Yükleniyor...

Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Kimdir?

Geoffrey Hinton, yapay zeka alanındaki gelişmelerin "korkunç" olduğunu ve bu alanda yaptığı çalışmalardan pişmanlık duyduğunu söyleyerek, Google’dan istifa ettiğini duyurdu.

Geoffrey Hinton

Geoffrey Hinton, yapay zeka alanındaki gelişmelerin “korkunç” olduğunu ve bu alanda yaptığı çalışmalardan pişmanlık duyduğunu söyleyerek, Google’dan istifa ettiğini duyurdu. Yapay zekanın babası olarak adlandırılan Hinton, çarpıcı açıklamalarıyla gündeme gelirken, Geoffrey Hinton kimdir? sorusunun yanıtı ise arama motorlarında sıklıkla araştırılıyor.

Yapay Zekanın Babası: Çalışmalarımdan Pişmanım!

New York Times’a açıklamalarda bulunan Geoffrey Hinton, “Bu alandaki gelişmelerden kaynaklanan potansiyel tehlikelerden ötürü yapay zeka konusundaki çalışmalarımdan pişmanım” diyerek, Google’daki görevinden istifa etti.

Hinton, yapay zeka sohbet robotlarının şu an insanoğlundan daha tehlikeli olmadığını fakat bazı potansiyel tehlikelerinin oldukça korkutucu olduğunu belirterek, yakın zamanda insanoğlundan daha zeki olabilecekleri kanaatini taşıdığını ifade etti.

Geoffrey Hinton 1

Geoffrey Hinton Kimdir?

6 Aralık 1947 yılında dünyaya gelen Geoffrey Everest Hinton, en çok yapay sinir ağları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, İngiliz-Kanadalı bir bilişsel psikolog ve bilgisayar bilimcisidir. 2013’ten 2023’e kadar Google (Google Brain) ve Toronto Üniversitesi’nde çalışarak zamanını paylaştırdı ve Mayıs 2023’te yapay zeka (AI) teknolojisinin riskleriyle ilgili endişelerini gerekçe göstererek Google’dan ayrıldığını kamuoyuna duyurdu. Ayrıldıktan sonra, yapay zekasını geliştirirken “çok sorumlu” davrandığı için Google’ı övdü ancak Microsoft, Bing arama motoruna bir sohbet robotu eklemeye başladığında değişti ve şirket, arama işine yönelik risk konusunda endişelenmeye başladı. 2017’de Toronto’daki Vector Institute’un kurucu ortağı oldu ve baş bilimsel danışmanı oldu.

Hinton, David Rumelhart ve Ronald J. Williams ile birlikte, 1986’da yayınlanan ve çok katmanlı sinir ağlarının eğitimi için geri yayılım algoritmasını popüler hale getiren çok alıntı yapılan bir makalenin ortak yazarıydı, ancak yaklaşımı ilk öneren onlar değildi. Hinton, derin öğrenme topluluğunda lider bir figür olarak görülüyor. Öğrencileri Alex Krizhevsky ve Ilya Sutskever ile işbirliği içinde tasarlanan AlexNet’in dramatik görüntü tanıma kilometre taşıImageNet challenge 2012, bilgisayarla görme alanında bir dönüm noktasıydı.

Hinton, derin öğrenme konusundaki çalışmaları nedeniyle Yoshua Bengio ve Yann LeCun ile birlikte 2018 Turing Ödülü’nü aldı. İkili bazen “Yapay Zekanın Babaları” ve “Derin Öğrenmenin Babaları” olarak anılırlar, ve birlikte halka açık konuşmalar yapmaya devam etmişlerdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner