çok az mali ifşa ve son derece düşük vergilendirme ile kurulmasına izin veren Mauritius Offshore Ticari Faaliyet Yasası’nı çıkardığı 1980’lerin sonundan ve 1990’ların başından beri yabancı yatırımı teşvik etti.

Mauritius, 2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye alınan 30 ülkeden biriydi, ancak AB, Ekim 2019’da listeden çıkardı.

tax haven

10. Malta

Malta, İtalya’nın güneyinde, Akdeniz’de yaklaşık 450.000 nüfuslu bir takımadadır.

BBC’ye göre, Malta’daki şirketler AB’deki herhangi bir ülkenin kârları üzerinden en düşük vergiyi ödüyor. Yerel işletmeler kâr üzerinden %35 vergi öderken, yabancı şirketler %5 kadar düşük bir vergi öder.

10. Marshall Adaları

Orta Pasifik Okyanusunda Hawaii ve Filipinler arasındaki bir adalar zinciri olan Marshall Adaları, 1986’da bağımsızlığını kazanmadan önce yaklaşık 40 yıl ABD yönetimi altındaydı.

Yaklaşık 76.000 kişilik ada ülkesi, 2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye  alınan ülkelerden biriydi, ancak AB 2019’da, ülkenin vergi kaçırmak ve gizlemek için kullanılan posta kutusu şirketlerini yasaklaması nedeniyle onu kara listeden çıkarmaya karar verdi. 

8. Curacao

Bir Hollanda Karayip adası olan Curacao, bir offshore finans merkezi olarak bilinir.

2017 yılında, AB’nin şeffaflık düzenlemelerine uymak için vergi politikalarını iyileştirmesi taahhüt etmesinin ardından AB’nin “gri listesine” alındı.

7. Lihtenştayn

Washington DC’den daha küçük bir Avrupa ülkesi olan Lihtenştayn, gelişen bir finansal hizmetler sektörüne ve dünyadaki en yüksek kişi başına düşen gelir seviyelerinden birine sahiptir.

AB’ye göre, aynı zamanda bir vergi cenneti olarak da hizmet etti ve birliğin 2015 yılında ülkeyi kara listeye almasına neden oldu. Lihtenştayn vergi kaçakçılığına son vermeyi kabul etti, ancak yine de Avrupa’daki en düşük kurumlar vergisi oranlarından birine sahip.

6. Samoa

2015 yılında, 200.000 nüfuslu Güney Pasifik ada devleti, Tax Justice Network tarafından derlenen vergi cennetleri listesinde dünyanın mali açıdan en gizli ulusu seçildi.

Samoa ayrıca AB’nin küresel vergi cennetleri kara listesinde yer alıyor.

tax haven1

5. Cayman Adaları

Cayman Adaları, kurumlar vergisi, kişisel gelir vergisi ve sermaye kazancı vergisi olmadığı için dünyanın en kötü şöhretli vergi sığınaklarından biridir.

2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye alınan 30 ülkeden biriydi.

Quartz’a göre, Ekim 2019’da Cayman Adaları, 2023 yılına kadar orada bir şirkete sahip olan herkesin kimliğini ortaya çıkarma sözü verdi.

4. Bermuda

Yaklaşık 71.000 kişiye ev sahipliği yapan Britanya adası bölgesinin ekonomisi, öncelikle sigorta ve diğer finansal hizmetlere dayanmaktadır.

3. Jersey

İngiltere ve Fransa arasındaki Kanal Adaları’ndan biri olan Jersey, zengin İngilizlerin 1920’lerde servet ve miras vergilerinin eksikliğinden yararlanmak için oraya taşınmaya ve paralarını oraya aktarmaya başladığından beri bir vergi cenneti olarak ün yapmıştır.

Vergi Adalet Ağı bu yıl Jersey’i dünyanın en agresif vergi cennetlerinden biri olarak sıraladı.

2. Tayvan

2017 yılında Tayvan, AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi tarafından potansiyel bir vergi cenneti seçildi. Tayvan tartışmalı bir ülkedir; Çin burayı kendi topraklarından biri olarak iddia ederken, Tayvan kendisini insan hakları konularını savunan bağımsız bir demokrasi olarak görüyor. 

AB, vergi sisteminde reform taahhüdü verdikten sonra Tayvan’ı 2019’da kara listesinden çıkardı.

1. Britanya Virgin Adaları

En büyük vergi cennetlerinin çoğu, Britanya Virgin Adaları, Samoa ve Malta gibi ada ülkeleridir. 

Dünyanın en büyük vergi cenneti olan İngiliz Virgin Adaları, ekonomisinin sahip olması gerekenin 5.000 katından daha fazla değere sahiptir.

Yaklaşık 35.802 kişiye ev sahipliği yapan Birleşik Krallık’ın kendi kendini yöneten denizaşırı bölgesi, 2015 yılında AB tarafından vergi cenneti olarak kara listeye alınan 30 ülkeden biriydi.

2017’de İngiliz Virgin Adaları yetkilileri, İngiliz topraklarının bir vergi cenneti olmadığını, küresel ekonomiye güçlü bir katkı sağladığını ve uluslararası ticaret ve yatırımın kolaylaştırıcısı olduğunu iddia eden bir rapor yayınladı.

AB, İngiliz Virgin Adaları’na vergi reformlarına uyması ve 2020’de vergi cenneti kara listesine düşmemesi için 2019’un sonuna kadar süre verdi.

İngiliz Virgin Adaları ile ilişkilendirilen en ünlü isimlerden biri, sık sık Barack ve Michelle Obama gibi arkadaşlarına açtığı lüks bir tatil köyü olan 74 dönümlük özel bir ada olan Necker Adası’nın sahibi milyarder girişimci Richard Branson’dur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner