Yükleniyor...

Vitalik Buterin, Ethereum Katman 2 Çözümlerini Ele Aldı

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum katman 2 çözümleri hakkında yorum yaptı.

vitalik

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum katman 2 çözümleri hakkında yorum yaptı.

ETSeoul etkinliğinde konuşan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, ZK-Rollups’ın Ethereum Katman 2 ölçeklemede Optimistic Rollups’ı geride bırakacağına inanıyor.

Vitalik Buterin, ZK-Rollups’ın Öne Çıkacağına İnanıyor

Etheruem kurucusu Buterin, Optimistic Rollups’ın ZK-Rollups’a göre daha olgun olduğunu düşünse de, ZK-Rollups’ın temellerinin uzun vadede daha öne çıkmasına olanak sağlayacağına inanıyor.

Optimistic ve ZK-Rollups, Ethereum’u ölçeklendirmek için tasarlanan ve en çok tanınan Katman-2 Çözümleri arasında yer alıyor. Ancak bu çözümlerin yapısında ve sağladıkları güvenlik düzeyinde çeşitli farklılıklar yer alıyor.

Buterin’e göre ZK-Rollups, ana ağa ve ana ağdan para taşıma konusunda diğer çözümlere göre çok daha hızlı. Bu da ZK-Rollups’ın benimsenmesini artıracak bir özellik.

Vitalik Buterin, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Benim düşüncemele göre ZK-Rollups, uzun vadede eninde sonunda Optimistic Rollups’ı yenecek. Çünkü ZK-Rollups, Optimistic Rollups’a göre birçok temel avantaja sahip.

On yıldan fazla bir süre sonra tüm rollups’ın tamamen ZK temelli olmasını bekliyorum”

Buterin, ZK-Rollups’ın henüz olgunlaşmadığını söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

“Bununla birlikte ZK teknolojisini inşa etmek bir hayli zor. Özellikle tüm bunları güvenli bir biçimde yapmak ve tüm devrelerin doğru olduğundan emin olabilmek için zihinsel açıdan birçok zorluk söz konusu. Optimistic Rollups ise sadece daha olgun bir yapıda”

ZK-Rollups’ta eksik olan en önemli şey DeFi gibi merkeziyetsiz uygulamaları çalıştırmayı zorlaştıran bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) olmasıdır. EVM, merkeziyetsiz uygulamalar için Ethereum blokzincirinde yer alan ana işlem birimidir.

buterin

Yine de ZK-Rollups’ın EVM uyumluluğu için çeşitli çalışmalar yürüttüğünü hatırlatmakta da fayda var. Bu durum Scroll, zkSync ve Polygon gibi diğer Katman-2 projeleri de ZK-Rollups’ın diğer genel amaçlı akıllı sözleşmeleri bağımsız bir biçimde çalıştırabilmesi için zk-EVM isimli bir bilgi işlem ortamı sunmayı planlıyor.

“Ethereum işlemleriyle ölçeklenmeye neredeyse hazır olan zk-EVM uygulamalarını gerçekten görmeye başladık. Bu inanılmaz bir şey”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner