Yükleniyor...

Visa’nın Fintech Şirketine Dava Yolu Göründü

Daha önce bildirdiğimiz üzere; Visa'nın 5.

bitmain dava

Daha önce bildirdiğimiz üzere; Visa’nın 5.3 milyon dolar karşılığında satın aldığı fintech şirketi Plaid; veri ihlali nedeniyle dava sürecine girdi. Şirketin aleyhine, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde açılan davada, hassas bilgileri sattığı iddiasıyla yapılan suçlamalar yer aldı.

Dünyaca ünlü ödeme devi Visa, 2020 yılının başlarında, 5.3 milyar dolara Silikon Vadisi girişimi Plaid’i satın almıştı. Fakat şirkete milyonlarca kullanıcının finansal bilgilerinin veri gizliliğini ihlal ettikleri gerekçe gösterilerek dava açıldı.

25 Haziran günü, Kaliforniya Eyaletinde açılan davada davacılar, Plaid’in milyonlarca kullanıcının finansal işlemlerini biriktirerek ve bunun üzerinden para kazanmak suretiyle; federal kanunlarca korunan gizlilik ve veri korumasını ihlal ettiğini iddiası öne sürüyor.

Davacılar ayrıca şirketin bu verileri; Square’s Cash App, Venmo, Stripe ve Robinhood gibi “data plumbing” hizmetleri ile depoladığı iddiasında da bulundular.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayı itibarıyla fintech şirketi, ABD’de banka hesabı olan her dört kişiden birinin, bir uygulama aracılığıyla kendilerine bağlandıklarını belirtmişti. Şirketin erken yatırımcıları denebilecek diğer isimler ise; Visa, Goldman Sachs, Mastercard, Citi ve American Express‘in girişim kolları idi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner