Yükleniyor...

Yapay Zeka Girişimi Mistral AI, 113 Milyon Dolar Fon Topladı

Yeni bir yapay zeka (AI) girişimi olan Mistral AI, tohum finansman turunda 113 milyon dolar fon topladı.

mistral AI

Yeni bir yapay zeka (AI) girişimi olan Mistral AI, tohum finansman turunda 113 milyon dolar fon topladı. 

Eski Meta ve Google araştırmacılarının oluşturduğu yapay zeka girişimi Mistral AI, tohum finansman turunda 113 milyon dolar fon toplayarak, lansmanından sadece iki ay sonra değerini 260 milyon dolara çıkardı. Daha önce Google Deep Mind ve Meta’da çalışan eski yapay zeka araştırmacıları, açık kaynaklı üretken yapay zeka modelleri geliştirmek üzere Mayıs 2023’te Mıstral AI’yi kurdu. 

Şirketin Kurucuları Arasında Eski Meta ve Google Araştırmacıları Yer Alıyor

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, ilk tur finansmanının üretken yapay zeka modeli sunmaya başlamak için ihtiyaç duydukları kaynağı sağlayacağını belirtti. 

Mensch, Mıstral AI’yi kurmadan önce Google Deep Mind’da araştırmacı bilim insanı olarak görev alıyordu. Diğer iki kurucu ortak olan Timothee Lacroix ve Guillaume Lample ise Facebook AI’da sırasıyla araştırma mühendisi ve araştırma bilimcisi olarak çalışmaktaydılar. 

Lightspeed Venture Partners tarafından yönetilen finansman turuna JCDecaux, Rodolphe Saade ve Motier Ventures gibi yatırım şirketleri de katılım sağladı. 

OpenAI’ye rakip olmayı hedefleyen şirket, şu anda işe alım sürecinde bulunuyor. Paris’ten yönetilecek olan ve 2024 yılında ilk yapay zeka modellerini piyasaya sürmeyi planlayan şirket, yapay zeka araştırmacıları, yazılım mühendisleri ve ürün geliştiricileri için arayışını sürdürüyor.

Kısa bir süre önce OpenAI CEO’su Sam Altman, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Sui Yeol ile bir araya geldi ve ülkeyi yapay zeka teknolojisi için gereken çiplerin üretimine öncülük etmeye çağırdı. 

OpenAI şu anda Tayvan’dan gelen çipleri kullanıyor, ancak Altman gelecekte Güney Kore’den alternatif bir çip tedariğine ihtiyaç duyulabileceğini açıkladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner