Yükleniyor...

Waves (WAVES) Nedir: Ne İşe Yarar?

Bugüz sizlere Waves (WAVES) nedir, Waves platformu neden kuruldu, Waves platformunun özellikleri, Waves nasıl çalışır, Waves nasıl satın alınır ve Waves ne işe yarar sorularını cevaplamaya çalışacağız.

waves artik ethereum erc 20 tokenlerini destekliyor 1200x720 1

Bugüz sizlere Waves (WAVES) nedir, Waves platformu neden kuruldu, Waves platformunun özellikleri, Waves nasıl çalışır, Waves nasıl satın alınır ve Waves ne işe yarar sorularını cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle Waves fiyat grafiği ve piyasa verileri ile başlayalım. En popüler kripto para birimlerinden biri olan Waves’in piyasa verileri, Waves/USD grafiği, Waves/USD fiyat hesaplama hepsi ve daha fazlası içeriğimizde.


Wawes Grafiği

Wawes/TL Dönüştürücü


Waves Nedir?

Waves projesi, kullanıcıların kendilerine özel kripto para oluşturup piyasaya sürmelerini sağlayan blockchain projesidir. Projenin amacı, herkesin kendi kripto parasını zahmetsizce oluşturup borsalara listelemelerine olanak tanır. Waves platformunda kendi kripto paranızı oluşturduktan sonra ise Waves’in kendi borsasında listelenir. Bu sayede token’ınız alım satıma hazır hale gelmiş olur.

Waves Projesi Neden Ortaya Çıktı?

Blockchain ağında kripto para oluşturup piyasaya sürme işlemleri son derece sancılı olabilir. İlk olarak kripto paranızı herhangi bir ağda programlama ve testlerini yaptıktan sonra ana ağla etkileşime girmeniz gerekir. Ama tüm iş sadece burada kalmaz. Kripto paranızı piyasaya sürdükten sonra borsalarda listelemeniz gerekir. Borsalarda listeleme genel olarak kolay bir süreç olmadığı gibi sizden belli bir ücret isterler. Ücretler ise yüksek meblağlı ödemeler veya token olarak daha yüksek fiyata satmak için olmak amacıyla ikiye ayrılır. Tabi token’ınızın listelenmesi borsanın kararına bağlıdır. Waves ise bu sorunu çözmek amacıyla kendi platformu üzerinden kendi borsasına entegre olmuş bir proje olarak ortaya çıktı. 

Waves Fikri Nereden Geldi?

Waves Fikri, Ivanov’un token oluşturma işleminin web uygulaması oluşturmak kadar kolay olması gerektiğine inanması sonucu hayata geçti. Hedefine ulaşmak için programları ve uygulamaları eklenti olarak çalıştırdı. Sonrasında ise script kullanarak kripto paranızı oluşturabilirsiniz. İkinci aşama olan borsada listeleme işlemini ise Waves.Exchange üzerinden token’larınızın başka token’larla swaplanması olarak görülebilir. 

cn bl pr waves

Tabi Waves platformu sadece DEX olarak kalmadı. 2018 yılında akıllı kontratlarına fonksiyonellik özelliği ekleyen şirket, 2019 yılında Waves Enterprise uygulamasını piyasaya sürdü. Waves Enterprise sayesinde kurumlar, Waves platformuyla doğrudan etkileşimde bulunabilirler.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves platformu, full node ve hafif node olmak üzere ikiye ayrılır. 

Full node’lar tüm işlemlerin kaydını tutar. Ama hafif node’lar, tüm işlemlerin doğrulanması ve ağla etkileşimde bulunmak için full node’lara ihtiyaç duyarlar. 

Dağıtık ağla senkronize olmak için, Waves hisse ispatı (PoS) ve ödünç hisse ispatı (LPoS) algoritması kullanır.

Waves LPoS Blokzinciri

Gelenekse PoS modellerinde, node’lar blok eklemek için belli miktarda token stake ettirmeleri gerekir. Ve node’lar, stake ettirdikleri token sayısı arttıkça blok ekleme güçleri de o oranda artar. Tabi ki stake ettirmek için belli miktarda token’ınızın ağda kilitlenmiş olması gerekir.

Ama LPoS sayesinde full node’lardan birini seçip yeni blok oluşturabilirsiniz, token’ları ödünç veren node’lar ise ödemeden pay alır.

Waves NG

Waves NG, hangi node’un sonraki bloğu çıkarmasına karar veren protokoldür. İlk olarak Bitcoin (BTC) için önerilmiş olsa da, sonrasında Bitcoin topluluğu tarafından reddedildi. 

Waves NG, Waves ağını ana blok ve mikro blok olmak üzere ikiye ayrılır. Ana bloklar rastgele seçilmiş PoS madencisi taradından oluşturulur. Ardından başka node’lar tarafından kullanılmak amacıyla açık anahtarlar üzerinden mikro bloklar oluşturulur.

Waves’te Nasıl Kripto Para Yaratabilirsiniz?

Kripto para oluşturma işlemi Waves için hayati bir önem taşır. Kripto paralarınızı Ride script üzerinden oluşturabilirsiniz. Ardından token’larınıza fonksiyonellik katabilirsiniz. Karşılığında sadece 0.004 WAVES ödeyebilirsiniz. 

Waves programlama gerekmeden token yaratmanıza olanak sağladığı için alınan ücretler eklenti olarak işlemlere kaydedilir. 

Farklı işlem türleri ise plug-in kullanarak blockchain ağına eklenti olarak kullanılabilir.

Waves’i Yaratan Kişi Kimdir?

Waves, Moskova’da Sasha Ivanov taradından 2016’da bulundu. Ivanov’un yönettiği ekip adından ICO oluşturduktan sonra 22 milyon dolarlık bir meblağ toplamayı başardı. 2016 Nisan’dan sonra ise aynı senenin üçüncü çeyreğinde platformlarını aktifleştirdiler. Ardından Waves DEX ve Waves Enterprise uygulamalarını yaratan firma, 2019’dan beri yeni ürünleri çıkarıp geliştirme için çalışmalar yürütüyor.

Waves Protokolü’nün Ürünleri Nelerdir?

Waves Coin’in Borsası Waves Exchange

Waves Exchange, Waves platformunun merkezsiz borsası olarak işlem görür. Bu borsada güvenli ve etkin bir şekilde kripto para alım satım işlemi mümkündür. Dil desteği olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe ve Endonezya dilinde destek veriyor. Kripto para desteği olarak borsada Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar ve tanıdığı stablecoinler aracılığıyla yapabilirsiniz. Eğer kripto para alım satımı yapıp nakde çevirmek isterseniz Waves bu konuda destek vermiyor. Aksine, kripto paralarınızı başka bir borsada nakde çevirmeniz gerekir.

Gravity Protokolü

Gravity, Waves’in blockchain ağları arasında etkileşime girmesini sağlayan merkezsiz protokolüdür. Gravity’nin token’a sahip olmaması ve platform agnostik olması sayesinde ölçeklenebilirlik sorunlarını etkin bir şekilde çözebilir. Yani Gravity, Waves protokolü ve diğer protokoller aracılığıyla token ihtiyacı olmadan merkezsiz finans ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Neutrino Protokolü

Waves’in merkezsiz finans (DeFi) ürünü olan Neutrino, karşılıklı ve çoklu menkul kıymet araçları üzerinden finansal işlemler gerçekleştiren bir platformdur. Özellikleri arasında staking, tokenizasyon, algoritmik istikrar ve yakında gelecek zincirler arası DeFi işlemleri olarak söyleyebiliriz.

Waves Nasıl Satın Alınır?

Waves’i satın almak için Binance, Huobi Global, Bithumb, Kraken, Bittrex, KuCoin, Binance.US, FTX, OKEx, ProBitExchange, EXMO, Gate.io, OKEx Korea, Indodax, CoinDCX, 50x, WazirX, Upbit, Paribu, Bitvavo, Alterdice, CoinEx, Upbit, ViteX, Kuna, Crex 24, Bitbns, Graviex, NovaDAX, IndoEx, Tidex, Coinsbit, Bitcoin.com, HitBTC, Bitay, ATAIX, BitMart, BiKi, Waves Exchange, WhiteBIT, P2PB2B, LATOKEN, Hotbit, Coinsuper, Folgory ve BitUBU borsaları üzerinden hesabınız olması lazım. 

waves

Eğer Waves alım satımı yapacaksanız WAVES/BTC, WAVES/ETH, WAVES/TRY, WAVES/USDT, WAVES/LTC, WAVES/USD, WEST/WAVES, WAVES/BCH, WAVES/SATX, WAVES/DOGE, WAVES/USDN, WAVES/RUB, WAVES/UAH, WAVES/INR, WAVES/EUR ve WAVES/KRW işlem çiftleri üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.  

Waves Yorumları

Waves, 2016’nın 3. çeyreğinden beri birçok kullanıcının kendi kripto parasını oluşturup piyasaya sürmesinde yardımcı oldu. Özellikle token oluşturmanın geniş çaplı akıllı kontrat programcılığı gerektiğini hesaba katarsak, Waves gibi projelerin artması sayesinde piyasada daha fazla kripto para kolaylıkla oluşturulabilir. 

Waves Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Waves ve Ethereum (ETH) arasındaki fark nedir?

Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) tabanlı scripting kullanır. Ama Waves, daha basit bir yoldan kripto para oluşturmanıza olanak sağlar. Sadece Chrome veya FF Store üzerinden plug-in yüklemeniz yeterlidir.

İşlemler kaç saniye sürüyor?

Ana ağda işlemler 1-30 saniye sürer. 

Chrome plug-in tüm blokzinciri yüklememizi sağlar mı?

Plug-in, tüm blokzinciri yüklemenizi gerekmez. Aksine light node olarak kullanılır.

Waves hakkındaki gelişmeleri nereden takip edebilirim?

Waves hakkındaki gelişmeleri Medium hesaplarından takip edebilirsiniz. Ayrıca Waves hakkındaki gelişmeleri Coinkolik.com üzerinden paylaşıyor olacağız.

Waves topluluğu ile nasıl etkileşimde bulunabilirim?

Waves topluluğu ile etkileşimde bulunmak için farklı diller için açılan Telegram gruplarına katılabilirsiniz.

Waves üzerinden yazılım geliştirebilir miyim?

Waves SDK üzerinden Waves platformunda yazılım geliştirebilirsiniz. Eğer yazılım geliştirirken kaynaklara ihtiyaç duyarsanız Discord, Reddit, Stack Overflow ve BitcoinTalk üzerinden kaynaklara kolayca erişebilirsiniz.

Waves’in topluluk etkinliklerinde hangi konular konuşulur?

Waves’in etkinliklerinde Waves ekosistemi hakkındaki son gelişmeler, Waves tabanlı projeler, blockchain ekosisteminin geleceği ve Waves topluluğundaki diğer insanlarla etkileşimde bulunma şansınız olur.

Waves’in sosyal medya hesapları nelerdir?

Waves’in sosyal medya hesaplarını Twitter, YouTube, Telegram, WeChat, Linkedin ve Medium üzerinden takip edebilirsiniz.

Waves Ne İşe Yarar?

Waves sayesinde kendi kripto paranızı akıllı kontrat programlaması yapmadan piyasaya sürmenizi sağlar. Onun yerine token’larınız script aracılığıyla Waves blokzincirinde işleyen hesaplar üzerinden çalışır. Bu sayede akıllı kontrat programcılığı yapmanıza gerek kalmaz.

Wawes ile ilgili gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Son dakika gelişmelerini, analizleri ve güncel Waves haberlerini Coinkolik.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner