Vitalik Buterin'in Worldcoin yorumu • Coinkolik
Yükleniyor...

Vitalik Buterin’in Worldcoin yorumu

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, Worldcoin'in yapısındaki 4 büyük risk hakkında yorumlarda bulundu.

vitalik buterin

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Worldcoin’in yapısındaki 4 büyük risk hakkında yorumlarda bulundu.

Vitalik Buterin, bugünkü listelemelerin ardından Worldcoin hakkında yorumlarda bulundu. Buterin, token yapısındaki 4 büyük risk hakkında konuştu.

Vitalik Buterin’in Worldcoin’de gördüğü 4 büyük risk

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Worldcoin’in kullandığı biyometrik tabanlı kimlik doğrulama sistemine ilişkin dört ana riski özetledi. Buterin’in dikkat çektiği riskler gizlilik, erişilebilirlik, merkezileştirme ve güvenlikle ilgiliydi.

Gizlilik açısından, Worldcoin’in iris taramalı kimlik doğrulama sisteminin kimlikle ilgili bilgilerin kötüye kullanılması veya sızdırılması riski taşıdığına dikkat çekti. Sistemde sadece iris taramalarının karmaları saklanıyor olsa da, kimlikle ilgili bilgilerin ortaya çıkmasına yönelik potansiyel riskler bulunuyor.

Vitalik Buterin Singapurun Kripto Hareketini Elestirdi

Erişilebilirlik endişeleri, kullanıcıların Worldcoin Orb adlı fiziksel cihaza erişmeleri gerektiğinden projenin erişimini sınırlayabileceğini belirtti. Eğer yeterli sayıda Orb bulunmazsa dağıtımda şehir merkezlerine yönelik bir dengesizlik oluşabileceği uyarısında bulundu.

Merkezileşme konusunda ise, Orb donanım cihazının bütünlüğünün doğrulanamayacağı ve böylece arka kapılar olasılığı bırakabileceğine işaret etti. Aynı zamanda projenin yönetişimi ve algoritmalarının da merkezileşme kaygıları taşıdığını söyledi.

Son olarak, güvenlikle ilgili olarak telefon korsanlığı, kimlik hırsızlığı ve sahte insanlar gibi risklere değindi. Bu tür risklerin sadece Worldcoin‘in çözümüne özgü olmadığını, ancak genel olarak kimlik doğrulama sistemlerinin bu tür risklerle karşı karşıya olduğunu ifade etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x