Yükleniyor...

Visa, Blockchain Temelli Sınır Ötesi Ödeme Ağını Kullanıma Sundu

Visa, ilk olarak 2016'nın Ekim ayında halka arz ettiği Blockchain teknolojisini kullanan sınır ötesi ödeme ağını resmen kullanıma sundu.

Visa Blockchain Temelli Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Visa, ilk olarak 2016’nın Ekim ayında halka arz ettiği Blockchain teknolojisini kullanan sınır ötesi ödeme ağını resmen kullanıma sundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Reuters’ın haberine göre, Visa, aslen Blockchain startup’ı olan Chain ile birlikte geliştirmeye başladığı Visa B2B Connect ağını başlatmış durumda. Visa B2B Connect, şu anda dünya çapında 30’dan fazla ticaret koridoruna sahip ve yıl sonuna kadar bu sayının 90’a çıkacağı belirtiliyor.

Servis, Visa’nın kurumsal müşterilerinin son derece yavaş olan muhabir bankacılık ağında karşılaştıkları sorunları atlatmalarına yardımcı olmak üzere tasarlandı ve kısmen dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile desteklenerek firmadan firmaya anında sınır ötesi ödemelerin yapılmasını sağlıyor.

Visa Business Solutions’ın genel başkanı Kevin Phalen, ağın lansmanı hakkında konuştu ve “Bankadan bankaya işlemlerin doğrudan yapılmasını kolaylaştıran bir çözüm yaratarak endüstrinin en büyük sorununu ortadan kaldırıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Phalen, Reuters’a ağın tamamen dağıtılmış defter teknolojisine dayanmadığını, ancak teknolojinin bazı sistemlerde geleneksel sistemlerden daha fazla ödeme bilgisinin kaydının tutulduğunu belirtiyor.

Finansal sistemleri desteklemek için zincirler oluşturan Chain, ilk çalışmalarında Visa B2B Connect’in geliştirilmesinde büyük rol oynamasına rağmen Visa tarafından tam olarak kullanılmadı. Şirket bunun yerine IBM’inde yardımıyla DLT tarafı için Hyperledger Fabric’e geçti. Visa, özellikle 2015 yılının sonbaharında Chain için başlattığı finansman turunda 30 milyon dolar fon toplamayı başarmıştı.

Visa B2B Connect, 2017’nin Kasım ayında bankadan bankaya bağlantıları test etmek için pilot çalışma kapsamında testlere tabii tutuldu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x