Yükleniyor...

Yapılan Araştırma, Blockchain’in Merkeziyetsiz Yapısını Sorguluyor

Yapılan yeni bir araştırma, blockchain teknolojisinin merkeziyetsiz yapısını sorguluyor.

block

Yapılan yeni bir araştırma, blockchain teknolojisinin merkeziyetsiz yapısını sorguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma, blockchain’in kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilebildiğini ve bunun ana nedeni olarak da süresi dolan Bitcoin node’larını ve şifrelenmemiş madencilik havuzlarını gösterdi.

“Blockchain Merkeziyetsiz mi?” isimli raporda blockchain teknolojisinin gerçekten ademi merkeziyetçi olup olmadığı sorusuna yanıt aranıyor.

ABD hükümetinin İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından hazırlanan rapor, blockchain üzerindeki bilgilerin “değiştirilemeyeceği kısmına şüpheyle yaklaşıyor.

“Değişmezlik, kriptografik güvenlik açıklarından yararlanarak değil, blockchain uygulamalarının ağ oluşturma ve konsensüs protokollerinin özellikleri altüst edilerek kırılabilir”

Rapor, süresi dolan Bitcoin node’larının ve şifrelenmemiş blockchain madencilik havuzlarının, kötü niyetli kişilerin ağ üzerinde kontrolü ele geçirmesini mümkün kılabileceğini vurguladı.

Rapor, Bitcoin node’larının büyük çoğunluğunun ağın güvenliğini sağlamak için madenciliğe katılmadığı ve süresi dolan node’ların halan blockchain üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında ağı “bir blockchain fork’una yol açabilecek konsensün hataları gibi güvenlik açıklarına maruz bıraktığını” savundu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x