Yükleniyor...

Web 2.0 ve Web 3.0 Ne Anlama Geliyor? Hangisi Daha İyi?

​Blockchain dünyasında “Web 2.

Web 3.0 1

​Blockchain dünyasında “Web 2.0” ve “Web 3.0” kelimelerini sık sık duymuşsunuzdur. Bu yazımızda Web 2.0 ve Web 3.0 ne anlama geldiğini ve hangisinin daha iyi olduğunu sizlerle paylaşacağız.

“Web 3.0”ün ne olduğunu anlamamız için Web 1.0’a geri dönmemiz ve oradan başlamamız gerekiyor.

Web 1.0, Web’in İlk Aşamasıydı

web 1.0

Bu aşamada, içeriğin sunucunun dosya sisteminde sunulduğu web sayfaları statikti. Üstelik bu sayfalarda etkileşim yoktu. İnternet ortamındaki kullanıcılar pasif konumdaydı.

İnternetin en ilkel dönemi olarak bilinen Web 1.0 dönemi kullanıcının sadece interneti gözlemlediği, kendi içeriklerini oluşturamadığı dönem olarak gösterilir.

Web 1.0, 1980’lerin sonundan 2005’e kadar sürdü.

Web’in Bir Sonraki Aşaması Web 2.0 Oldu

web 2 0

Web 2.0, bugün bildiğimiz web’dir.

Web, statik içerik yerine, kullanıcıların artık web’de yayınlanan içerikle etkileşime girebildiği dinamik içeriklerin bulunduğu yer haline geldi. Bu kullanıcı etkileşimi, geliştiricilerin kullanıcıların içerikle gerçek zamanlı olarak etkileşime girebilecekleri uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan JavaScript, HTML ve CSS gibi teknolojilerin icadıyla mümkün oldu.

Sosyal medya, bloglama, podcasting veya sosyal bookmarking vb. gibi uygulamalar Web 2.0’da tamamen etkileşime dayalıdır. Metinler ve yorumlar aracılığıyla etkileşim kurarız ve diğer insanlarla resim ve müzik gibi içerikleri kolayca ekleyebilir ve paylaşabiliriz. Web 2.0’da gelişen bazı önemli uygulamalar ise şu şekilde: Instagram, YouTube, Facebook ve tabii ki Google. Web’in bu çağına ” Sosyal Web ” de denmesinin nedeni budur.

Web’in Bir Sonraki Aşaması Web 3.0 Olarak Adlandırıldı

web 3 0

“Web 2.0 devrimiyle sanal dünyaya aktarılan içeriklerin anlamlandırılması” olarak tanımlanan Web 3.0; internet kontrolünün insanın elinden çıktığı, verilerin doğrudan bilgisayarlar tarafından okunabilecek şekilde yapılandırıldığı ve etiketlendiği, yapay zeka yaklaşımları ve teknikleri gibi yazılımsal çözümlerle yorumlanıp “akıllı” bir hale getirildiği bir web ortamını işaret etmektedir.

Web 3.0, Semantik bir Web’dir. Bu, yalnızca anahtar kelimelere veya sayılara dayalı içerik aramak yerine, web’deki içeriğin anlamını aramak için yapay zekayı kullanabileceğimizi gösterir. Bu, makinelerin bilgileri insanlar gibi anlamasını ve yorumlamasını sağlar. Semantik Web’in temel amacı, kullanıcıların bilgiyi daha kolay bulmasını, paylaşmasını ve birleştirmesini sağlamaktır.

Bununla birlikte, bu günlerde “Web 3.0” terimi, yalnızca Semantik web’den çok daha fazlasını ifade edecek şekilde gelişti. Daha spesifik olarak, DApps’ı inşa eden blok zinciri meraklıları, açık ve merkeziyetsiz bir şekilde uygulamalar oluşturmak için “Web 3.0” terimini kullanır.

Yani, Web 3.0’ın kapsayıcı hedefi, interneti çok daha akıllı, özerk ve açık hale getirmektir. Bunu yapay zeka, Blockchain, 3D grafik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin kullanımı ile yapar.

Yapay zeka ile web’deki içeriği daha iyi anlayabilir ve yorumlayabiliriz.

Blok zincirleri, aracıları ortadan kaldırdığımız ve kamu tarafından doğrulanabilirlik kazandığımız merkeziyetsiz protokoller üzerindeki uygulamaları oluşturmak için kullanabiliriz. Böylece internetteki her şeyin duvarlarla çevrili olduğu bir paradigmada sıkışıp kalmamış oluruz.

Bugün sahip olduğumuz reklam tabanlı model yerine, internette var olan uygulamaların iş modelini dönüştürmek için kripto para birimlerini kullanabiliriz.

Chris Dixon’ın dediği gibi, duvarlarla çevrili bahçelere ve reklamlara dayalı iş modellerine izin vererek mevcut sosyal ağda “yanlış bir yol” aldık. Web’in bir sonraki sürümü açık protokoller üzerine kurulacak ve kripto para aracılığıyla yerleşik bir iş modeline sahip olacak.

Yapay zeka, blok zincirler ve kriptonun ötesinde, Web 3.0, web deneyimimizi çok daha sürükleyici hale getirmek için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi 3B grafikleri ve teknolojileri kullanacak.

Tüm bu aşamaları World Wide Web’in kurucusu Tim Berner-Lee şu ifadelerle açıkladı;

  • Web 1.0, web’in “ okunabilir ” aşamasıdır. Kullanıcılar arasında sınırlı bir etkileşim vardı.
  • Web 2.0, kullanıcıların siteyle ve birbirleriyle etkileşime girebildiği web’in “ yazılabilir ” aşamasıdır.
  • Web 3.0, web’in ” yürütülebilir ” aşamasıdır ve burada bilgisayarlar, insanlar gibi bilgileri yorumlayabilir ve ardından kullanıcılar için kişiselleştirilmiş içerik oluşturabilir.
web 1 2 3

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner