Yükleniyor...

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Anadolu Ajansı'na kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu.

thumbs b c 8e63cd48636fee2032b7de853efd7f7f 1

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, Anadolu Ajansı’na kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu. Doğan, fiziksel paraya olan ihtiyacın azalacağını ifade ederek, “Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir” diye konuştu.

Covid-19 salgınının bankacılık sektörüne ve teknolojiye olan etkisinden bahseden Doğan, dijital paraların da önemine vurgu yaptı. Doğan, Yapı Kredi olarak dijital bankacılık alanında sınırları kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti. Doğan, şunları söyledi:

“Yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz. Salgın sürecinin yaşattığı tecrübe ile yeni dönemde artık daha fazla ıslak imza gerektiren işlemlerin de dijitale taşındığına şahit olacağız. Bu kapsamda senetler, çekler, poliçeler, taşıt rehinleri, konut kredisi tapu işlemleri, ipotek işlemleri gibi ticari senetlere dayalı bankacılık hizmetlerinin mevzuat ve teknolojiyle dijitale dönüşeceğini söyleyebiliriz. Ülkemiz, ödeme sistemleri açısından iyi bir noktada ama ödeme yöntemleri açısından tam anlamıyla dijitalleşmiş değil. Yani ödemenin yöntemleri dijitalleşmiş durumda, bir teknoloji ya da yazılımla çalışıyor. Ancak ödemenin deneyimi hem müşteri hem de iş yeri tarafında dijital değil. Arkada takas sistemi olan bir teknolojik altyapı var fakat deneyim halen çok fiziksel. Kart fiziksel, POS fiziksel, dokunduğumuz şey fiziksel… Ancak bireyden bireye para gönderilebilmesi için NFC kullanımı, QR Kod ile işlem yapılabilmesi gitgide yaygınlaşıyor. Bu da nakit kullanımını azaltacak bir faktör olacaktır.”

Fiziksel Enstrümanlar, Dijitale Dönüşecek

Doğan, fiziksel birçok enstrümanın, dijitale dönüşeceğini dile getirdi. Doğan, kripto paralar da vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Başta para olmak üzere bankacılıkta fiziksel enstrümanların dijitale dönüşeceği bambaşka bir döneme giriyoruz. Dijital uygarlık dönemi başlıyor diyebiliriz. A’dan Z’ye her şeyi dijital dünyaya taşıyacağımız bir dönem olacak. Fiziksel parayla vedalaşmaya yakın bulunuyoruz. Zaten halihazırda nakitsiz topluma geçme çabaları vardı. Fiziksel paraya ihtiyaç artık daha da azalacak. Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x