Yükleniyor...

Walmart ve Globe NewsWire Litecoin Olayını Araştırıyor, Saldırgan Büyük Suçlamalarla Karşı Karşıya Kalabilir

Walmart Inc ve GlobeNewsWire Litecoin ortaklığı hakkındaki sahte haberi araştırdığını söyledi.

walmart ve globe newswire litecoin olayini arastiriyor saldirgan buyuk suclamalarla karsi karsiya kalabilir

Walmart Inc ve GlobeNewsWire Litecoin ortaklığı hakkındaki sahte haberi araştırdığını söyledi.

Bir Reuters haberine göre ABD’li perakende devi Walmart, geçtiğimiz gün büyük bir piyasa çalkantısına sebep olan sahte Litecoin haberini araştırdığını söyledi. Walmart’a ek olarak GlobeNewsWire da skandalda marka isminin kullanılması nedeniyle olayı araştırmak için yetkililerle birlikte çalışacağını söyledi:

“Bu konuyla bağlantılı herhangi bir suç faaliyeti de dahil olmak üzere tam bir soruşturma talep etmek ve kolaylaştırmak için yetkililerle birlikte çalışacağız.”

Kripto para piyasasında söylentiler/haberler yoluyla büyük fiyat yükselişleri ve düşüşleri yaratmak mümkün. Birçok kişi veya topluluk, düzenleme eksikliğinin yarattığı boşluk nedeniyle bu türden haber akışları ile piyasayı yönlendirebiliyor.

Olayı organize eden kişi her ne kadar Litecoin’in fiyatını etkilemeye çalışmış gibi görünse de Walmart’ın halka açık bir şirket olması nedeniyle şirketin hisseleri söz konusu karışıklıktan etkilenmiş olabilir. Hisse senedi piyasası, kripto para piyasasının aksine sıkı kurallar ile düzenlemiş durumdadır ve Litecoin ortaklığı haberinin şirketin hisse senedi fiyatlarını etkilemiş olabileceğini kanıtlamak mümkün görünüyor. Bu olay, 1933 Menkul Kıymetler Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası yasası uyarınca menkul kıymet dolandırılıcılığı kapsamında değerlendirilebilir. Menkul kıymetler dolandırıcılığı suçunda mahkûmiyet ise 5 yıl hapis cezasına ve 5 milyon dolara kadar para cezası ile sonuçlanabilir. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x